Outplacement — jak zadbać o pracownika po zwolnieniu?

[:pl]

Zwolnienia nie są łatwe zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Powodują stres i wprowadzają wiele zmian. Czasem jednak są nieuniknione. Część firm decyduje się na wprowadzenie łagodnych zwolnień, idąc na rękę pracownikowi. Dzięki temu powstał program outplacement. Czym jest? Jakie korzyści przynosi outplacement pracownikom? Dlaczego warto stosować outplacement? Jak skutecznie wdrożyć outplacement?

outplacement
[:]

SPIS TREŚCI

Czym jest outplacement?

Outplacement nazywany również czasem systemem łagodnych zwolnień to pomoc, którą firma oferuje swoim pracownikom po zwolnieniu, aby pomóc im znaleźć nową pracę. Może obejmować porady dotyczące poszukiwania pracy, szkolenia oraz wsparcie emocjonalne. Celem jest ułatwienie przejścia pracowników do nowej sytuacji zawodowej. Program jest często oferowany przez pracodawców jako forma troski o swoich pracowników i utrzymania pozytywnego wizerunku firmy. Stosuje się go u osób, które zostały już zwolnione oraz u osób, których sytuacja jest zagrożona.

Outplacement można podzielić na:

 • outplacement wewnętrzny — przeprowadzany jest w ramach wewnętrznych struktur organizacji.
 • outplacement zewnętrzny — program wsparcia jest realizowany przez firmę zewnętrzną.


Outplacement — historia

Outplacement to słowo pochodzące z języka angielskiego, którego nie da się jednoznacznie przetłumaczyć na język polski. Można ten termin nazwać aktywizacją zawodową osób zwalnianych, programem wsparcia dla zwalnianych pracowników, systemem łagodnych zwolnień bądź systemem zwolnień monitorowanych.

Program zaczął się pojawiać już w latach 40 XX w. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo był wykorzystywany, aby pomóc zdemobilizowanym żołnierzom w reintegracji społecznej i zawodowej. Podejmowano się różnych działań, aby pomóc wojskowym wejść na rynek pracy. Pomagano w określeniu swoich umiejętności, uczeniu autoprezentacji, pisania CV czy prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych. Mówi się, że oficjalnie outplacement pojawił się w 1969 roku, gdzie słowo to weszło do słownika pojęć związanych z HR.

W Polsce outplacement pojawił się dopiero w latach 90 tych. Pierwsze działania były realizowane w ramach wsparcia dla osób tracących pracę w wyniku restrukturyzacji reprywatyzowanych fabryk.

Czytaj też: Powitanie nowego pracownika — o czym należy pamiętać?

outplacement

Czytaj też: Gap year — czy warto?

Cele outplacementu

Outplacement, czyli program wsparcia zmiany zawodowej ma pomóc nie tylko pracownikom, ale również pracodawcom w uzyskaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Zwolnienia pracownicze stały się niestety nieuniknioną częścią funkcjonowania firm, są to często sytuacje stresowe, które generują niepewność o przyszłość. Jakie są cele outplacementu?

 • Wsparcie pracowników — zapewnienie pracownikom, którzy zostali zwolnieni, wsparcia emocjonalnego i zawodowego w znalezieniu nowej pracy lub zmianie kariery.
 • Minimalizacja stresu — zmniejszenie stresu związanego ze zwolnieniem poprzez opiekę emocjonalną i zaoferowanie pomocy w znalezieniu nowej pracy. Pozwali to pracownikom skoncentrować się na poszukiwaniu nowych możliwości zawodowych.
 • Ochrona wizerunku firmy — dbanie o reputację i wizerunek firmy poprzez udzielenie wsparcia byłym pracownikom, co może zwiększyć lojalność i zaufanie społeczności biznesowej.
 • Zachowanie pozytywnych relacji — pomoc w utrzymaniu pozytywnych relacji z byłymi pracownikami, co może przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku marki pracodawcy.
 • Edukacja i pomoc w karierze — pracodawca może pomóc w stworzeniu profesjonalnego CV, odpowiednio przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, bądź pomóc w stworzeniu indywidualnej strategii poszukiwania pracy i celów zawodowych.

