Workation — na czym polega?

Workation to specyficzny rodzaj pracy, która pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Na czym dokładnie polega workation? Jak zaplanować workation? Jak organizować pracę i rozliczać efekty podczas workation? Jakie są główne korzyści workation? Co na temat workation mówią przepisy?

workation

SPIS TREŚCI

Co to jest workation?

Workation to słowo z języka angielskiego, na które składają się: „work”, czyli praca i „vacation”, czyli wakacje. Połączenie tych wyrazów daje w tłumaczeniu pracowakacje. Workation łączy pracę i wypoczynek, daje możliwość pracy zdalnej z zagranicy, gdzie oprócz wykonywania swoich obowiązków zawodowych można zwiedzać i czerpać radość z otaczających atrakacji.

Należy wiedzieć, że nie jest to praca na urlopie, nie wykorzystuje się przy tym przysługujących dni wolnych. Workation przypomina normalną pracę, pracownik zobowiązuje się do pracy w danych godzinach pracy, a pracodawca wypłaca standardowe wynagrodzenie. Z tą różnicą, że odbywa się to w innym miejscu niż adres zamieszkania. Robi się to w typowo wakacyjnym miejscu, aby można było korzystać po południami, czy weekendami z widoków i atrakcji turystycznych.

Workation to praca łączona z wypoczynkiem, która jest bardzo popularna wśród pracowników i pracodawców na zachodzie. W Polsce jest to wciąż nowy termin, ale coraz częściej oferowany jako benefit dla pracownika. Firmy, które umożliwiają pracę zdalną, pozwalają na wyjazd na workation, gdzie pracę łączy się ze zwiedzaniem i odpoczynkiem.

Workation a Kodeks pracy

Dla niektórych workation może brzmieć zbyt pięknie, żeby było prawdziwe i pojawia się pytanie, czy ta forma zatrudnienia jest w ogóle legalna? Co na to mówią przepisy prawa pracy?

Praca zdalna polega na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

To oznacza, że jeśli pracodawca zgadza się na taki rodzaj współpracy lub sam ją oferuje to nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych do jej wykonywania. Workation jest legalne, ale należy pamiętać, żeby nie mylić tego z pracą podczas urlopu wypoczynkowego. Każdy pracownik ma prawo do wykorzystania określonej ilości dni urlopu w ciągu roku, również osoby pracujące w formie workation.

Sam termin nie został jednak unormowany w Kodeksie pracy, ale już samo pojęcie pracy zdalnej tak.

Czytaj też: Czym jest syndrom FOMO?

workation

Czytaj też: Praca w zawodzie — jak ją znaleźć?

Jak zaplanować workation?

Workation, czyli zdalne wykonywanie obowiązków połączone z wakacjami może być spełnieniem marzeń, jeśli odpowiednio to zorganizujemy. Sama organizacja może wydawać się prosta, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jak zorganizować workation?

Planując workation warto zwrócić uwagę, czy w miejscu naszego pobytu będzie dobry i stabilny internet. Nie może dojść do sytuacji, że nie będziemy w stanie pracować, przez problemy z zasięgiem czy internetem. Lepiej sprawdzić to wcześniej, aby nie było z tym późniejszych problemów.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią przestrzeń do pracy. Upewnij się, że będziesz mieć wygodne miejsce do siedzenia, biurko i odpowiednie oświetlenie.

Zawsze miej zapasowy plan na wypadek problemów technicznych, takich jak awarie internetu czy przerwy w dostawie prądu. Znajdź zapasowe opcje, w których mógłbyś popracować, mogą to być pobliskie kawiarnie lub centra coworkingowe.

Można również zaplanować workation z biurem podróży. Trzeba tylko wybrać miejsce realizacji pracy zdalnej, a biuro pokaże specjalnie dopasowane hotele z dobrym internetem. To opcja dla osób, które mają problemy z samodzielnym zorganizowaniem wakacji.

Jak łączyć pracę z wakacjami?

