Na czym polega system kafeteryjny?

[:pl]

System kafeteryjny – dlaczego jest tak popularny? Zastosowanie nowoczesnych narzędzi motywacyjnych pozwala stworzyć sprawnie funkcjonujący zespół pracowników. Przekłada się to na umocnienie pozycji firmy na rynku. Oprócz wynagrodzenia finansowego wprowadza się również ofertę benefitów. Oferowanie pracownikom świadczeń ma na celu zwiększyć ich motywację. Jednym z możliwych rozwiązań w takiej sytuacji jest właściwy wybór benefitów.

na czym polega system kafeteryjny
[:]

Co to jest system kafeteryjny?

System kafeteryjny opiera się na elastycznej formie wynagradzania pracowników. To po prostu benefity pracownicze, a dokładniej system wynagrodzeń pozapłacowych. Ma na celu zapewnić elastyczność w wynagradzaniu zatrudnionych osób. Pracownik firmy ma możliwość wyboru otrzymywania świadczeń innych niż gotówka, czego przykładem jest wręczanie bonów, voucherów, kart wstępu lub innych korzyści ustalonych wspólnie z pracodawcą.

Źródła finansowania kafeterii są różne i zależą od wielu czynników. Mogą być finansowane poprzez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych lub z obrotowych środków firmy. Wybór jednej z tych opcji ma wpływ na sposób rozliczania wydatków związanych z taką inwestycją w kontekście podatkowym.

Ta zależność nie jest przypadkowa. W kafeterii pracownicy otrzymują od pracodawcy określoną pulę punktów lub kwotę, którą sami mogą wykorzystać, wybierając spośród dostępnych świadczeń. Niektóre systemy wynagradzania pozwalają pracownikom angażować własne środki dodatkowo. Wynagradzanie pracowników przez pozapłacowy system świadczeń jest coraz częściej spotykane, natomiast z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Co powinien zawierać system kafeteryjny? Pozapłacowe formy wynagradzania

Systemy świadczeń pozapłacowych są coraz bardziej popularnym systemem wynagradzania na rynku pracy. Lista kafeterii jest bardzo szeroka. Niektóre z elementów systemu kafeteryjnego, takie jak opieka zdrowotna czy karta sportowa, stały się nieodzownym standardem. Pracownicy nie uważają ich już za dodatkową korzyść, lecz za obowiązkowe świadczenie. Niemniej jednak, nadal pojawiają się nowe propozycje, a firmy często konkurują ze sobą, oferując coraz bardziej interesujące pozycje na swojej liście benefitów. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane elementy w systemach kafeteryjnych.

Świadczenia zabezpieczające:

  • prywatna opieka medyczna
  • ubezpieczenie na życie
  • pracownicze programy emerytalne

Świadczenia materialne:

  • samochód
  • dopłaty do posiłków/karty lunchowe
  • pożyczki ogólne/mieszkaniowe
  • dodatkowe płatne dni urlopowe
  • dopłaty do wakacji
  • karty sportowe
  • karty przedpłacone do wybranej grupy sklepów
  • bony żywieniowe
  • vouchery do sklepów
  • vouchery na usługi kosmetyczne
  • bilety na wydarzenia artystyczne
  • organizowanie wyjazdów dla dzieci pracowników systemu kafeteryjnego.

Wzrastająca elastyczność pozapłacowego systemu wynagrodzeń umożliwia dostosowanie oferowanych korzyści pozapłacowych do indywidualnych potrzeb pracowników. Pracodawca i pracownik otrzymują możliwość uzgodnienia innych świadczeń, które staną się integralną częścią wynagrodzenia. W ten sposób umożliwiają dopasowanie możliwości pracodawcy do potrzeb pracownika.

System wynagrodzeń w zakładzie pracy

Warunki wynagrodzenia za pracę, czy inny system wynagrodzeń ustala się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca zatrudnia minimum 50 osób, które nie są objęte zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. Jak łatwo zauważyć, regulamin wynagradzania jest obowiązkowym dokumentem wewnętrznym dla firm zatrudniającym co najmniej 50 pracowników, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 50 osób, może ustalać warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania – jego wprowadzenie jest jednak fakultatywne.

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie. Jeśli zatem u pracodawcy działa taka organizacja związkowa i złoży formalny wniosek o ustalenie regulaminu wynagradzania, pracodawca musi go wprowadzić.

