Kiedy warto napisać CV funkcjonalne?

[:pl]

[:pl]Najpopularniejszą formą wybieraną przez osoby poszukujące pracy jest CV chronologiczne. Jednak nie zawsze to dobry wybór. Są sytuacje, kiedy chcemy podkreślić wyłącznie nasze umiejętności i naszą wiedzę. CV które opiera się na kwalifikacjach nazywane jest CV funkcjonalnym. Co zyskamy stosując układ funkcjonalny? Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy i stanowiska?[:]

cv funkcjonalne 1
[:]

SPIS TREŚCI

Czym jest CV funkcjonalne?

CV funkcjonalne to taki rodzaj CV, w którym skupiamy się na naszych umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym. Ważniejsze niż chronologia miejsc pracy są nasze umiejętności i osiągnięcia zawodowe. Jest to przydatne, jeśli mamy luki w zatrudnieniu i chcemy je ukryć. Ten rodzaj CV ma nie tylko pokazać opis doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim podkreślić nasze cele zawodowe. Pisząc CV powinniśmy pokazać osobie, która nas zatrudni — jakie nasza osoba przyniesie korzyści dla firmy.

Zalety CV funkcjonalnego

CV stworzone pod dane stanowisko pracy pozwala skupiać się na naszych mocnych stronach, podkreśla nasze umiejętności miękkie, które są istotne dla pracy do której aplikujemy. Warto również podkreślić nasze dotychczasowe umiejętności zawodowe i umiejętności specjalistyczne.

Kolejną zaletą życiorysu funkcjonalnego jest to, że możemy dyskretnie ukryć pojawienie się przerwy w zatrudnieniu. Każda przerwa w pracy spowodowana różnymi czynnikami (choćby zmianą zatrudnienia) niekiedy rodzi szereg pytań ze strony rekrutera. Tak stworzone CV pozwoli skupić się osobie rekrutującej tylko na naszych osiągnięciach zawodowych.

CV funkcjonalne może bardziej przykuwać uwagę pracodawcy niż standardowe CV. Zamiast tradycyjnego, zwykłego szablonu można wybrać taki układ CV, by dokładnie opisać doświadczenie zawodowe, kluczowe umiejętności, czy całą naszą historia zatrudnienia.

Kiedy wybrać CV funkcjonalne?

Jak wcześniej wspominaliśmy funkcjonalne CV (nazywane inaczej umiejętnościowym) kładzie nacisk na nasze ogólne podsumowanie zawodowe, natomiast nie skupia się na chronologicznym przebiegu naszej kariery.

CV może być najlepszym wyborem, jeśli:

  • zmieniamy branże i chcemy podkreślić naszej umiejętności zawodowe
  • mamy luki w historia zatrudnienia
  • chcemy skoncentrować się na naszych umiejętnościach dla konkretnego stanowiska pracy.

Zmiana pracy

Chęć przebranżowienia jest idealnym momentem, który skłania nas do zmiany naszego CV. Jeśli wiemy dokładnie na jakie stanowisko pracy chcemy aplikować, mamy dokładnie określoną ścieżkę kariery zawodowej — powinniśmy skorzystać właśnie z CV funkcjonalnego.

W cv powinny być zawarte konkretne informacje. Najważniejsze to pokazać przyszłemu pracodawcy, że to właśnie my mamy te umiejętności, które są niezbędne na danym stanowisku pracy. Warto pamiętać, że takie cechy jak: samodzielność, dobra organizacja czasu pracy, znajomość języków obcych, odporność na stres, czy komunikatywność to cechy/umiejętności poszukiwane w wielu różnych branżach. Jeśli mamy dodatkowe umiejętności, które są unikatowe powinniśmy je jak najbardziej podkreślić w życiorysie. To z pewnością spowoduje, że zmiana sektora pracy będzie dużo prostsza.

