Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej?

[:pl]

Praca zdalna odkąd zaczęła być popularna, stała się nieodłącznym elementem rynku pracy. Polega ona na tym, że wykonuje się zadania poza siedzibą firmy. Coraz więcej firm zaczyna wykorzystywać taki rodzaj pracy, choć może być on nieco kontrowersyjny dla wielu pracodawców. Czym dokładnie jest praca zdalna? Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej?

plusy i minusy pracy zdalnej
[:]

SPIS TREŚCI

Definicja pracy zdalnej

Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków pracowniczych za pośrednictwem komputera z dala od siedziby firmy, zazwyczaj z domu. Świadczenie pracy zdalnej może być całkowite lub częściowe, wtedy nazywamy to pracą hybrydową. Warunki pracy zdalnej zostały uregulowane przez Kodeks pracy w 2023 roku. Może być ona wykonywana w pełnym wymiarze czasu bądź częściowym. Pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce pracy zdalnej. Nikt nie może narzucić warunków wykonywania pracy zdalnej, ani jego miejsca. Praca zdalna powinna być uzgodniona podczas zawierania umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia, jeśli następuje zmiana warunków umowy itp.

Szukanie pracy zdalnej — czy jest trudne?

Aktualnie istnieje wiele ofert pracy związanych z pracą zdalną. Niestety dużo oszustów żeruje na ludziach, proponując pracę typu scam. Polegają one na oferowaniu fałszywych ofert pracy zdalnej. Często jest to wyciąganie danych lub pieniędzy. Warto szukać pracy zdalnej na sprawdzonych portalach i stronach, aby uniknąć problemów. Należy pamiętać, że nie można podawać danych poufnych takich jak: dane karty kredytowej, pesel, numer dowodu itp. Warto dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę. Jeśli brakuje konkretnych informacji, takich jak nazwa firmy czy szczegółowe obowiązki, a jednocześnie podkreślany jest jedynie wysoki zarobek, powinniśmy zachować zdrową ostrożność.

Poszukiwanie pracy zdalnej może być problematyczne, jeśli nie szukamy konkretnego stanowiska. Nie wszystkie branże mają taką możliwość. Jeśli nie mamy doświadczenia w danej branży może być ciężko coś znaleźć, co nie jest oszustwem. Można spróbować poszukać pracy dodatkowej zdalnej, ale trzeba zachować ostrożność.

Czytaj też: Dlaczego nie potrzebuje urlopu?

plusy i minusy pracy zdalnej

Czytaj też: Efektywne zarządzanie czasem

Zawody zdalne, które można wykonywać w domu

Istnieje wiele zawodów, które można wykonywać zdalnie, zwłaszcza teraz gdzie technologia idzie do przodu. Jaką pracę można wykonywać zdalnie?

 • programista
 • marketing zdalny (copywriter, grafik, specjalista ds. social media, seo itp.)
 • obsługa klienta zdalna (specjalista obsługi klienta)
 • wsparcie klienta np. techniczne
 • tłumacz
 • dietetyk
 • analityk danych
 • rekrutacja (rekruter freelancer)
 • księgowy
 • praca biurowa jako wirtualna asystentka
 • korepetytor
 • handlowiec
 • doradca finansowy
 • doradca zawodowy
 • sprzedawca internetowy
 • architekt wnętrz
 • redaktor/korektor

To tylko część z opcji dostępnych na rynku. Wszystko, co da się zrealizować przy użyciu komputera, można równie dobrze wykonywać zdalnie. Obowiązki w pracy zdalnej mogą wyglądać tak samo, jak w przypadku pracy stacjonarnej.

Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej?


Wraz z postępem technologii i dynamicznymi zmianami na rynku pracy, praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna. Dla niektórych jest to synonim wolności, elastyczności i komfortu, podczas gdy dla innych może stanowić wyzwanie z powodu braku bezpośredniego kontaktu zespołowego i równowagi między sferą zawodową a życiem prywatnym. Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej?