Nie wiesz co zrobić, by zwiększyć zaangażowanie Twoich pracowników? Koniecznie sprawdź! Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników!

Możliwości ustalenia systemu wynagradzania, przyznawania świadczeń związanych z pracą oraz zasad regulaminu wynagradzania mogą być zawarte w takiej polityce płac.

Jeżeli w miejscu zatrudnienia pracuje mniej niż 50 osób, organizacja związkowa nie wystąpi z wnioskiem o ustalenie oficjalnego regulaminu wynagradzania. W takim przypadku kwestie dotyczące wynagrodzenia dla poszczególnych pracowników są omawiane i ustalane bezpośrednio z nimi w ramach indywidualnych umów o pracę lub aneksów do tych umów.

Takie podejście pozwala pracodawcy dostosować system dodatkowych świadczeń do potrzeb konkretnego pracownika. Nie zawsze bowiem te same świadczenia pozapłacowe będą atrakcyjne dla wszystkich pracowników. Wręcz przeciwnie, pewne osoby mogą nawet nie skorzystać z otrzymanego bonusu, co spowoduje, że poczują, że zarabiają mniej niż powinni.

Wpływ kafeteryjnego systemu wynagrodzeń na pracowników

Stosowanie systemów kafeteryjnych jest dość ważnym elementem, dlatego pamiętajmy, że rynek pracy ciągle się zmienia z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Zastosowanie w organizacji kafeteryjnego systemu zwiększy lojalność już zatrudnionych osób. W dłuższej perspektywie zbuduje pozytywną relację z pracodawcą.

Korzyści kafeteryjnego systemu wynagradzania

System kafeteryjny pozwala nagradzać pracowników różnymi bonusami, dlatego też ma się to sprawdzić jako motywacja w pracy. Jedną z największych zalet w kafeteryjnym systemie benefitów jest jego elastyczność. Każdy pracownik posiada inne potrzeby i oczekiwania, zwłaszcza od swojego pracodawcy. W związku z ciągłymi zmianami rynku pracy, nie można wrzucić wszystkich zatrudnionych do jednego worka i zaoferować im tych samych benefitów pozapłacowych. Niestety, ale jeden rodzaj świadczeń nie zadowoli wszystkich, dlatego też różnorodność oferowanych benefitów pozapłacowych będzie najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, by pozwolić wybrać świadczenia pracownikowi.

Popularny system wynagrodzeń jakim jest wynagradzanie kafeteryjne pracowników powoduje, że bonusy oferowane przez pracodawcę są na pewno efektywniej wykorzystane. W dłuższej perspektywie wpłynie to pozytywnie i poprawi relację na linii pracodawca – pracownik. Pracownik będzie wiedział, że jego głos jest ważny.

Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne na rynku kafeterie, możemy zauważyć wiele podobnych informacji.

Korzyści, jakie wynikają z wprowadzenie systemu kafeteryjnego do przedsiębiorstwa:

  • zwiększenie motywacji, zaangażowania i lojalności pracowników
  • oszczędność – mniejsza rotacja pracowników oraz więcej aplikacji na oferty pracy
  • utrzymanie w firmie wartościowych pracowników
  • pozytywny employer branding firmy
  • dostosowanie benefitów do potrzeb pracownika, niezależnie od jego płci i wieku
  • budowanie przewagi nad konkurencją
  • optymalizacja budżetu
  • pełna kontrola nad wydatkami firmy

System kafeteryjny – wady

Minusy stosowania systemów kafeteryjnych najczęściej są związane z niewłaściwym zastosowaniem benefitów w przedsiębiorstwie. Często zdarzają się sytuacje, że nasz pracodawca takie same benefity pozapłacowe kieruje do wszystkich pracowników. Niezależnie od płci, wieku, trybu i stylu życia. Brak spojrzenia na potrzeby pracowników jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Każdy pracownik ma inne potrzeby i priorytety, zwłaszcza teraz, kiedy w firmach mamy do czynienia z wieloma pokoleniami. To co dla jednych będzie idealne, innym się to zupełnie nie przyda. Dlatego warto zwracać na to uwagę, aby uniknąć błędów w przyszłości. Pamiętajmy, poznanie potrzeb pracowników jest kluczową rolą do ich zadowolenia.

