Na czym polega system kafeteryjny?

[:pl]

System kafeteryjny — dlaczego jest tak popularny? Zastosowanie nowoczesnych narzędzi motywacyjnych pozwala stworzyć sprawnie funkcjonujący zespół pracowników. Przekłada się to na umocnienie pozycji firmy na rynku. Oprócz wynagrodzenia finansowego wprowadza się również ofertę benefitów. Oferowanie pracownikom świadczeń ma na celu zwiększyć ich motywację. Jednym z możliwych rozwiązań w takiej sytuacji jest właściwy wybór benefitów.

na czym polega system kafeteryjny
[:]

Co to jest system kafeteryjny?

System kafeteryjny opiera się na elastycznej formie wynagradzania pracowników. To po prostu benefity pracownicze, a dokładniej system wynagrodzeń pozapłacowych. Ma na celu zapewnić elastyczność w wynagradzaniu zatrudnionych osób. Pracownik firmy ma możliwość wyboru otrzymywania świadczeń innych niż gotówka, czego przykładem jest wręczanie bonów, voucherów, kart wstępu lub innych korzyści ustalonych wspólnie z pracodawcą.

Źródła finansowania kafeterii są różne i zależą od wielu czynników. Mogą być finansowane poprzez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych lub z obrotowych środków firmy. Wybór jednej z tych opcji ma wpływ na sposób rozliczania wydatków związanych z taką inwestycją w kontekście podatkowym.

Ta zależność nie jest przypadkowa. W kafeterii pracownicy otrzymują od pracodawcy określoną pulę punktów lub kwotę, którą sami mogą wykorzystać, wybierając spośród dostępnych świadczeń. Niektóre systemy wynagradzania pozwalają pracownikom angażować własne środki dodatkowo. Wynagradzanie pracowników przez pozapłacowy system świadczeń jest coraz częściej spotykane, natomiast z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Co powinien zawierać system kafeteryjny? Pozapłacowe formy wynagradzania

Systemy świadczeń pozapłacowych są coraz bardziej popularnym systemem wynagradzania na rynku pracy. Lista kafeterii jest bardzo szeroka. Niektóre z elementów systemu kafeteryjnego, takie jak opieka zdrowotna czy karta sportowa, stały się nieodzownym standardem. Pracownicy nie uważają ich już za dodatkową korzyść, lecz za obowiązkowe świadczenie. Niemniej jednak, nadal pojawiają się nowe propozycje, a firmy często konkurują ze sobą, oferując coraz bardziej interesujące pozycje na swojej liście benefitów. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane elementy w systemach kafeteryjnych.

Świadczenia zabezpieczające:

 • prywatna opieka medyczna
 • ubezpieczenie na życie
 • pracownicze programy emerytalne

Świadczenia materialne:

 • samochód
 • dopłaty do posiłków/karty lunchowe
 • pożyczki ogólne/mieszkaniowe
 • dodatkowe płatne dni urlopowe
 • dopłaty do wakacji
 • karty sportowe
 • karty przedpłacone do wybranej grupy sklepów
 • bony żywieniowe
 • vouchery do sklepów
 • vouchery na usługi kosmetyczne
 • bilety na wydarzenia artystyczne
 • organizowanie wyjazdów dla dzieci pracowników systemu kafeteryjnego.

Wzrastająca elastyczność pozapłacowego systemu wynagrodzeń umożliwia dostosowanie oferowanych korzyści pozapłacowych do indywidualnych potrzeb pracowników. Pracodawca i pracownik otrzymują możliwość uzgodnienia innych świadczeń, które staną się integralną częścią wynagrodzenia. W ten sposób umożliwiają dopasowanie możliwości pracodawcy do potrzeb pracownika.

System wynagrodzeń w zakładzie pracy

Warunki wynagrodzenia za pracę, czy inny system wynagrodzeń ustala się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca zatrudnia minimum 50 osób, które nie są objęte zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. Jak łatwo zauważyć, regulamin wynagradzania jest obowiązkowym dokumentem wewnętrznym dla firm zatrudniającym co najmniej 50 pracowników, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 50 osób, może ustalać warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania – jego wprowadzenie jest jednak fakultatywne.

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie. Jeśli zatem u pracodawcy działa taka organizacja związkowa i złoży formalny wniosek o ustalenie regulaminu wynagradzania, pracodawca musi go wprowadzić.

