Success fee — czym jest?
Firmy mają różne modele wynagrodzeń i motywowania pracowników. Coraz bardziej popularne stało się wynagrodzenie typu success fee. Na czym polega success fee? W jakich zawodach najczęściej pojawia się success fee? Czy wynagrodzenie za sukces jest zgodne z prawem? Sprawdź, co musisz wiedzieć o opłacie za sukces.
SPIS TREŚCI
- Definicja success fee
- Dla kogo system wynagrodzeń success fee?
- Ile wynosi success fee?
- Czy success fee jest zgodny z prawem?
Definicja success fee
Obecny rynek pracy stawia przed pracodawcami wyzwania związane z pozyskiwaniem i podtrzymywaniem pracowników w swoich przedsiębiorstwach. Firmy próbują na różny sposób zaangażować pracowników do efektywności, tak aby wpłynąć na ich satysfakcję z pracy. Najbardziej motywujące okazują się bonusy pieniężne w formie premii, podwyżek czy nagród finansowych. Jedną z możliwych form wynagrodzenia jest success fee. Na czym polega?
Success fee to słowo z języka angielskiego, które w dosłownym znaczeniu oznacza opłatę sukcesową. Jest to rodzaj premii za sukces wypłacanej za osiągnięcie określonego celu, np. wdrożenie jakiegoś projektu lub uzyskanie dobrych wyników w firmie. Oznacza to, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za efekty swojej pracy, a nie za liczbę przepracowanych godzin. Success fee w praktyce najczęściej przyznawane jest osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia.
Pracodawca może stosować metodę success fee jako sposób na zwiększanie motywacji do pracy. Może to się odbywać przed ważnymi projektami, potrzebnymi do osiągnięcia kluczowych celów firmy.
Wynagrodzenie sukcesowe jest często stosowane w Stanach Zjednoczonych, w Polsce zaś staje się dopiero popularne. Można je stosować, ale pod pewnymi warunkami prawnymi.
Czytaj też: Benefity dla pracowników — co można oferować?
Czytaj też: Staż pracy — czym jest, jak go obliczyć?
Dla kogo system wynagrodzeń success fee?
Model success fee często wykorzystywany jest w branży prawniczej, zwłaszcza przez adwokatów i radców prawnych. Wynagrodzenie wypłacane jest w formie premii za pozytywny wynik sprawy. Umowy z adwokatami zazwyczaj zawierają wynagrodzenie podstawowe oraz procent od wygranej kwoty. Ta metoda jest często wykorzystywana w sprawach dotyczących roszczeń finansowych, gdzie adwokat pobiera prowizję od zasądzonej kwoty.
Forma wynagradzania success fee często stosowana jest również na innych stanowiskach pracy. Zaliczyć do tego można np.: pośredników nieruchomości, rekruterów, doradców biznesowych, różnego rodzaju konsultantów, specjalistów ds. sprzedaży, marketingu, czy dla firm windykacyjnych.
Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, taki rodzaj wynagrodzenia lub premii stosowany jest głównie przy pracy na umowie zlecenie. Pracodawca może oferować to dla pracowników jako dodatkowy benefit lub typ wynagrodzenia, aby zwiększyć ich motywację i zaangażowanie.
Ile wynosi success fee?
Nie ma prawnych regulacji dotyczących wysokości procentu wynagrodzenia za sukces przysługującego zleceniobiorcy. Zawsze jest to ustalane indywidualnie. Kluczowe jest, aby w umowie jasno określić, jaki procent wynagrodzenia przysługuje za konkretne, zakończone sukcesem działanie.
Czytaj też: Metoda kaizen jako sposób na sukces
Czytaj też: Czas pracy — jak go ustalać i obliczać?
Czy success fee jest zgodny z prawem?
Tak, opłaty sukcesowe są legalne w przypadku umowy zlecenia. Na umowie o pracę staje się to problematyczne, jeśli jest wykorzystywane jako rodzaj wynagrodzenia, a nie premię za sukces. Umowa o pracę ma to do siebie, że pracodawca musi wypłacać pracownikom pensję w postaci stałej kwoty wynagrodzenia, niezależnie od tego, jakie osiągnięcia zdobędą.
Umowa o pracę musi zawierać ustalone, stałe wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje za wykonywanie swoich obowiązków. Choć może być ono kształtowane na podstawie różnych czynników, nie może być wyłącznie zależne od osiągniętych rezultatów pracy. Głównym celem tego typu umowy jest zapewnienie pracownikowi stabilności finansowej oraz zabezpieczenia socjalnego.
W umowach o pracę jest jednak możliwość dodania zapisu dotyczącego premii oraz systemów motywacyjnych, które uzależniają część wynagrodzenia od określonych wymagań lub osiągnięć.
Dlatego też wynagrodzenie pracowników typu success fee częściej występuje przy zatrudnieniu na umowie zlecenie. Określenie stawki zleceniobiorcy jest objęte swobodą umów oraz ustaleniami stron umowy. Umowy zlecenia są regulowane przez Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie success fee jako znacznej części wynagrodzenia dla zleceniobiorcy. To pozwala na elastyczność w negocjacjach i łatwe powiązanie zarobków z efektami pracy. Jednak konieczne jest precyzyjne określenie kryteriów sukcesu dla danego projektu.
Aby można było zastosować success fee na umowie zlecenie trzeba określić stawkę godzinową, która przysługuje zleceniobiorcy bez względu na rezultaty jego pracy. Aktualne zapisy stanowią, że nie może ona wynosić mniej niż najniższa stawka godzinowa: 27,70 zł brutto, a od 1 lipca 2024: 28,10 zł brutto.
Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, w której zleceniobiorca sam wyznacza sobie miejsce i czas pracy, a obie strony zgadzają się na wynagrodzenie prowizyjne. W takiej sytuacji zleceniodawca nie ma obowiązku przyznawania minimalnej stawki godzinowej, a wysokość wynagrodzenia zleceniobiorcy jest zależna od osiąganych przez nią efektów pracy.
Success fee, czyli premia od sukcesu to coraz częstszy rodzaj wynagrodzenia w Polsce. Najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych. Wynagrodzenie typu success fee polega na wynagrodzeniu za sukces, czyli za osiągnięte wyniki. Może być wypłacany w formie prowizji za pozyskanego klienta czy odpowiednie wyniki sprzedażowe.
Sprawdź też: Mobbing w pracy — jak go rozpoznać i co robić?