Dlaczego nie potrzebuję urlopu?
[:pl]Przepisy prawa jasno mówią, że każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Niestety coraz częściej zdarza się, że osoby zatrudnione nie chcą wykorzystać przysługujących pracownikowi praw do płatnego wypoczynku. Dlaczego tak jest? W jaki sposób skłonić pracownika, by wykorzystał przysługujące mu dni wolne?
Co zrobić, gdy pracownik nie chce iść na urlop wypoczynkowy?
Jeszcze kilka lat temu przyznawanie urlopu pracownikom w firmie nie było tak oczywiste jak obecnie. Po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy i wydłużeniu okresu urlopu wypoczynkowego, ten problem praktycznie przestał istnieć. Teraz pracodawcy często muszą radzić sobie z sytuacją, w której pracownicy nie chcą korzystać z przysługujących im dni wolnych od pracy (pracoholizm). Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy, pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy. Dlatego więc warto odpowiedzieć na pytania: urlop to obowiązek czy prawo pracownika? Dlaczego większość pracowników wciąż powtarza «nie potrzebuję urlopu?».
Jak organizm prosi o urlop? Czy naprawdę nie potrzebuję urlopu?
Niekiedy, każdemu z nas wydawać się może, że urlop wypoczynkowy wcale nie jest potrzebny. Większość naszego życia poświęcamy na pracę. Niekiedy brak czasu na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego spowodowany jest dużą ilością obowiązków. W takiej sytuacji, każda nasza nieobecność spotęguje i zwiększy ilość zadań do wykonania. Niestety – w większości przypadków jest to bardzo mylne. Warto obserwować swój organizm, który często daje nam sygnały, że potrzebujemy odpoczynku od obowiązków służbowych. Często jest tak, że zbyt duża ilość obowiązków służbowych wpływa na nasze zmęczenie co niestety przekłada się na kiepskie samopoczucie. Mimo to wciąż się słyszy: nie potrzebuję urlopu! Czy na pewno tak jest? Dowiedz się jak Twój organizm prosi o urlop oraz jakie elementy powinny nas najbardziej zaniepokoić!
Stałe zmęczenie
Mimo długiego snu trwającego nawet 10 godzin, budzimy się rano poczuciem zmęczenia, przypominającym uczucie po bezsennej nocy. Nasza energia jest na wyczerpaniu, a z pozoru prostymi codziennymi czynnościami trudno nam sobie poradzić od samego początku dnia. Po zakończeniu pracy jedynym marzeniem jest powrót do łóżka. Odmawiamy spotkań z innymi, oszczędzając wszelkie siły na czas spędzony w miejscu pracy.
Bóle głowy i mięśni
Nadmierne wyczerpanie, brak witalności i długotrwałe utrzymywanie się w jednej postawie, zwłaszcza przez dłuższy okres, prowadzi do pojawienia się dokuczliwych dolegliwości, takich jak bóle mięśni, kręgosłupa i głowy. Migreny zaczynają się pojawiać coraz częściej, a utrzymanie się przy biurku przez kilka godzin staje się coraz bardziej uciążliwe.
Infekcje
Zmęczony organizm jest bardzo podatny na infekcje. W konsekwencji czego szybciej się przeziębiamy, łapiemy wirusy. Złe samopoczucie również jest wynikiem zmęczenia organizmu.
Ciągła potrzeba snu
Przez cały dzień ziewamy, w pracy myślimy tylko o tym, żeby być już w łóżku i się wyspać, każdą wolną chwilę spędzamy podsypiając, senność towarzyszy nam stale i nie możemy się jej pozbyć, nawet jeśli w weekend pozwolimy sobie na nieco więcej godzin snu.
Zmęczone oczy
Jeżeli spędzamy dużo czasu przed ekranem komputera, nasze oczy mogą zacząć sygnalizować potrzebę odpoczynku w postaci urlopu.
Brak apetytu
Zmęczenie może powodować również brak apetytu. Nagle na nic nie mamy ochoty, nierzadko spędzamy godziny pracy tylko o kawie, co również może się odbić na naszym zdrowiu. Nic nam nie smakuje, nie umiemy podjąć decyzji, co chcielibyśmy zjeść.
Dlaczego urlop jest tak ważny?