Nie wiesz co zrobić, by zwiększyć zaangażowanie Twoich pracowników? Koniecznie sprawdź! Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników!

Możliwości ustalenia systemu wynagradzania, przyznawania świadczeń związanych z pracą oraz zasad regulaminu wynagradzania mogą być zawarte w takiej polityce płac.

Jeżeli w miejscu zatrudnienia pracuje mniej niż 50 osób, organizacja związkowa nie wystąpi z wnioskiem o ustalenie oficjalnego regulaminu wynagradzania. W takim przypadku kwestie dotyczące wynagrodzenia dla poszczególnych pracowników są omawiane i ustalane bezpośrednio z nimi w ramach indywidualnych umów o pracę lub aneksów do tych umów.

Takie podejście pozwala pracodawcy dostosować system dodatkowych świadczeń do potrzeb konkretnego pracownika. Nie zawsze bowiem te same świadczenia pozapłacowe będą atrakcyjne dla wszystkich pracowników. Wręcz przeciwnie, pewne osoby mogą nawet nie skorzystać z otrzymanego bonusu, co spowoduje, że poczują, że zarabiają mniej niż powinni.

Wpływ kafeteryjnego systemu wynagrodzeń na pracowników

Stosowanie systemów kafeteryjnych jest dość ważnym elementem, dlatego pamiętajmy, że rynek pracy ciągle się zmienia z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Zastosowanie w organizacji kafeteryjnego systemu zwiększy lojalność już zatrudnionych osób. W dłuższej perspektywie zbuduje pozytywną relację z pracodawcą.

Korzyści kafeteryjnego systemu wynagradzania

System kafeteryjny pozwala nagradzać pracowników różnymi bonusami, dlatego też ma się to sprawdzić jako motywacja w pracy. Jedną z największych zalet w kafeteryjnym systemie benefitów jest jego elastyczność. Każdy pracownik posiada inne potrzeby i oczekiwania, zwłaszcza od swojego pracodawcy. W związku z ciągłymi zmianami rynku pracy, nie można wrzucić wszystkich zatrudnionych do jednego worka i zaoferować im tych samych benefitów pozapłacowych. Niestety, ale jeden rodzaj świadczeń nie zadowoli wszystkich, dlatego też różnorodność oferowanych benefitów pozapłacowych będzie najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, by pozwolić wybrać świadczenia pracownikowi.

Popularny system wynagrodzeń jakim jest wynagradzanie kafeteryjne pracowników powoduje, że bonusy oferowane przez pracodawcę są na pewno efektywniej wykorzystane. W dłuższej perspektywie wpłynie to pozytywnie i poprawi relację na linii pracodawca — pracownik. Pracownik będzie wiedział, że jego głos jest ważny.

Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne na rynku kafeterie, możemy zauważyć wiele podobnych informacji.

Korzyści, jakie wynikają z wprowadzenie systemu kafeteryjnego do przedsiębiorstwa:

 • zwiększenie motywacji, zaangażowania i lojalności pracowników
 • oszczędność – mniejsza rotacja pracowników oraz więcej aplikacji na oferty pracy
 • utrzymanie w firmie wartościowych pracowników
 • pozytywny employer branding firmy
 • dostosowanie benefitów do potrzeb pracownika, niezależnie od jego płci i wieku
 • budowanie przewagi nad konkurencją
 • optymalizacja budżetu
 • pełna kontrola nad wydatkami firmy

System kafeteryjny — wady

Minusy stosowania systemów kafeteryjnych najczęściej są związane z niewłaściwym zastosowaniem benefitów w przedsiębiorstwie. Często zdarzają się sytuacje, że nasz pracodawca takie same benefity pozapłacowe kieruje do wszystkich pracowników. Niezależnie od płci, wieku, trybu i stylu życia. Brak spojrzenia na potrzeby pracowników jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Każdy pracownik ma inne potrzeby i priorytety, zwłaszcza teraz, kiedy w firmach mamy do czynienia z wieloma pokoleniami. To co dla jednych będzie idealne, innym się to zupełnie nie przyda. Dlatego warto zwracać na to uwagę, aby uniknąć błędów w przyszłości. Pamiętajmy, poznanie potrzeb pracowników jest kluczową rolą do ich zadowolenia.

