Urlop na poszukiwanie pracy — ile dni przysługuje?

Utrata pracy może być bardzo stresująca, dlatego też Kodeks pracy przewidział urlop na poszukiwanie pracy. Kiedy przysługuje urlop na poszukiwanie pracy? Ile dni przysługuje pracownikowi? Kto ma prawo do urlopu na poszukiwanie pracy? Kiedy i jak złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy? Kiedy i jak złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy?

urlop na poszukiwanie pracy

SPIS TREŚCI

Komu przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy?

Urlop na poszukiwanie pracy to możliwość, jaką daje polskie prawo w przypadku zwolnienia pracownika przez pracodawcę. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie umowy (2 tygodniowe) przysługują płatne dni wolne na poszukiwanie pracy. Aby to uprawnienie przysługiwało, umowa o pracę musi zostać wypowiedziana przez pracodawcę. W takiej sytuacji urlop na poszukiwanie pracy nie będzie przysługiwał pracownikom, którzy sami się zwolnili lub jeśli doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia jest regulowana przez Kodeks pracy i wynosi w przypadku:

 • umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony

– 2 tygodnie jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku

– miesiąc jeżeli pracownik był zatrudniony więcej niż pół roku

– 3 miesiące w przypadku zatrudnienie przez przynajmniej 3 lata

 • umowy na okres próbny

-3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekroczył 2 tygodni

-1 tydzień jeśli okres próbny wynosi więcej niż 2 tygodnie

-2 tygodnie w przypadku gdy okres próbny wynosi więcej niż 3 miesiące

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują więc tylko osobom zatrudnionym powyżej 3 miesięcy.

Czytaj też: Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

urlop na poszukiwanie pracy

Czytaj też: Nonkonformizm pracownika — co to jest?

Wymiar dni wolnych na poszukiwanie pracy

Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy jest zależna od długości okresu wypowiedzenia. Wymiar dni wolnych wynosi:

 • 2 dni w przypadku umów z dwutygogodniowym lub miesięcznym okresem wypowiedzenia,
 • 3 dni w przypadku umów z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia

Warto zauważyć, że pracownikowi przysługują 3 dni wolne na poszukiwanie pracy w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, nawet jeśli ten okres zostanie skrócony z powodu ogłoszenia upadłości, likwidacji pracodawcy lub innych przyczyn niezwiązanych z pracownikiem.

Urlop na poszukiwanie pracy — czy jest płatny?

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który został zwolniony, a jego okres wypowiedzenia wynosi minimum 2 tygodnie, ma prawo do skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie pracy. Według prawa dni wolne nie są traktowane jako dodatkowy urlop, a pewnego rodzaju zwolnienie na poszukiwanie pracy. Z tego względu pracownik nie ma prawa domagać się finansowej rekompensaty za niewykorzystany urlop na poszukiwanie pracy. Podobnie to wygląda w przypadku innych zwolnień, z powodu ważnych okoliczności (urlop okolicznościowy). Za niewykorzystanie przysługujących dni wolnych nie przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Czytaj też: Staż z urzędu pracy

urlop na poszukiwanie pracy

Czytaj też: Rekrutacja wolumenowa — na czym polega?

Czy pracodawca może odmówić urlopu na poszukiwanie pracy?

Płatny urlop na poszukiwanie pracy przysługuje każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na umowę o pracę, został zwolniony przez pracodawcę, a jego okres wypowiedzenia wynosi więcej niż 2 tygodnie. Jeśli pracownik spełnia określone wymogi, pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi urlopu na poszukiwanie pracy. Pracownik ma również prawo zrezygnować z tego urlopu.

Kiedy i jak złożyć wniosek o urlop na poszukiwanie pracy?

Do uzyskania urlopu należy złożyć wniosek o urlop na poszukiwanie pracy. Jeśli pracownik sam się nie upomni o ten rodzaj świadczenia, to nie dostanie takiej możliwości. Dni na poszukiwanie pracy nie zostają przekazane automatycznie. Aby skorzystać ze zwolnienia na poszukiwanie pracy, pracownik musi złożyć wniosek do pracodawcy w trakcie trwania okresu wypowiedzenia.

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że pracodawca zwolni pracownika, który ma przynajmniej 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, to przysługuje mu dodatkowe wolne na poszukiwanie pracy. Jest to pewnego rodzaju ochrona dla pracowników, którzy mogą poczuć stres z powodu utracenia pracy. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu na poszukiwanie pracy. Czas wolny na poszukiwanie pracy będzie zależny od długości okresu wypowiedzenia. 2 dni na poszukiwanie pracy będą przysługiwać osobom z 2 tygodniowym lub miesięcznym okresem wypowiedzenia, a trzy dni robocze będą dla osób z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Sprawdź też: Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

Podobne wpisy

 • CV dla rekrutera

  CV dla rekrutera — jak stworzyć?

  Tworzenie CV dla rekrutera to wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Jak stworzyć CV dla rekrutera?


  13.06.2024
 • style zarządzania przedsiębiorstwem

  Style zarządzania przedsiębiorstwem — jakie są?

  Zarządzanie zespołem to bardzo ważne zadanie, od którego zależy efektywność pracy całej organizacji. Jakie są style zarządzania przedsiębiorstwem?


  11.06.2024
 • ocena pracownicza

  Ocena pracownicza — jakie przynosi korzyści?

  Ocena pracownicza to narzędzie umożliwiające rozwój zarówno pracowników, jak i całej organizacji. Jakie przynosi korzyści?


  31.05.2024
 • success fee

  Success fee — czym jest?

  W Polsce coraz bardziej popularne staje się wynagrodzenie success fee. Na czym polega success fee? Czy jest legalne?


  27.05.2024
 • workation

  Workation — na czym polega?

  Workation to specyficzny rodzaj pracy, która pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Na czym dokładnie polega?


  22.05.2024
 • rodzaje umów o pracę w polsce

  Rodzaje umów o pracę w Polsce

  Obecnie pracodawca może ze swoim pracownikiem zawierać umowę o pracę w różnej formie. Dzięki temu obie strony umowy mogą między sobą określić i dopasować warunki pracy. Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie są pozostałe formy zatrudnienia? Jak wygląda wypowiedzenie umowy? SPIS TREŚCI Podstawowa forma zatrudnienia Czym jest forma zatrudnienia? Otóż forma zatrudnienia to nic […]


  20.04.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024
 • porzucenie pracy

  Porzucenie pracy. Jakie ma konsekwencje.

  Porzucenie pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nieuzasadnione porzucenie obowiązków może pociągać za sobą poważne skutki, takie jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Jakie są skutki porzucenia pracy? Czy grozi za to zwolnienie dyscyplinarne? Co zrobić, zanim porzucisz pracę? Jaka jest kara za opuszczenie miejsca pracy?


  13.03.2024
 • nonkonformizm pracownika

  Nonkonformizm pracownika – co to jest?

  Nonkonformizm pracownika co takiego jest? Nonkonformizm pracownika najczęściej kojarzy się nie tylko z buntowniczym, ale i odmiennym podejściem do życia. Nonkonformiści w społeczeństwie podejmują decyzje zgodne z własnymi przekonaniami.


  29.02.2024
 • start up

  Start up – czym jest i jak działa?

  W Polsce od kilku lat mówi się o firmie typu start up, czyli firmach które powstają w celu znalezienia określonego sposobu prowadzenia biznesu. Mimo różnych definicji startupów, ich głównym celem jest odkrywanie nowych rynków dla swoich produktów i szybkie osiągnięcie sukcesu finansowego. Co to jest startup? Jakie są zalety założenie startupu?


  26.02.2024