Choćbyśmy w trakcie pracy wykonywali różnorodne zadania, nasze życie często wpada w pewną rutynę. Codziennie odwiedzamy to samo miejsce pracy, po godzinach zazwyczaj wykonujemy te same czynności. Ważne jest to, gdzie pracownik spędza urlop. Spędzenie urlopu w innym otoczeniu (czyli przerwanie tej rutyny) może odświeżyć nasze spojrzenie na życie. Taka zmiana może nas zainspirować, a po powrocie do obowiązków wrócimy z głową pełną nowych pomysłów. To swoisty reset, który pozwala nam oczyścić umysł. Dodatkowo, prawdziwy relaks podczas urlopu pomoże naładować nasze baterie, przywracając energię i pozytywne nastawienie przed powrotem do pracy.
Przewlekłe zmęczenie może wpłynąć na naszą sytuację w miejscu pracy, tworząc atmosferę napięcia. Stresy i napięcia łatwiej się pojawiają, gdy jesteśmy przemęczeni, co może prowadzić do konfliktów między współpracownikami. Odpoczynek pozwala nam uspokoić emocje i zmniejszyć poziom stresu, co ma pozytywny wpływ na nasze relacje z innymi.
Dodatkowo, odpoczynek sprzyja naszej kreatywności i efektywności, co jest kluczowe w codziennej pracy. Dlatego nie warto zastanawiać się nad koniecznością wzięcia urlopu – każdy potrzebuje przerwy.
Długość urlopu ma znaczenie
Bardzo ważna jest długość urlopu wypoczynkowego. Mimo, że często słyszy się od pracownika «nie potrzebuję urlopu» to warto jednak zrobić sobie wolne od pracy nawet kilka dni. Aczkolwiek kilka dni urlopu (4-6 dni) nie do końca sprawi, że odpoczniemy. Wynika to z faktu, że na początku dni wolnych pracownikowi ciężko przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która jest wolna od służbowych obowiązków. Na podstawie badań przeprowadzonych z Uniwersytetu Tampere w Finlandii » przez pierwsze 2 dni stresujemy się bardziej niż w pracy». Tak na prawdę odpuszczamy dopiero w kolejnych dniach.
Jedno jest pewne – odmawianie sobie urlopu może powodować uszczerbek na zdrowiu. Potwierdzili to z kolei Amerykanie. Według nich osoby, które z niego nie korzystają, są bardziej narażone na zawał serca. Mówią o tym badania National Health Institute.
Czy można przymusić do wykorzystania urlopu?
Co zrobić, jeśli pracownik nie chce iść na urlop wypoczynkowy? Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu na jego wniosek. Są jednak sytuacje, w których próba zmuszenia pracownika do urlopu jest niezgodna z prawem.
Urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych uprawnień pracownika. Wymiar udzielonego urlopu zależy od jego stażu pracy. Udzielany jest na wniosek pracownika. Przepisy prawa pracy gwarantują, że powinien on być: coroczny, nieprzerwany i płatny. W związku z tym, należy go wykorzystać, gdyż służy on regeneracji sił pracownika. Tylko w wyjątkowych sytuacjach ściśle określonych w art. 171 ustawy Kodeks Pracy dopuszcza się zamianę wykorzystania urlopu w naturze na ekwiwalent pieniężny.
Zgodnie z przepisy prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w danym roku kalendarzowym, w jakim nabył do niego prawo. Udzielenie urlopu powinno odbywać się na wniosek pracownika. Mimo, że do kompetencji pracodawcy należy udzielenie urlopu, to nie może on samodzielnie wyznaczać terminów urlopów i wysyłać na niego pracowników.
Dlaczego nie potrzebuję urlopu?
Mimo, że większa część pracowników już z początkiem roku wyczekuje urlopu wypoczynkowego, to zdarzają się sytuacje, kiedy pozostała część pracowników w ogóle nie chce skorzystać z tego prawa. Przyczyn może być bardzo dużo: od pracoholizmu jednostki, po braku środków pieniężnych na wyjazd.
Jeśli nastąpi sytuacja, że pracownik nie chce iść na urlop wypoczynkowy pracodawca powinien podjął odpowiednie działania, by przekonać go do zmiany zdania. Do tego celu ma służyć rozmowa między pracodawcą a przełożonym. Warto jest poinformować i jednocześnie uspokoić pracownika, że jego osoba jest jak najbardziej potrzebna w firmie, ale mimo to powinien skorzystać z nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.