Praca połączona z wakacjami w teorii może brzmieć łatwo i przyjemnie. W praktyce jednak trzeba dobrze organizować pracę. Na początku warto określić jasny plan, kiedy będziesz poświęcać czas na pracę, a kiedy na zwiedzanie i ile czasu to zajmie. Pozwoli Ci to pominąć pracy po godzinach. Jeżeli stawiasz na workation z rodziną, musisz dopasować swoją pracę do reszty członków rodziny. Ustal czas na pracę i na zwiedzanie, staraj się nie mieszać tych dwóch rzeczy, bo możesz się z czasem pogubić.

Najważniejsza w workation jest samodysycplina. Jeśli czujesz, że coś cię rozprasza, spróbuj znaleźć inne miejsce do pracy. Nie odkładaj pracy na później, bo możesz doprowadzić do natłoku obowiązków, z którymi nie będziesz mógł sobie poradzić. Ta forma pracy zdalnej jest jeszcze trudniejsza do autokontroli, w miejscu pełnym atrakcji możemy mieć problem z utrzymaniem skupienia i koncentracji. Warto jednak być elastycznym i jeśli pracodawca daje taką możliwość jednego dnia pracować rano, a drugiego wieczorem. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie czasu w nowym miejscu, dostosowanie pracy do lokalnych atrakcji i warunków pogodowych. Taka elastyczność może również zwiększyć Twoją produktywność i satysfakcję, ponieważ będziesz mógł dostosować swój harmonogram do własnych potrzeb i rytmu dnia. Dzięki temu workation stanie się jeszcze bardziej efektywne i przyjemne, pozwalając Ci w pełni cieszyć się zarówno pracą, jak i wakacjami.

Kto najczęściej korzysta z workation?

Z oczywistych względów wiadomo, że nie w każdej pracy jest możliwość korzystania z workation. Nie chodzi tutaj o dobrą wolę pracodawcy, od którego zależy czy da nam taki benefit, czy nie, ale o po prostu o rodzaj wykonywanej pracy. Przejście na workation jest możliwe tylko i wyłącznie dla osób, które mogą pracować zdalnie. Do tej grupy należą różne stanowiska, mogą to być:

  • Specjaliści branży kreatywnej np: grafik komputerowy, copywriter, pisarz
  • Specjaliści IT
  • Pracownicy korporacyjni
  • Freelancerzy

Czytaj też: Etyka zawodowa — jakie są zasady?

workation

Czytaj też: Kontrola ZUS z powodu zwolnienia L4

Dlaczego warto korzystać z workation?

Workation, czyli wakacje po pracy są korzystne dla osób pragnących czerpać pełnię korzyści z elastyczności, jaką daje praca zdalna. Dzięki temu można wprowadzić lepszą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Praca w nowym środowisku może stymulować umysł i inspirować do nowych pomysłów, a zmiana otoczenia często prowadzi do zwiększenia koncentracji i świeżego spojrzenia na zadania zawodowe. Połączenie pracy z relaksem w atrakcyjnym miejscu może znacznie zmniejszyć poziom stresu, a codzienne spacery, kontakt z naturą czy inne formy aktywności fizycznej mogą poprawić samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Praca z miejsca kojarzącego się z wakacjami może zwiększyć motywację do wykonywania obowiązków zawodowych, a wizja czasu wolnego spędzanego w ciekawy sposób może zachęcić do bardziej efektywnej pracy. Workation pozwala na lepsze wykorzystanie elastyczności czasowej, jaką oferuje praca zdalna, umożliwiając łatwiejsze dostosowanie godzin pracy do planów na zwiedzanie czy inne formy wypoczynku.

Jakie wady i zalety ma workation?

Workation, czyli połączenie pracy z wypoczynkiem w atrakcyjnym miejscu, zyskuje coraz większą popularność wśród osób pracujących zdalnie. Ta nowoczesna forma organizacji pracy i wakacji ma wiele zalet, ale również znajdą się wady. Jakie plusy i minusy ma workation?

