Culture book, czyli księga kultury organizacji — dlaczego warto?

[:pl]

W świecie, w którym wartości firmy stają się równie ważne, co sam produkt lub usługa, jaką świadczą, przedsiębiorstwa poszukują nowych narzędzi budowy silnej kultury firmowej. Czym dokładnie jest culture book? Jak zacząć przygotowywanie culture book? Dlaczego warto stworzyć culture book?

culture book
[:]

SPIS TREŚCI

Culture book — co to jest?

Culture book, a inaczej employee handbook to dokument w formie książki, w której spisane są wszystkie wartości firmy, jej misja i wizja oraz filozofia. Księga ta określa kulturę organizacyjną firmy. Ma być ona narzędziem dla nowych i aktualnych pracowników, którzy mogą dzięki niej dowiedzieć się, jaka jest kultura firmy. Culture book określa zasady życia społecznego, wspólne cele i kierunki przedsiębiorstwa. Nie tylko takie związane z działalnością firmy, ale również ogólne, dotyczące dbałości o środowisko pracy. Księga kultury firmy może również zawierać spisaną historię firmy, jej sukcesy, a także wydarzenia, które miały silny wpływ. Jest to idealne źródło informacji na temat naszego zespołu, kultury organizacji pracy, wartości czy naszego sposobu działania.

Czym jest kultura organizacyjna firmy (company culture)?

Kultura organizacyjna firmy to złożony zbiór wartości, przekonań, norm, zwyczajów, a także sposobów komunikacji i współpracy, które charakteryzują daną organizację. To swoisty charakter firmy, który wpływa na sposób, w jaki pracownicy się zachowują, podejmują decyzje, współpracują ze sobą, a także identyfikują się z misją i celem przedsiębiorstwa.

Kultura organizacyjna ma istotny wpływ na sukces firmy, zarówno w kontekście efektywności, jak i zdolności do przyciągania i zatrzymywania talentów i cennych pracowników. Firmy starają się aktywnie kształtować swoją kulturę, aby stworzyć środowisko pracy sprzyjające osiąganiu celów biznesowych i tworzeniu pozytywnego doświadczenia dla pracowników.

Czytaj też: Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną?

culture book

Czytaj też: Rotacja pracowników — przyczyny i sposoby przeciwdziałania

Z czego składa się culture book?

Culture book składa się z różnorodnych elementów, które łącznie tworzą pełen obraz kultury organizacyjnej firmy. Jakie są jej elementy?

 • ludzie
 • historia
 • normy i wartości
 • misja i wizja
 • zasady rekrutacji
 • cele i strategie firmy
 • onboarding
 • możliwości rozwoju biznesu
 • benefity
 • zasady rekrutacji
 • inicjatywy społeczne
 • sposób komunikacji

Culture book pozwala w jednym miejscu zebrać wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą określić, w jakim kierunku chce iść firma, gdzie jest aktualnie i jak wyglądała historia jej rozwoju. Culture book stanowi przewodnik po kulturze organizacyjnej, aby każdy zainteresowany mógł znaleźć w niej wszystko, co najważniejsze.

Jak przygotować culture book?

Przygotowanie księgi kultury organizacji może być na początku problematyczne, ale trzeba pamiętać, że każda firma powinna mieć culture book. To nie tylko dokument, ale przede wszystkim narzędzie budowania jedności w zespole, kształtowania tożsamości firmy oraz przekazywania wartości, które są kluczowe dla sukcesu organizacji. Jak przygotować culture book?

 • Zbierz informacje — to bardzo istotne, aby zebrać wszystkie najważniejsze informacje o firmie. Można zebrać osoby z różnych działów, aby spojrzeć na firmę z różnych perspektyw. Warto spróbować podejścia typu Design Thinking, w którym zapisuje się konkretne pomysły na karteczkach i grupuje się je w konkretne sekcje tematyczne. To pozwoli wyciągnąć najważniejsze wartości firmy.
 • Zdefiniuj brakujące treści — zastanów się nad informacjami, które mogą być przydatne z punktu widzenia kandydata lub nowego pracownika. Projektowanie culture book można zacząć od procesu rekrutacji, przejść do onboardingu, a później do doświadczeń pracowników.
 • Spójność graficzna — konkretny culture book powinien być przejrzysty i wizualnie atrakcyjny. Warto dopasować go pod względem copywriterskim, aby był napisany zrozumiale i prostym językiem. Szata graficzna też jest ważna, najlepiej jakby była spójna z identyfikacją wizualną firmy. Dodawanie infografik, czy zdjęć wzbogaca culture book i ułatwia lekturę dokumentu.
 • Zainspiruj się — w internecie można znaleźć przykład culture book różnych firm. Może to pomóc posegregować nam informacje, jakie chcemy w nim znaleźć. Warto na początku rozpisać spis treści lub pewnego rodzaju konspekt, który będziemy w późniejszych krokach rozszerzać.
 • Forma — warto wybrać formę tego, w jaki sposób wygląda culture book. Można to zrobić w wersji papierowej, drukując prawdziwą książkę, bądź internetowo w formie prezentacji. Może to być także strona infernetowa, tzw. landing page, na której pojawią się najważniejsze informacje o firmie.

Czytaj też: Work – life integration — balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym

culture book

Jak powinien wyglądać culture book?