Częsta zmiana zatrudnienie

Jeśli nasza ścieżka zawodowa charakteryzuje się częstymi zmianami miejsc pracy, ważne jest, aby ukryć tę dynamikę w życiorysie zawodowym. Rekruter może zacząć zadawać pytania o powody krótkich okresów zatrudnienia w poszczególnych firmach, co może być niekomfortowe i wymagać wyjaśnień. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji warto rozważyć zastosowanie funkcjonalnego układu CV. W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, funkcjonalne CV nie wymaga podawania szczegółowych dat zatrudnienia u każdego pracodawcy. Zamiast tego, skupia się ono na prezentowaniu umiejętności i osiągnięć w każdej z poprzednich firm. Dzięki temu, można skupić uwagę rekrutera na pozytywnych aspektach kariery, zamiast na częstych zmianach pracy.

Przerwy w zatrudnieniu

Jeżeli historia zatrudnienia zawiera okresy przerw, CV funkcjonalne może okazać się przydatne. Bez względu na przyczynę tych przerw — czy to problemy zdrowotne, opieka nad dziećmi czy podróże — może być sytuacja, w której nie chcemy szczegółowo tłumaczyć się z nich podczas rozmowy o pracę.

Zmieniając format CV na funkcjonalny nie trzeba podawać precyzyjnych dat, co pozwala skupić uwagę rekrutera na Twoich umiejętnościach, a nie na długości poszczególnych zatrudnień. Kwalifikacje stają się wtedy głównym elementem Twojego życiorysu, a doświadczenie zajmuje drugorzędne miejsce.

Jak napisać CV funkcjonalne? Jak wygląda układ funkcjonalny cv?

Dane osobiste

Dane osobiste pojawiają się zazwyczaj na samym początku życiorysu. Oprócz imienia i nazwiska warto podawać również nasze dane kontaktowe, które ułatwią zainteresowanym pracodawcom na kontakt z nami (numer telefony, czy e-mail).

Podsumowanie zawodowe — cele zawodowe

Podsumowanie zawodowe to obowiązkowy panel w każdym CV. Kilkuzdaniowe podsumowanie traktowane jest jako krótka prezentacja naszej osoby jako kandydata na stanowisko pracy. Opis ten powinien zachęcić pracodawcę do zapoznania się z naszym CV. Warto w tym miejscu podkreślić cały nasz profil zawodowy.

Kluczowe umiejętności (opis umiejętności)

Każdy profesjonalny życiorys powinien zawierać informacje odnośnie naszej kariery zawodowej, certyfikatów, kursów i wykształcenia. Jednak w przypadku funkcjonalnego cv powinniśmy wymienić tylko te posiadane umiejętności, które zaprezentują nas jako idealnego kandydata na aplikowane stanowisko pracy. Oczywiście nie zapominajmy, aby zaznaczyć też w jaki sposób zdobyliśmy kwalifikacje (czy były to kursy i certyfikaty, czy studia podyplomowe, członkostwo w klubach, stowarzyszeniach). W tej sekcji warto pochwalić się i wpisać nawet dodatkowe umiejętności, które przyczynią się do osiągnięcia sukcesu dla firmy.

Przykład:

Umiejętności techniczne:

  • Obsługa programu Microsoft Office
  • Znajomość języka programowania Java
  • Umiejętność tworzenia i zarządzania stronami internetowymi

Osiągnięcia

W CV funkcjonalnym ważne jest również, aby opisać swoje osiągnięcia. Warto podać przykłady projektów, w których uczestniczyliśmy oraz zaznaczyć jakie dzięki temu zostały osiągnięte rezultaty. Jednym słowem podkreślmy te korzyści, które otrzyma pracodawca zatrudniając Nas.

Przykład:

  • zarządzanie projektem, który przyniósł firmie 20% wzrostu przychodów
  • wprowadzenie nowej strategii marketingowej, która zwiększyła liczbę klientów o 30%
  • udoskonalenie procesu produkcyjnego, co zaowocowało oszczędnościami w wysokości 10%
cv funkcjonalne

Doświadczenie zawodowe w CV funkcjonalnym

Co z doświadczeniem zawodowym w CV? Generalnie głównym celem funkcjonalnego CV jest odwrócenie uwagi osoby rekrutującej od sekcji doświadczenia. Oczywiście to nie jest tak, że należy ją całkowicie pominąć. Jeśli chcemy dodać nasz opis doświadczenia możemy to zrobić na końcu życiorysu. Dodajmy tylko te pozycje, które przydadzą się do stanowiska pracy, na które aplikujemy.