Zalety workation

  • Zwiększenie produktywności i kreatywności
  • Lepszy work-life balance
  • Redukcja stresu
  • Elastyczność czasowa
  • Poznawanie nowych miejsc i kultur
  • Rozwój osobisty
  • Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego
  • Daje możliwość wyjazdu na wakacje bez utraty dni urlopowych
  • Poprawa zdrowia fizycznego
  • Większa satysfkacja z pracy

Wady workation

  • Trudności w koncentracji
  • Koszty podróży i zakwaterowania
  • Izolacja od zespołu
  • Zaburzenia rutyny
  • Problemy z organizacją czasu
  • Zwiększa prokrastynację (odkładanie rzeczy na później)
  • Nie daje w 100% możliwości wypoczynku
  • Po powrocie mogą wystąpić trudności w adaptacji do starego miejsca pracy

Zyskująca na popularności praca zdalna spowodowała, że workation w Polsce stało się atrakcyjną formą pracy. Wielu pracodawców umożliwia pracę na wakacjach, co dla większości jest atrakcyjnym benefitem. Nowa forma pracy zdalnej daje połączenie zatrudnienia z wakacjami. Nie trzeba brać wtedy urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź też: Dress code w pracy — jak się ubierać?

Podobne wpisy

  • odprawa dla pracownika

    Odprawa dla pracownika — kiedy się należy?

    Odprawa dla pracownika to świadczenie, które przysługuje w określonych przypadkach rozwiązania umowy o pracę. Kiedy się należy?


    17.09.2024
  • kierunki studiów

    Kierunki studiów — które są opłacalne i przyszłościowe?

    Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Jakie kierunki studiów są opłacalne i przyszłościowe?


    13.09.2024
  • zastępstwo w pracy na czas urlopu

    Zastępstwo w pracy na czas urlopu — jak się przygotować?

    Pracodawca powinien zadbać o ciągłość pracy, jeśli któryś z pracowników idzie na urlop. Zastępstwo w pracy na czas urlopu — jak się można przygotować?


    05.09.2024
  • jak pisać maile w pracy

    Jak pisać maile w pracy?

    Pisanie maili w pracy to codzienna czynność, która ma ogromny wpływ na efektywność komunikacji. Jak pisać maile w pracy?


    29.08.2024
  • koncentracja w pracy

    Koncentracja w pracy — jak ją poprawić?

    Koncentracja w pracy może być wyzwaniem, ale jeśli będziemy o nią dbać, to utrzyma się na prawidłowym poziomie. Jak poprawić koncentrację w pracy?


    22.08.2024
  • CV specjalisty obsługi klienta

    CV specjalisty obsługi klienta — jak napisać?

    Stworzenie idealnego CV to klucz do sukcesu zawodowego i zdobycia wymarzonej pracy. Jak stworzyć CV specjalisty obsługi klienta?


    14.08.2024
  • umowa b2b a urlop wypoczynkowy

    Umowa B2B a urlop wypoczynkowy

    Umowa B2B to coraz bardziej popularny typ umowy. Umowa B2B a urlop wypoczynkowy — co warto wiedzieć?


    07.08.2024
  • praca w małej firmie

    Praca w małej firmie — jakie są zalety?

    Praca w małej firmie niesie ze sobą wiele korzyści, które mogą być kluczowe dla rozwoju zawodowego. Co można zaliczyć do jej zalet?


    25.07.2024
  • kariera po studiach

    Kariera po studiach — jak znaleźć pracę?

    Kariera po studiach to kolejny etap życia młodych ludzi, którzy podążają do sukcesu. Jak zadbać o karierę po studiach? Jak znaleźć pracę?


    19.07.2024
  • skuteczne CV

    Skuteczne CV — jak stworzyć?

    Skuteczne CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. Jak sprawić, by wyróżniało się wśród setek innych?


    26.06.2024