system kafeteryjny 1

6 najpopularniejszych systemów kafeteryjnych w Polsce

  1. System kafeteryjny Up Beat
  2. System kafeteryjny Motivizer
  3. System kafeteryjny MyBenefit od Benefit Systems
  4. System kafeteryjny Medicover Benefits
  5. System kafeteryjny Nais
  6. Platforma benefitowa Worksmile

PODSUMOWANIE

Krótko mówiąc – wynagrodzenie kafeteryjne to pewien rodzaj świadczeń pozapłacowych oparty na rzeczywistych potrzebach i oczekiwaniach pracowników. To systemy motywacyjne pracodawców. Pozapłacowe korzyści umożliwiają zatrzymanie cennych pracowników w firmie, tworzą pozytywną reputację na rynku pracy i sprzyjają dobrym relacjom wewnątrz organizacji. Dodatkowo, przyczyniają się do większej satysfakcji i zadowolenia pracowników. Taki wybór świadczeń który daje pracownikom możliwości wyboru w dużym stopniu zwiększą zadowolenia pracowników.

Różnorodne przywileje mogą obejmować popularne karty do siłowni lub kupony lunchowe, które umożliwiają pracownikom zakup posiłków w trakcie pracy oraz korzystanie z atrakcyjnych zniżek w restauracjach należących do danego programu. Pracodawcy mogą również oferować swoim pracownikom specjalną opiekę zdrowotną lub bilety na wydarzenia artystyczne. Najbardziej zaawansowane systemy posiadają bogatą ofertę, dzięki czemu pracodawca może zarządzać wszystkimi usługami dla pracowników w jednym centralnym panelu administracyjnym.


Podobne wpisy

  • praca z domu

    Praca z domu — jak pracować efektywnie?

    Praca z domu może powodować rozproszenie i słabszą koncentrację. Jak pracować efektywnie w domu?


    28.11.2024
  • CV dla grafika komputerowego

    CV dla grafika komputerowego — jakie stworzyć?

    Tworzenie CV dla grafika komputerowego to szansa, by wyróżnić się na tle konkurencji. Jak stworzyć CV dla grafika komputerowego?


    24.10.2024
  • urlop 2-tygodniowy

    Urlop 2-tygodniowy – czy trzeba go wykorzystać?

    Planując urlop, wiele osób zastanawia się, czy musi wykorzystać urlop 2-tygodniowy. Jak wyglądają przepisy pracy?


    22.10.2024
  • shift shock

    Shift shock — czym jest i jak mu zapobiec?

    Shift shock to zjawisko, które może spotkać każdego, kto zmienia pracę, nawet jeśli wydaje się, że dane stanowisko to praca marzeń. Czym dokładnie jest shift shock?


    16.10.2024
  • próg podatkowy

    Próg podatkowy — kiedy się przekracza?

    Próg podatkowy to istotny element systemu podatkowego, który ma bezpośredni wpływ na wysokość obciążeń finansowych. Kiedy się go przekracza?


    30.09.2024
  • odprawa dla pracownika

    Odprawa dla pracownika — kiedy się należy?

    Odprawa dla pracownika to świadczenie, które przysługuje w określonych przypadkach rozwiązania umowy o pracę. Kiedy się należy?


    17.09.2024
  • kierunki studiów

    Kierunki studiów — które są opłacalne i przyszłościowe?

    Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Jakie kierunki studiów są opłacalne i przyszłościowe?


    13.09.2024
  • zastępstwo w pracy na czas urlopu

    Zastępstwo w pracy na czas urlopu — jak się przygotować?

    Pracodawca powinien zadbać o ciągłość pracy, jeśli któryś z pracowników idzie na urlop. Zastępstwo w pracy na czas urlopu — jak się można przygotować?


    05.09.2024
  • jak pisać maile w pracy

    Jak pisać maile w pracy?

    Pisanie maili w pracy to codzienna czynność, która ma ogromny wpływ na efektywność komunikacji. Jak pisać maile w pracy?


    29.08.2024
  • koncentracja w pracy

    Koncentracja w pracy — jak ją poprawić?

    Koncentracja w pracy może być wyzwaniem, ale jeśli będziemy o nią dbać, to utrzyma się na prawidłowym poziomie. Jak poprawić koncentrację w pracy?


    22.08.2024