Zdrowie psychiczne pracowników — dlaczego warto inwestować?

[:pl]

W obliczu rosnących wyzwań na rynku pracy, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o dobrostan psychiczny swoich pracowników. Nie tylko ze względu na aspekty etyczne i społeczne, ale również z przyczyn ekonomicznych. Dane i analizy z raportu „Bez stresu!” jasno pokazują, że inwestycje w zdrowie psychiczne pracowników mogą przynieść znaczące korzyści finansowe…

zdrowie psychiczne pracowników
[:]

Dlaczego biznes powinien zadbać o dobrostan psychiczny pracowników?

 1. Zwrot z inwestycji: Inwestycje w programy wspierające zdrowie psychiczne pracowników oferują imponujący zwrot. 1 dolar wydany na te cele przynosi 4 dolary zwrotu z inwestycji w postaci niższej absencji i wyższej produktywności. Analogicznie, 1 euro wydane może przynieść od 0,81 do nawet 13,62 euro zwrotu, a 1 funt – średnio 5 funtów zwrotu, a nawet do 11 funtów w niektórych przypadkach.
 2. Obniżenie kosztów związanych z obniżoną wydajnością: Koszty ponoszone przez pracodawców z powodu nadmiernego stresu i złego stanu zdrowia psychicznego pracowników mogą spaść o 30%, co w przypadku przedsiębiorstwa zatrudniającego 1000 osób oznacza obniżenie kosztów netto o ponad 473 tys. funtów.
 3. Poprawa morale i produktywności: Dbałość o zdrowie psychiczne pracowników wpływa pozytywnie na ich morale, co bezpośrednio przekłada się na ich produktywność. Pracownicy czujący wsparcie ze strony pracodawcy są bardziej zaangażowani, lojalni i skłonni do innowacji.

Jak biznes może zadbać o dobrostan psychiczny pracowników?

 1. Wprowadzenie programów wsparcia: Organizacje powinny wdrażać programy wspierające zdrowie psychiczne, takie jak szkolenia z zakresu zarządzania stresem, warsztaty mindfulness, czy dostęp do konsultacji psychologicznych.
 2. Promowanie otwartej komunikacji: Budowanie kultury organizacyjnej, która promuje otwartą komunikację na temat zdrowia psychicznego i de-stygmatyzuje problemy z nim związane.
 3. Zapewnienie elastycznych form pracy: Dostosowanie warunków pracy do indywidualnych potrzeb pracowników, oferowanie możliwości pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, może znacząco poprawić ich dobrostan psychiczny.
 4. Szkolenie liderów i menedżerów: Edukacja liderów i menedżerów w zakresie rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych oraz odpowiedniego reagowania na problemy zdrowia psychicznego w zespole.
 5. Ocena ryzyka i monitorowanie: Regularna ocena ryzyka związanego ze zdrowiem psychicznym na miejscu pracy oraz monitorowanie skuteczności wprowadzanych programów i działań.

Dbałość o zdrowie psychiczne pracowników to inwestycja, która przynosi korzyści nie tylko im samym, ale również całej organizacji. Firmy, które podejmują działania w tym obszarze, zyskują konkurencyjną przewagę, budując zespół lojalnych, produktywnych i zaangażowanych pracowników, co w dłuższej perspektywie przekłada się na ich sukces na rynku.

Sprawdź też: Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników?

Podobne wpisy

 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • ergofobia

  Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

  Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?


  21.03.2024