Nie ma jednego szablonu tego, jak powinien wyglądać culture book. Każda firma robi go na swój sposób, uwzględniając w nim najważniejsze dla niej informacje. Powinien on oddawać kulturę organizacji zarówno w treści jak i w formie. Jak powinien wyglądać culture book?

 • Wartości organizacyjne — jasne sformułowanie głównych wartości, na których opiera się firma. To mogą być zasady takie jak uczciwość, współpraca, innowacyjność itp.
 • Misja i wizja — określenie celów firmy i tego, jak firma widzi swoją przyszłość.
 • Zasady postępowania — precyzyjne wytyczne dotyczące akceptowanego zachowania w miejscu pracy. Mogą obejmować obszary takie jak etyka, szacunek, równość i różnorodność.
 • Historia firmy — krótka historia firmy, jej korzenie, kluczowe momenty i osiągnięcia.
 • Struktura organizacyjna — przedstawienie struktury firmy, opis stanowisk, hierarchii i zadań.
 • Benefity i świadczenia — informacje na temat pakietu świadczeń, zasiłków, programów zdrowotnych itp.
 • Rytuały i tradycje — opis wszelkich rytuałów czy tradycji, które istnieją w firmie, mogą to być zarówno rutynowe spotkania, jak i wydarzenia specjalne.
 • Rozwój zawodowy — informacje o możliwościach rozwoju, programach szkoleniowych czy edukacyjnych dostępnych dla pracowników.
 • Komunikacja wewnętrzna — wytyczne dotyczące komunikacji, zarówno formalnej, jak i nieformalnej. Możliwość skorzystania z różnych kanałów komunikacyjnych.
 • Zwolnienia i konflikty — wskazówki dotyczące procedur zwolnień, rozwiązywania konfliktów oraz podejścia do problemów w miejscu pracy. Można wspomnieć o procesie offboardingu.
 • Zdjęcia i grafiki — dodanie ilustracji, zdjęć z wydarzeń firmowych czy ludzi pracujących w organizacji może uczynić Culture Book bardziej atrakcyjnym i przyjaznym dla czytelnika.

Czy Twoja firma potrzebuje culture book?

Strategia employer brandingowa powinna być wdrożona dla każdej firmy. Stworzenie culture book’a to dobry pomysł dla każdego przedsiębiorstwa, które chce rozwoju biznesu. Rozpisanie wszystkich najważniejszych informacji w jednym miejscu ułatwia nie tylko onboarding, czyli wdrażanie nowych pracowników, ale także sprawia, że dana organizacja działa sprawniej.

Oprócz tego culture book doskonale sprawdza się w czasie targów pracy, konferencji, wydarzeń branżowych oraz spotkań z klientami – wszędzie tam, gdzie chcemy dokonać prezentacji przedsiębiorstwa.

Dlaczego culture book jest ważny?

Stworzenie culture booka wpływa na employer branding, czyli wizerunek pracodawcy. Pomaga kształtować i utrzymywać komunikację oraz kulturę organizacyjną. Mimo że stworzenie culture book wymaga czasu, może dawać naprawdę duże efekty dla firmy. Dlaczego culture book jest tak istotny?

 • ułatwia rekrutacje — księgę kultury organizacji można wpleść w proces rekrutacji. Dzięki niej kandydaci będą mogli łatwiej zapoznać się z wartościami firmy i sprawdzić, czy utożsamiają się z nimi. To dobry sposób na poznanie przedsiębiorstwa od środka nie będąc jeszcze jego częścią.
 • motywacja i zaangażowanie — jasno określona kultura organizacyjna może działać motywująco na pracowników, tworząc atmosferę, w której czują się bardziej związani z firmą. To zaangażowanie przekłada się często na wyższą wydajność i satysfakcję z pracy.
 • budowanie tożsamości firmy — zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. To, jak firma postrzega siebie i jak jest postrzegana przez innych, wpływa na jej reputację i atrakcyjność na rynku pracy.
 • przyciąganie i zatrzymywanie talentów — przyciąga potencjalnych pracowników, którzy identyfikują się z kulturą firmy. Jednocześnie pomaga w zatrzymywaniu obecnych pracowników, tworząc dla nich atrakcyjne środowisko pracy.

Culture book to księga kultury organizacji, która może przyczynić się do sukcesu firmy. o nie tylko zbiór zasad i wartości; to mapa, która wskazuje kierunek, w którym zmierza organizacja. Dla pracowników jest to przewodnik po świecie firmowych wartości, a dla liderów — narzędzie do budowania spójnej i efektywnej kultury organizacyjnej.

Sprawdź też: Coworking — co to jest i jak wygląda praca?


Podobne wpisy

 • badanie satysfakcji pracowników

  Badanie satysfakcji pracowników — czy warto?

  Każdy pracodawca powinien zwracać uwagę na zadowolenie z pracy swoich pracowników. Służy do tego badanie satysfakcji pracowników. Czy warto je wykonywać?


  10.05.2024
 • urlop na żądanie

  Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

  Urlop na żądanie to urlop, który można wziąć w kryzysowych sytuacjach. Jakie są zasady udzielania urlopu? Ile dni przysługuje?


  25.04.2024
 • CV dla specjalisty HR

  CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

  Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


  24.04.2024
 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024