Outplacement — rodzaje wsparcia dla zwalnianych pracowników

Istnieje kilka form outplacementu. Jakie są formy wsparcia zwalnianych pracowników?

Outplacement indywidualny

Skierowany jest do pojedynczych pracowników. Dzięki niemu możliwe jest dostosowanie programu wsparcia do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Ten rodzaj outplacementu znajduje szczególne zastosowanie w sytuacjach, gdy zwalniane są osoby o wyjątkowej wartości dla firmy, takie jak kierownicy czy osoby zarządzające. Dzięki temu pracodawca może zadbać o kontynuację kariery swoich cenionych pracowników oraz zachować ich lojalność i zaangażowanie, nawet po opuszczeniu firmy.

Outplacement grupowy

Przeprowadza się go w przypadku zwolnień grupowych, które zazwyczaj związane są z restrukturyzacją firmy, likwidacją działów czy wprowadzania zmian w obszarze przedsiębiorstwa. Działania kierowane są do większych grup osób, przez co trudniej dostosować je do indywidualnych potrzeb pracowników.

Czytaj też: Dlaczego docenianie pracownika w pracy jest ważne?

Czytaj też: Utrata pracy — jak sobie z tym poradzić?

Outplacement a employer branding

Wykorzystywanie programu outplacement może wpływać na employer branding, czyli budowanie wizerunku pracodawcy jako atrakcyjnego miejsca dla pracowników i potencjalnych kandydatów. Udzielając wsparcia osobom zwolnionym, firma pokazuje swoje zaangażowanie w dobro pracowników oraz dbałość o ich przyszłość zawodową. To może przyczynić się do budowania lojalności byłych pracowników i utrzymania pozytywnych relacji z firmą nawet po ich odejściu. Oferowanie w swojej firmie wsparcia w ramach outplacementu może przyciągać lepszych kandydatów i budować silniejszy wizerunek jako atrakcyjny pracodawca na rynku pracy.

Jakie korzyści przynosi outplacement dla pracownika?

Program pozwala zakończyć pracownikowi pewien etap w życiu i ułatwić przejście do kolejnego. Dzięki programowi łagodnych zwolnień pracownik ma szansę szybciej znaleźć pracę i zredukować stres związany z obecną sytuacją. Może łatwiej odnaleźć się na rynku pracy i być atrakcyjniejszym kandydatem do pracy. Outplacement jako narzędzie do zarządzania zasobami ludzkimi może przynieść wiele korzyści zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Jakie są inne korzyści wynikające z outplacementu dla pracownika?

 • zmniejszenie poczucia niesprawiedliwości ze strony zwalnianych osób
 • poczucie, że zwolnienie nie jest z ich winy
 • psychologiczne oraz edukacyjne wsparcie dla pracowników
 • podniesienie pewności siebie
 • doradztwo zawodowe pomocne w określeniu ścieżki kariery
 • zmniejszenie stresu i niepewności
 • rozwój samoświadomości zawodowej
 • utrzymanie kontaktów zawodowych

Korzyści stosowania outplacementu dla pracodawcy

Proces outplacementu obejmuje wiele działań związanych z udzielaniem wsparcia dla pracowników. Program ma jednak również wiele zalet dla pracodawców. Jakie są jego zalety?

 • poprawa wizerunku firmy
 • redukcja negatywnych skutków zwolnień
 • poprawa relacji z partnerami społecznymi
 • zachowanie lojalności pracowników
 • satysfakcja pozostających osób, poczucie bezpieczeństwa
 • zmniejszenie konfliktów związanych ze zwolnieniami
 • opracowanie wytycznych dla polityki personalnej firmy na przyszłość

Outplacement jest niezbędny w funkcjonowaniu dużych i nowoczesnych firm, które chcą dbać o swoich pracowników. Program wsparcia zmiany zawodowej buduje pozytywny wizerunek na rynku pracy. Program dla zwalnianych pracowników jest szansą na szybsze znalezienie nowej pracy bądź nowych kierunków kariery zawodowej. Utrata pracy już nigdy nie musi być straszna. Warto więc wdrożyć do swojej firmy program wsparcia, aby minimalizować ryzyko związane ze zwalnianiem pracowników.

Sprawdź też: Metoda Assessment Center — na czym polega?

Podobne wpisy

 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • ergofobia

  Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

  Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?


  21.03.2024