Przykład

Staramy się o pracę sprzedawcy w salonie samochodowym. Mimo, że nasze doświadczenie w tej branży jest niewielkie ale kiedyś kilka pracowaliśmy w obsłudze klienta, czy sprzedawaliśmy polisy ubezpieczeniowe- warto aplikować na to stanowisko. Takie doświadczenie jest istotne, mimo że z obecną ofertą pracy nie jest związane.

Wykształcenie w cv

W tej części życiorysu powinna się znaleźć informacja o twojej edukacji powyżej szkoły średniej. W tej sekcji należy wymienić kierunki studiów lub odbyte praktyki zawodowe.

Wzór cv funkcjonalne

Jeśli chciałbyś stworzyć swoje CV skorzystaj z kreatora CV, dzięki któremu znajdziesz idealną pracę dla siebie!

Aplikujesz na stanowisko księgowej i zastanawiasz się jak powinno wyglądać cv dla księgowej — wzór jak napisać ?

Kiedy warto wysłać CV funkcjonalne? 

CV funkcjonalne jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które miały zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pracując na podobnych stanowiskach dla różnych firm. Takim przykładem są np. programiści, graficy, copywriterzy lub tłumacze, którzy często zmieniali pracę lub mieli przerwy w zatrudnieniu. Ten rodzaju CV nie opiera się na chronologicznym układzie zdarzeń kariery zawodowej.

Stosując funkcjonalność w CV unikamy konieczności wielokrotnego opisywania tych samych obowiązków lub tłumaczenia przerw w zatrudnieniu. Zamiast tego, można skupić się na podkreśleniu rzeczywistych umiejętności zawodowych jako głównych atutów w CV.

Dlatego, jeśli szukamy pracy jako grafik, programista, lub zmieniasz branżę lub dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, warto rozważyć funkcjonalny typ CV. Wtedy piszemy po prostu np. CV grafika, CV programisty lub chociażby CV bez doświadczenia. Istnieją jednak sytuacje, kiedy warto postawić na tradycyjny układ chronologiczny, na przykład, gdy chcesz podkreślić rozwój w danej dziedzinie poprzez wymienienie wielu kursów i szkoleń.

Ten rodzaj CV jest również przydatny dla świeżo upieczonych studentów lub osób bez znaczącego doświadczenia zawodowego. W każdym przypadku warto dostosować treść CV do wymagań określonych w ofercie pracy, koncentrując się na umiejętnościach i doświadczeniu zgodnym z oczekiwaniami pracodawcy.


Podobne wpisy

  • CV dla każdego

    CV dla każdego — sprawdź nasze szablony!

    Zastanawiasz się, jak napisać idealne CV, które przyciągnie uwagę rekruterów? Sprawdź nasze porady, jak napisać CV dla każdego!


    28.09.2024
  • badanie satysfakcji pracowników

    Badanie satysfakcji pracowników — czy warto?

    Każdy pracodawca powinien zwracać uwagę na zadowolenie z pracy swoich pracowników. Służy do tego badanie satysfakcji pracowników. Czy warto je wykonywać?


    10.05.2024
  • urlop na żądanie

    Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

    Urlop na żądanie to urlop, który można wziąć w kryzysowych sytuacjach. Jakie są zasady udzielania urlopu? Ile dni przysługuje?


    25.04.2024
  • CV dla specjalisty HR

    CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

    Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


    24.04.2024
  • audyt personalny

    Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

    Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


    17.04.2024
  • kreatywność w pracy

    Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

    Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


    16.04.2024
  • umowa o pracę na zastępstwo

    Umowa o pracę na zastępstwo

    Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


    11.04.2024
  • integracja pracownicza

    Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

    Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


    10.04.2024
  • dress code

    Dress code w pracy — jak się ubierać?

    Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


    29.03.2024
  • umowa B2B

    Umowa B2B — co trzeba wiedzieć?

    Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B — co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


    29.03.2024