Plusy pracy zdalnej

 • Elastyczny czas pracy — w większości prac w formie pracy zdalnej można wybrać sobie własne godziny pracy. Elastyczność pozwala lepiej się zorganizować.
 • Godziny pracy zdalnej — pracownicy mogą dostosowywać godziny pracy do swoich preferencji, co wpływa pozytywnie na efektywność.
 • Oszczędność czasu i kosztów dojazdu — brak konieczności codziennego dojazdu do biura, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.
 • Większa swoboda w organizacji pracy — możliwość kreowania własnego środowiska pracy, co sprzyja efektywności.
 • Poczucie wolności — praca zdalna daje pracownikom poczucie niezależności w podejmowaniu decyzji związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych.
 • Ułatwienie w przypadku problemów zdrowotnych — osoby niepełnosprawne, bądź takie, które mają jakieś problemy zdrowotne, mają szansę na normalną pracę. Jest to dla nich duże ułatwienie.

Czytaj też: Employer branding — jak budować wizerunek pracodawcy?

plusy i minusy pracy zdalnej

Minusy pracy zdalnej

 • Brak bezpośredniej interakcji zespołowej — możliwość izolacji społecznej i utraty dynamicznej współpracy zespołowej.
 • Trudności w komunikacji — potencjalne trudności w komunikacji między członkami zespołu, zwłaszcza w przypadku różnych stref czasowych.
 • Potencjalne trudności techniczne: Problemy związane z dostępem do odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, a także ewentualne zakłócenia techniczne podczas pracy zdalnej.
 • Domowe rozpraszacze — w domowym środowisku łatwo jest ulec różnym rozpraszaczom, co może wpływać negatywnie na koncentrację i produktywność.
 • Problem z work life balance — mimo że pracujemy, to cały czas jesteśmy w domu. Dla większości osób może być ciężko oddzielić strefę pracy od tej domowej.
 • Problemy z organizacją pracy — konieczność samodzielnej organizacji pracy może być wyzwaniem dla osób, które potrzebują struktury i rygoru tradycyjnego biura

Rekrutacja do pracy zdalnej

Proces rekrutacyjny może przebiegać tak samo jak w przypadku pracy stacjonarnej. Pracodawca bądź rekruter wybiera kandydata i umawia się z nim na rozmowę. Z racji, że jest to praca na odległość, rozmowa rekrutacyjna również odbywa się online. Zazwyczaj wysyła się wtedy link do spotkania, które umówione jest w konkretny dzień i godzinę. Kandydat wystarczy, że przygotuje się i stawi o danej porze. Warto pamiętać o tym, aby wcześniej sprawdzić stan techniczny swoich urządzeń, aby w trakcie rozmowy nie było problemów. Rekrutacja online również może mieć kilka etapów, głównie polegają one na zrobieniu jakiegoś zadania lub na rozmowach przez kamerkę. Ważna jest wtedy efektywna komunikacja, która odbije się później na współpracy między pracownikiem a pracodawcą.


Wpływ pracy zdalnej zależy głównie od indywidualnych preferencji każdego pracownika. Dla jednej osoby praca zdalna może być korzyścią, a dla innej utrapieniem. Wszystko zależy od tego, kto, jakie ma podejście do pracy. Niektórzy ludzie lubią pracować w samotności, a inni zaś wolą kontakt bezpośredni z zespołem.

Niezależnie od tego, czy praca zdalna jest jedynie chwilowym rozwiązaniem czy jest to praca stała zdalna – wymaga ona elastyczności, samodyscypliny i umiejętności adaptacji. Kluczem do sukcesu w pracy zdalnej jest umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, ciągłe doskonalenie umiejętności oraz budowanie zdalnych relacji zawodowych.

Sprawdź też: Dyskryminacja w zatrudnieniu — na czym polega?


Podobne wpisy

 • rodzaje umów o pracę w polsce

  Rodzaje umów o pracę w Polsce

  Obecnie pracodawca może ze swoim pracownikiem zawierać umowę o pracę w różnej formie. Dzięki temu obie strony umowy mogą między sobą określić i dopasować warunki pracy. Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie są pozostałe formy zatrudnienia? Jak wygląda wypowiedzenie umowy? SPIS TREŚCI Podstawowa forma zatrudnienia Czym jest forma zatrudnienia? Otóż forma zatrudnienia to nic […]


  20.04.2024
 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024