Workation — na czym polega?

Workation to specyficzny rodzaj pracy, która pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Na czym dokładnie polega workation? Jak zaplanować workation? Jak organizować pracę i rozliczać efekty podczas workation? Jakie są główne korzyści workation? Co na temat workation mówią przepisy?

workation

SPIS TREŚCI

Co to jest workation?

Workation to słowo z języka angielskiego, na które składają się: „work”, czyli praca i „vacation”, czyli wakacje. Połączenie tych wyrazów daje w tłumaczeniu pracowakacje. Workation łączy pracę i wypoczynek, daje możliwość pracy zdalnej z zagranicy, gdzie oprócz wykonywania swoich obowiązków zawodowych można zwiedzać i czerpać radość z otaczających atrakacji.

Należy wiedzieć, że nie jest to praca na urlopie, nie wykorzystuje się przy tym przysługujących dni wolnych. Workation przypomina normalną pracę, pracownik zobowiązuje się do pracy w danych godzinach pracy, a pracodawca wypłaca standardowe wynagrodzenie. Z tą różnicą, że odbywa się to w innym miejscu niż adres zamieszkania. Robi się to w typowo wakacyjnym miejscu, aby można było korzystać po południami, czy weekendami z widoków i atrakcji turystycznych.

Workation to praca łączona z wypoczynkiem, która jest bardzo popularna wśród pracowników i pracodawców na zachodzie. W Polsce jest to wciąż nowy termin, ale coraz częściej oferowany jako benefit dla pracownika. Firmy, które umożliwiają pracę zdalną, pozwalają na wyjazd na workation, gdzie pracę łączy się ze zwiedzaniem i odpoczynkiem.

Workation a Kodeks pracy

Dla niektórych workation może brzmieć zbyt pięknie, żeby było prawdziwe i pojawia się pytanie, czy ta forma zatrudnienia jest w ogóle legalna? Co na to mówią przepisy prawa pracy?

Praca zdalna polega na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

To oznacza, że jeśli pracodawca zgadza się na taki rodzaj współpracy lub sam ją oferuje to nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych do jej wykonywania. Workation jest legalne, ale należy pamiętać, żeby nie mylić tego z pracą podczas urlopu wypoczynkowego. Każdy pracownik ma prawo do wykorzystania określonej ilości dni urlopu w ciągu roku, również osoby pracujące w formie workation.

Sam termin nie został jednak unormowany w Kodeksie pracy, ale już samo pojęcie pracy zdalnej tak.

Czytaj też: Czym jest syndrom FOMO?

workation

Czytaj też: Praca w zawodzie — jak ją znaleźć?

Jak zaplanować workation?

Workation, czyli zdalne wykonywanie obowiązków połączone z wakacjami może być spełnieniem marzeń, jeśli odpowiednio to zorganizujemy. Sama organizacja może wydawać się prosta, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jak zorganizować workation?

Planując workation warto zwrócić uwagę, czy w miejscu naszego pobytu będzie dobry i stabilny internet. Nie może dojść do sytuacji, że nie będziemy w stanie pracować, przez problemy z zasięgiem czy internetem. Lepiej sprawdzić to wcześniej, aby nie było z tym późniejszych problemów.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią przestrzeń do pracy. Upewnij się, że będziesz mieć wygodne miejsce do siedzenia, biurko i odpowiednie oświetlenie.

Zawsze miej zapasowy plan na wypadek problemów technicznych, takich jak awarie internetu czy przerwy w dostawie prądu. Znajdź zapasowe opcje, w których mógłbyś popracować, mogą to być pobliskie kawiarnie lub centra coworkingowe.

Można również zaplanować workation z biurem podróży. Trzeba tylko wybrać miejsce realizacji pracy zdalnej, a biuro pokaże specjalnie dopasowane hotele z dobrym internetem. To opcja dla osób, które mają problemy z samodzielnym zorganizowaniem wakacji.

Jak łączyć pracę z wakacjami?