system kafeteryjny 1

6 najpopularniejszych systemów kafeteryjnych w Polsce

 1. System kafeteryjny Up Beat
 2. System kafeteryjny Motivizer
 3. System kafeteryjny MyBenefit od Benefit Systems
 4. System kafeteryjny Medicover Benefits
 5. System kafeteryjny Nais
 6. Platforma benefitowa Worksmile

PODSUMOWANIE

Krótko mówiąc — wynagrodzenie kafeteryjne to pewien rodzaj świadczeń pozapłacowych oparty na rzeczywistych potrzebach i oczekiwaniach pracowników. To systemy motywacyjne pracodawców. Pozapłacowe korzyści umożliwiają zatrzymanie cennych pracowników w firmie, tworzą pozytywną reputację na rynku pracy i sprzyjają dobrym relacjom wewnątrz organizacji. Dodatkowo, przyczyniają się do większej satysfakcji i zadowolenia pracowników. Taki wybór świadczeń który daje pracownikom możliwości wyboru w dużym stopniu zwiększą zadowolenia pracowników.

Różnorodne przywileje mogą obejmować popularne karty do siłowni lub kupony lunchowe, które umożliwiają pracownikom zakup posiłków w trakcie pracy oraz korzystanie z atrakcyjnych zniżek w restauracjach należących do danego programu. Pracodawcy mogą również oferować swoim pracownikom specjalną opiekę zdrowotną lub bilety na wydarzenia artystyczne. Najbardziej zaawansowane systemy posiadają bogatą ofertę, dzięki czemu pracodawca może zarządzać wszystkimi usługami dla pracowników w jednym centralnym panelu administracyjnym.


Podobne wpisy

 • rodzaje umów o pracę w polsce

  Rodzaje umów o pracę w Polsce

  Obecnie pracodawca może ze swoim pracownikiem zawierać umowę o pracę w różnej formie. Dzięki temu obie strony umowy mogą między sobą określić i dopasować warunki pracy. Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie są pozostałe formy zatrudnienia? Jak wygląda wypowiedzenie umowy? SPIS TREŚCI Podstawowa forma zatrudnienia Czym jest forma zatrudnienia? Otóż forma zatrudnienia to nic […]


  20.04.2024
 • wypadek w drodze do pracy lub z pracy

  Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

  Czym różni się wypadek w drodze do pracy od wypadku przy pracy? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za takie zdarzenie? Sprawdź!


  17.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • zawody przyszłości

  Zawody przyszłości — kto będzie poszukiwany?

  Rynek pracy zmienia się wciąż wraz z postępem technologicznym. W niektórych branżach przybywa specjalistów, a w innych ubywa. Czy da się przewidzieć, co będzie za parę lat? Kto będzie najbardziej poszukiwany? Przeczytaj, a dowiesz się jakie zawody przyszłości i jakie umiejętności będą kluczowe w nadchodzących latach.


  20.03.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024
 • praca w zawodzie

  Praca w zawodzie — jak ją znaleźć?

  Po ukończeniu studiów rozpoczyna się nowy rozdział, który dla wielu absolwentów staje się prawdziwym wyzwaniem. Nadszedł moment, aby przekuć zdobytą wiedzę w praktykę i znaleźć wymarzoną pracę. Jednak proces poszukiwania zatrudnienia po studiach często okazuje się trudny i przytłaczający. Praca w zawodzie — jak ją znaleźć? Gdzie szukać sprawdzonych ofert pracy w zawodzie?


  15.03.2024
 • urlop okolicznościowy

  Urlop okolicznościowy — kiedy przysługuje?

  Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która wymaga wolnego dnia pracy — czy to z powodu ważnego wydarzenia rodzinnego, czy też nieprzewidzianej sytuacji losowej. Kiedy i komu przysługuje urlop okolicznościowy? Czy trzeba składać wniosek o urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowego?


  14.03.2024
 • porzucenie pracy

  Porzucenie pracy. Jakie ma konsekwencje.

  Porzucenie pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nieuzasadnione porzucenie obowiązków może pociągać za sobą poważne skutki, takie jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Jakie są skutki porzucenia pracy? Czy grozi za to zwolnienie dyscyplinarne? Co zrobić, zanim porzucisz pracę? Jaka jest kara za opuszczenie miejsca pracy?


  13.03.2024