Success fee — czym jest?

Firmy mają różne modele wynagrodzeń i motywowania pracowników. Coraz bardziej popularne stało się wynagrodzenie typu success fee. Na czym polega success fee? W jakich zawodach najczęściej pojawia się success fee? Czy wynagrodzenie za sukces jest zgodne z prawem? Sprawdź, co musisz wiedzieć o opłacie za sukces.

success fee

SPIS TREŚCI

Definicja success fee

Obecny rynek pracy stawia przed pracodawcami wyzwania związane z pozyskiwaniem i podtrzymywaniem pracowników w swoich przedsiębiorstwach. Firmy próbują na różny sposób zaangażować pracowników do efektywności, tak aby wpłynąć na ich satysfakcję z pracy. Najbardziej motywujące okazują się bonusy pieniężne w formie premii, podwyżek czy nagród finansowych. Jedną z możliwych form wynagrodzenia jest success fee. Na czym polega?

Success fee to słowo z języka angielskiego, które w dosłownym znaczeniu oznacza opłatę sukcesową. Jest to rodzaj premii za sukces wypłacanej za osiągnięcie określonego celu, np. wdrożenie jakiegoś projektu lub uzyskanie dobrych wyników w firmie. Oznacza to, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za efekty swojej pracy, a nie za liczbę przepracowanych godzin. Success fee w praktyce najczęściej przyznawane jest osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia.

Pracodawca może stosować metodę success fee jako sposób na zwiększanie motywacji do pracy. Może to się odbywać przed ważnymi projektami, potrzebnymi do osiągnięcia kluczowych celów firmy.

Wynagrodzenie sukcesowe jest często stosowane w Stanach Zjednoczonych, w Polsce zaś staje się dopiero popularne. Można je stosować, ale pod pewnymi warunkami prawnymi.

Czytaj też: Benefity dla pracowników — co można oferować?

success fee

Czytaj też: Staż pracy — czym jest, jak go obliczyć?

Dla kogo system wynagrodzeń success fee?

Model success fee często wykorzystywany jest w branży prawniczej, zwłaszcza przez adwokatów i radców prawnych. Wynagrodzenie wypłacane jest w formie premii za pozytywny wynik sprawy. Umowy z adwokatami zazwyczaj zawierają wynagrodzenie podstawowe oraz procent od wygranej kwoty. Ta metoda jest często wykorzystywana w sprawach dotyczących roszczeń finansowych, gdzie adwokat pobiera prowizję od zasądzonej kwoty.

Forma wynagradzania success fee często stosowana jest również na innych stanowiskach pracy. Zaliczyć do tego można np.: pośredników nieruchomości, rekruterów, doradców biznesowych, różnego rodzaju konsultantów, specjalistów ds. sprzedaży, marketingu, czy dla firm windykacyjnych.

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, taki rodzaj wynagrodzenia lub premii stosowany jest głównie przy pracy na umowie zlecenie. Pracodawca może oferować to dla pracowników jako dodatkowy benefit lub typ wynagrodzenia, aby zwiększyć ich motywację i zaangażowanie.

Ile wynosi success fee?

Nie ma prawnych regulacji dotyczących wysokości procentu wynagrodzenia za sukces przysługującego zleceniobiorcy. Zawsze jest to ustalane indywidualnie. Kluczowe jest, aby w umowie jasno określić, jaki procent wynagrodzenia przysługuje za konkretne, zakończone sukcesem działanie.

Czytaj też: Metoda kaizen jako sposób na sukces

success fee

Czytaj też: Czas pracy — jak go ustalać i obliczać?

Czy success fee jest zgodny z prawem?

Tak, opłaty sukcesowe są legalne w przypadku umowy zlecenia. Na umowie o pracę staje się to problematyczne, jeśli jest wykorzystywane jako rodzaj wynagrodzenia, a nie premię za sukces. Umowa o pracę ma to do siebie, że pracodawca musi wypłacać pracownikom pensję w postaci stałej kwoty wynagrodzenia, niezależnie od tego, jakie osiągnięcia zdobędą.

Umowa o pracę musi zawierać ustalone, stałe wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje za wykonywanie swoich obowiązków. Choć może być ono kształtowane na podstawie różnych czynników, nie może być wyłącznie zależne od osiągniętych rezultatów pracy. Głównym celem tego typu umowy jest zapewnienie pracownikowi stabilności finansowej oraz zabezpieczenia socjalnego.

W umowach o pracę jest jednak możliwość dodania zapisu dotyczącego premii oraz systemów motywacyjnych, które uzależniają część wynagrodzenia od określonych wymagań lub osiągnięć.