Praca połączona z wakacjami w teorii może brzmieć łatwo i przyjemnie. W praktyce jednak trzeba dobrze organizować pracę. Na początku warto określić jasny plan, kiedy będziesz poświęcać czas na pracę, a kiedy na zwiedzanie i ile czasu to zajmie. Pozwoli Ci to pominąć pracy po godzinach. Jeżeli stawiasz na workation z rodziną, musisz dopasować swoją pracę do reszty członków rodziny. Ustal czas na pracę i na zwiedzanie, staraj się nie mieszać tych dwóch rzeczy, bo możesz się z czasem pogubić.

Najważniejsza w workation jest samodysycplina. Jeśli czujesz, że coś cię rozprasza, spróbuj znaleźć inne miejsce do pracy. Nie odkładaj pracy na później, bo możesz doprowadzić do natłoku obowiązków, z którymi nie będziesz mógł sobie poradzić. Ta forma pracy zdalnej jest jeszcze trudniejsza do autokontroli, w miejscu pełnym atrakcji możemy mieć problem z utrzymaniem skupienia i koncentracji. Warto jednak być elastycznym i jeśli pracodawca daje taką możliwość jednego dnia pracować rano, a drugiego wieczorem. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie czasu w nowym miejscu, dostosowanie pracy do lokalnych atrakcji i warunków pogodowych. Taka elastyczność może również zwiększyć Twoją produktywność i satysfakcję, ponieważ będziesz mógł dostosować swój harmonogram do własnych potrzeb i rytmu dnia. Dzięki temu workation stanie się jeszcze bardziej efektywne i przyjemne, pozwalając Ci w pełni cieszyć się zarówno pracą, jak i wakacjami.

Kto najczęściej korzysta z workation?

Z oczywistych względów wiadomo, że nie w każdej pracy jest możliwość korzystania z workation. Nie chodzi tutaj o dobrą wolę pracodawcy, od którego zależy czy da nam taki benefit, czy nie, ale o po prostu o rodzaj wykonywanej pracy. Przejście na workation jest możliwe tylko i wyłącznie dla osób, które mogą pracować zdalnie. Do tej grupy należą różne stanowiska, mogą to być:

 • Specjaliści branży kreatywnej np: grafik komputerowy, copywriter, pisarz
 • Specjaliści IT
 • Pracownicy korporacyjni
 • Freelancerzy

Czytaj też: Etyka zawodowa — jakie są zasady?

workation

Czytaj też: Kontrola ZUS z powodu zwolnienia L4

Dlaczego warto korzystać z workation?

Workation, czyli wakacje po pracy są korzystne dla osób pragnących czerpać pełnię korzyści z elastyczności, jaką daje praca zdalna. Dzięki temu można wprowadzić lepszą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Praca w nowym środowisku może stymulować umysł i inspirować do nowych pomysłów, a zmiana otoczenia często prowadzi do zwiększenia koncentracji i świeżego spojrzenia na zadania zawodowe. Połączenie pracy z relaksem w atrakcyjnym miejscu może znacznie zmniejszyć poziom stresu, a codzienne spacery, kontakt z naturą czy inne formy aktywności fizycznej mogą poprawić samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Praca z miejsca kojarzącego się z wakacjami może zwiększyć motywację do wykonywania obowiązków zawodowych, a wizja czasu wolnego spędzanego w ciekawy sposób może zachęcić do bardziej efektywnej pracy. Workation pozwala na lepsze wykorzystanie elastyczności czasowej, jaką oferuje praca zdalna, umożliwiając łatwiejsze dostosowanie godzin pracy do planów na zwiedzanie czy inne formy wypoczynku.

Jakie wady i zalety ma workation?

Workation, czyli połączenie pracy z wypoczynkiem w atrakcyjnym miejscu, zyskuje coraz większą popularność wśród osób pracujących zdalnie. Ta nowoczesna forma organizacji pracy i wakacji ma wiele zalet, ale również znajdą się wady. Jakie plusy i minusy ma workation?

