Nonkonformizm pracownika – co to jest?
[:pl]SPIS TREŚCI
- Nonkonformizm pracownika – co to takiego?
- Typy nonkonformizmu
- Wady i zalety nonkonformizmu pracownika
- Nonkonformizm pracownika a konformizm
- Praca z nonkonformistą – czy to możliwe?
Nonkonformizm pracownika- co to takiego?
Nonkonformizm to postawa, która przejawia się w społeczeństwie i charakteryzuje się samodzielnością myślenia, odrzuceniem społecznej presji, poglądów większości społeczeństwa, czy nawet próbą skłaniania innych osób do wypracowania odmiennych zachowań i norm. Pojęcie nonkonformizmu stosuje się zazwyczaj w psychologii, co jednak ma dość szerokie znaczenie i warto o tym mówić. Warunki sprzyjające nonkonformizmowi występują w elastycznych i otwartych strukturach społeczeństwa.
Nonkonformizm definiuje się jako postawa społeczna. Jednostka wykazuje niezależność w myśleniu, odrzucając powszechne przekonania i dążąc do wprowadzenia nowego punktu widzenia. Jest to pojęcie powszechnie stosowane w psychologii, które ma różnorodne znaczenia. Nonkonformista jest otwarty na wyrażanie własnych opinii i dyskusje, ale nie popada w upór czy agresję w obronie swoich przekonań.
Przykłady postaw nonkonformistycznych
Wśród najpopularniejszych postaw nonkonformistycznych możemy wyróżnić zachowanie takich jednostek jak:
- Henry David Thoreau – amerykański pisarz i filozof, który odmówił płacenia podatków na znak protestu przeciwko niewłaściwym działaniom rządu.
- Frida Kahlo – meksykańska artystka, która wyrażała swoje emocje i osobowość poprzez swoje niekonwencjonalne obrazy.
- Martin Luther King Jr. – lider ruchu na rzecz praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych, który prowadził pokojowe protesty przeciwko nierówności rasowej
- Steve Jobs – założyciel Apple, który zmienił przemysł komputerowy poprzez innowacje i nowatorskie podejście do designu.
- Malala Yousafzai – pakistańska działaczka walcząca o prawa edukacji dla dziewcząt i młodych kobiet.
- Elon Musk – przedsiębiorca i założyciel takich firm jak Tesla i SpaceX, który dąży do rewolucji w dziedzinie technologii i eksploracji kosmosu.
Typy nonkonformizmu pracownika
Jakie są typy nonkonformizmu? Możemy spotkać 2 typy nonkonformizmu:
Nonkonformizm konstruktywny
Nonkonformista konstruktywny to postawa, która przejawia się tym, że jednostka ma swoje przekonania. Utrzymuje je, ale jednocześnie jest gotowa i otwarta na sugestie innych osób. Do różnych punktów widzenia pochodzi elastycznie.
Nonkonformizm pozorny
Nonkonformista pozorny objawia się zazwyczaj jako skłonność do przestrzeganie norm społecznych nieco inaczej niż reszta społeczeństwa. Taka osoba przejawia zachowania jak krytyk społeczny, nawet jeśli pozostałe osoby mają rację. Jednostka przejawiająca się nonkonformizmem pozornym nie potrafi uzasadnić swojej opinii nie zgadza się z poglądami reszty społeczeństwa.
Stwórz swoje CV w 5 minut!
Wady i zalety nonkonformizmu pracownika
Każda firma ma pracowników, którzy mają różne postawy społeczne przejawiające się w różnym przestrzeganiu norm społecznych. Wśród pracowników możemy spotkać również tych, którzy działają przeciwko społecznym normom.
Wielu pracodawców obawia się, że nie będzie umiała w pewnym stopniu „zapanować nad” nonkonformistami, co będzie miało olbrzymi wpływ na działanie organizacji. Jak się okazuje w rzeczywistości, właściwe podejście pracodawców i odpowiednie stworzenie zespołu może całkowicie odwrotny skutek. Starcie obu grup (konformistów oraz nonkonformistów)powoduje, że obie grupy społeczne mogą czerpać wiele od siebie co przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa. Jak więc z nimi współpracować? Czy postawa nonkonformistyczna to uniemożliwi?
Zalety nonkonformizmu
Niewątpliwą zaletą nonkonformistów jest to, że dzięki swojemu sposobowi bycia są oni niezwykle kreatywni, mogą pełnić funkcję lidera i inicjować burzę mózgów, w której rodzą się najlepsze pomysły. Pracodawca powinien więc stworzyć pracownikowi warunki, w których będzie mógł przejąć kontrolę nad sytuacją, podejmować kluczowe decyzje i dążyć do wyznaczonych celów. Większość osób o takiej postawie potrzebuje ciągłych wyzwań i pola do sprawdzenia swoich możliwości.
- indywidualizm
- wyrażanie własnej tożsamości.
- prowadzenie do innowacji i postępu.
- zachęcanie do różnorodności i różnorodnych perspektyw.
Wady nonkonformizmu
Wadą nonkonformistów jako pracowników jest z kolei to, że chodzą oni własnymi ścieżkami i nie zawsze potrafią dostosować się do poleceń pracodawcy. Najlepiej więc czują się w przedsiębiorstwach, w których mają pełną swobodę działania i mogą wprowadzać w życie swoje plany.
- możliwość alienacji społecznej i izolacji.
- konfrontacje z konserwatywnymi normami i oporem społecznym.
- potencjalne ryzyko odrzucenia i krytyki.
Nonkonformizm pracownika a konformizm
Konformiści a nonkonformiści? Jaka jest różnica między obiema postawami jednostki?
Przeciwną postawą nonkonformizmu jest konformizm, który rozumie się jako podatność na wpływ innej jednostki. Skutkiem tego jest zazwyczaj zmiana własnego przekonania.
- nonkonformista przejawia różne postawy społeczne, ma wysokie poczucie własnej wartości, odporności na presję społeczną, dominujące normy społeczne i swój system wartości
- konformista jest totalnym przeciwieństwem. Jest mało asertywny, z niskim poczuciem własnej wartości, bierny, uległy i nie potrafi bronić swojego zdania.
Praca z nonkonformistą – czy to możliwe?
Jak postrzegana jest relacja nonkonformistów z pozostałymi współpracownikami w firmie, szczególnie jeśli w grupie występują różne cechy charakteru? Otóż, najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest właściwie podzielenie zespołu zgodnie z dyspozycjami osób. Ważne jest, by obie grupy umiały ze sobą współpracować i by się wzajemnie uzupełniały. W takim podziale grup to właśnie nonkonformiści odgrywają rolę przywódców. Z kolei konformiści wykonują polecenia.
Aby atmosfera w pracy była owocna, warto rozważyć podział na:
- liderów, czyli tych, którzy preferują innowacyjne podejścia,
- wykonawców poleceń – tych, którzy są gotowi realizować konkretne zadania.
Dzięki temu jedni mogą skupić się na tworzeniu nowych rozwiązań, podczas gdy drudzy zapewniają stabilne wykonanie zadań, co przyczynia się do wspólnego sukcesu firmy. Warto zauważyć, że osoby o nietypowym podejściu często awansują na wysokie stanowiska kierownicze lub zakładają własne firmy, co dodatkowo podkreśla ich wartość w kontekście rozwoju organizacji.