Dlatego też wynagrodzenie pracowników typu success fee częściej występuje przy zatrudnieniu na umowie zlecenie. Określenie stawki zleceniobiorcy jest objęte swobodą umów oraz ustaleniami stron umowy. Umowy zlecenia są regulowane przez Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie success fee jako znacznej części wynagrodzenia dla zleceniobiorcy. To pozwala na elastyczność w negocjacjach i łatwe powiązanie zarobków z efektami pracy. Jednak konieczne jest precyzyjne określenie kryteriów sukcesu dla danego projektu.

Aby można było zastosować success fee na umowie zlecenie trzeba określić stawkę godzinową, która przysługuje zleceniobiorcy bez względu na rezultaty jego pracy. Aktualne zapisy stanowią, że nie może ona wynosić mniej niż najniższa stawka godzinowa: 27,70 zł brutto, a od 1 lipca 2024: 28,10 zł brutto.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, w której zleceniobiorca sam wyznacza sobie miejsce i czas pracy, a obie strony zgadzają się na wynagrodzenie prowizyjne. W takiej sytuacji zleceniodawca nie ma obowiązku przyznawania minimalnej stawki godzinowej, a wysokość wynagrodzenia zleceniobiorcy jest zależna od osiąganych przez nią efektów pracy.

Success fee, czyli premia od sukcesu to coraz częstszy rodzaj wynagrodzenia w Polsce. Najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych. Wynagrodzenie typu success fee polega na wynagrodzeniu za sukces, czyli za osiągnięte wyniki. Może być wypłacany w formie prowizji za pozyskanego klienta czy odpowiednie wyniki sprzedażowe.

Sprawdź też: Mobbing w pracy — jak go rozpoznać i co robić?

Podobne wpisy

 • CV dla rekrutera

  CV dla rekrutera — jak stworzyć?

  Tworzenie CV dla rekrutera to wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Jak stworzyć CV dla rekrutera?


  13.06.2024
 • style zarządzania przedsiębiorstwem

  Style zarządzania przedsiębiorstwem — jakie są?

  Zarządzanie zespołem to bardzo ważne zadanie, od którego zależy efektywność pracy całej organizacji. Jakie są style zarządzania przedsiębiorstwem?


  11.06.2024
 • ocena pracownicza

  Ocena pracownicza — jakie przynosi korzyści?

  Ocena pracownicza to narzędzie umożliwiające rozwój zarówno pracowników, jak i całej organizacji. Jakie przynosi korzyści?


  31.05.2024
 • urlop na poszukiwanie pracy

  Urlop na poszukiwanie pracy — ile dni przysługuje?

  Utrata pracy może być bardzo stresująca, dlatego też Kodeks pracy przewidział urlop na poszukiwanie pracy. Ile dni przysługuje?


  23.05.2024
 • workation

  Workation — na czym polega?

  Workation to specyficzny rodzaj pracy, która pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Na czym dokładnie polega?


  22.05.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024
 • porzucenie pracy

  Porzucenie pracy. Jakie ma konsekwencje.

  Porzucenie pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nieuzasadnione porzucenie obowiązków może pociągać za sobą poważne skutki, takie jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Jakie są skutki porzucenia pracy? Czy grozi za to zwolnienie dyscyplinarne? Co zrobić, zanim porzucisz pracę? Jaka jest kara za opuszczenie miejsca pracy?


  13.03.2024
 • nonkonformizm pracownika

  Nonkonformizm pracownika – co to jest?

  Nonkonformizm pracownika co takiego jest? Nonkonformizm pracownika najczęściej kojarzy się nie tylko z buntowniczym, ale i odmiennym podejściem do życia. Nonkonformiści w społeczeństwie podejmują decyzje zgodne z własnymi przekonaniami.


  29.02.2024
 • start up

  Start up – czym jest i jak działa?

  W Polsce od kilku lat mówi się o firmie typu start up, czyli firmach które powstają w celu znalezienia określonego sposobu prowadzenia biznesu. Mimo różnych definicji startupów, ich głównym celem jest odkrywanie nowych rynków dla swoich produktów i szybkie osiągnięcie sukcesu finansowego. Co to jest startup? Jakie są zalety założenie startupu?


  26.02.2024
 • system ATS

  Co to jest system ATS?

  System ATS, czyli Applicant Tracking System jest programem, który ma usprawnić proces rekrutacji i pozwolić na elektroniczną obsługę aplikacji kandydatów. Systemy ATS umożliwia przeglądanie zgłoszeń osób, które ubiegają się o pracę na konkretnym stanowisku i śledzą źródła spływających kandydatów w bazie centralnej. Czym jest system rekrutacyjny? Jakie funkcje ma ATS?


  23.02.2024