Zalety workation

 • Zwiększenie produktywności i kreatywności
 • Lepszy work-life balance
 • Redukcja stresu
 • Elastyczność czasowa
 • Poznawanie nowych miejsc i kultur
 • Rozwój osobisty
 • Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego
 • Daje możliwość wyjazdu na wakacje bez utraty dni urlopowych
 • Poprawa zdrowia fizycznego
 • Większa satysfkacja z pracy

Wady workation

 • Trudności w koncentracji
 • Koszty podróży i zakwaterowania
 • Izolacja od zespołu
 • Zaburzenia rutyny
 • Problemy z organizacją czasu
 • Zwiększa prokrastynację (odkładanie rzeczy na później)
 • Nie daje w 100% możliwości wypoczynku
 • Po powrocie mogą wystąpić trudności w adaptacji do starego miejsca pracy

Zyskująca na popularności praca zdalna spowodowała, że workation w Polsce stało się atrakcyjną formą pracy. Wielu pracodawców umożliwia pracę na wakacjach, co dla większości jest atrakcyjnym benefitem. Nowa forma pracy zdalnej daje połączenie zatrudnienia z wakacjami. Nie trzeba brać wtedy urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź też: Dress code w pracy — jak się ubierać?

Podobne wpisy

 • CV dla rekrutera

  CV dla rekrutera — jak stworzyć?

  Tworzenie CV dla rekrutera to wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Jak stworzyć CV dla rekrutera?


  13.06.2024
 • style zarządzania przedsiębiorstwem

  Style zarządzania przedsiębiorstwem — jakie są?

  Zarządzanie zespołem to bardzo ważne zadanie, od którego zależy efektywność pracy całej organizacji. Jakie są style zarządzania przedsiębiorstwem?


  11.06.2024
 • ocena pracownicza

  Ocena pracownicza — jakie przynosi korzyści?

  Ocena pracownicza to narzędzie umożliwiające rozwój zarówno pracowników, jak i całej organizacji. Jakie przynosi korzyści?


  31.05.2024
 • success fee

  Success fee — czym jest?

  W Polsce coraz bardziej popularne staje się wynagrodzenie success fee. Na czym polega success fee? Czy jest legalne?


  27.05.2024
 • urlop na poszukiwanie pracy

  Urlop na poszukiwanie pracy — ile dni przysługuje?

  Utrata pracy może być bardzo stresująca, dlatego też Kodeks pracy przewidział urlop na poszukiwanie pracy. Ile dni przysługuje?


  23.05.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024
 • porzucenie pracy

  Porzucenie pracy. Jakie ma konsekwencje.

  Porzucenie pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nieuzasadnione porzucenie obowiązków może pociągać za sobą poważne skutki, takie jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Jakie są skutki porzucenia pracy? Czy grozi za to zwolnienie dyscyplinarne? Co zrobić, zanim porzucisz pracę? Jaka jest kara za opuszczenie miejsca pracy?


  13.03.2024
 • nonkonformizm pracownika

  Nonkonformizm pracownika – co to jest?

  Nonkonformizm pracownika co takiego jest? Nonkonformizm pracownika najczęściej kojarzy się nie tylko z buntowniczym, ale i odmiennym podejściem do życia. Nonkonformiści w społeczeństwie podejmują decyzje zgodne z własnymi przekonaniami.


  29.02.2024
 • start up

  Start up – czym jest i jak działa?

  W Polsce od kilku lat mówi się o firmie typu start up, czyli firmach które powstają w celu znalezienia określonego sposobu prowadzenia biznesu. Mimo różnych definicji startupów, ich głównym celem jest odkrywanie nowych rynków dla swoich produktów i szybkie osiągnięcie sukcesu finansowego. Co to jest startup? Jakie są zalety założenie startupu?


  26.02.2024
 • system ATS

  Co to jest system ATS?

  System ATS, czyli Applicant Tracking System jest programem, który ma usprawnić proces rekrutacji i pozwolić na elektroniczną obsługę aplikacji kandydatów. Systemy ATS umożliwia przeglądanie zgłoszeń osób, które ubiegają się o pracę na konkretnym stanowisku i śledzą źródła spływających kandydatów w bazie centralnej. Czym jest system rekrutacyjny? Jakie funkcje ma ATS?


  23.02.2024