Nierzadko pracownicy unikają wykorzystywania swojego prawa do urlopu z obawy, że ich zadania nie zostaną należycie wykonane w czasie ich nieobecności, a po powrocie czeka ich lawina pracy. Warto w takiej sytuacji udowodnić pracownikowi, że jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie zastępstwo oraz skutecznie podzielić obowiązki między pozostałych pracowników, pozostawiając tylko te zadania, które będą dostępne do wykonania po jego powrocie z urlopu.
Zazwyczaj myślimy o urlopie dopiero wtedy, gdy pracodawca ogłasza plan urlopów. Przygotowanie takiego planu ma na celu zapewnienie, że firma będzie mogła funkcjonować prawidłowo, nawet w okresie, gdy niektórzy pracownicy są na urlopie. To wtedy pracownicy zaczynają się zastanawiać, kiedy i czy rzeczywiście powinni skorzystać z urlopu. Warto zaznaczyć, że przepisy prawa pracy są precyzyjne w tej kwestii – każdy pracownik ma prawo do korzystania z 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego.
Dobry urlop = lepsza praca
Urlop wypoczynkowy ma bardzo duże znaczenie względem jakości pracy wykonywanej przez pracownika. Czas wolny traktowany powinien być jako źródło lepszego samopoczucia oraz większej produktywności. Badania przeprowadzonej przez pracuj.pl pokazują, że aż 81% Polaków uważa, że dobry urlop jest kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy.
Pamiętajmy, brak odpoczynku i urlopu od naszych codziennych obowiązków zabija naszą efektywność i kreatywność w pracy. Osoby, które nie potrafią znaleźć czasu na odpoczynek mają duże trudności w poszukiwaniu nowych rozwiązać i zdecydowanie gorzej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. W porównaniu do osób, stale robiące sobie przerwy od pracy – są mniej wydajne podczas realizowanych zadań.
Powinniśmy zgodzić ze słowami dyrektor działu HR z firmy Benefit Systems, że » Wypoczęty i zadowolony pracownik jest bardziej efektywny w pracy. Zmiana otoczenia, korzystanie z różnych form aktywności, relaks – to wszystko pozwala odreagować lub zdystansować się wobec trudnych tematów zawodowych. Dzięki wypoczynkowi zyskuje on nową energię i świeże spojrzenie, co pozwala mu dużo bardziej wydajnie realizować swoje zadania». Każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach zwiększa wydajność pracownika o 8%.
Brak urlopu znacząco się odbija się też na zdrowiu. Według naukowców z Institute of Technology z Massachusetts ryzyko zawału serca u mężczyzn, którzy rezygnują z urlopu, rośnie o 30%, a u kobiet o 50% w porównaniu z tymi, które dają sobie prawo do wyjazdu i odpoczynku. Co więcej, zapracowane kobiety dużo częściej zapadają na depresję.
Dlaczego urlop jest tak ważny?
Urlop wypoczynkowy stanowi bardzo ważny element w naszej pracy. Dlaczego tak jest? Dlaczego pracownicy powinni korzystać z urlopu wypoczynkowego i pozwolić sobie na dłuższy wyjazd? Skłaniają się ku temu takie korzyści jak:
- mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego
- większa produktywność, kreatywność i motywacja
- lepsza koncentracja
- poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego
- wyższa odporność na stres
- poprawa relacji w zespole i lepsza współpraca
- obniżona rotacja pracowników, absencji i prezenteizmu.
Brak urlopu wypoczynkowego jest nie tyle co niebezpieczny dla pracownika (i równocześnie dla jego współpracowników i przełożonego), a może prowadzić do wielu stanów lękowych. Na pewno w dużej części przyczynia się do wypalenia zawodowego depresji, chorób, czy nawet uzależnień.
Podsumowanie
Niestety, ale mimo postępującego czasu i wprowadzania w firmach polityki work – life balance Polacy nadal mają problem, by zachować równowagę między życiem prywatnym, a życiem zawodowym. Bardzo dokładnie pokazują to wyniki z 52. edycji badania przez Monitor Rynku Pracy. Więcej niż co 3 pracownik boryka się jeszcze z problemem zaległego urlopu, a ponad połowa pracowników na urlopie wypoczynkowym odbiera służbowe telefony. Badanie potwierdza również, że urlop dla wielu osób nie jest czasem pełnego odpoczynku od obowiązków zawodowych: 55 % pracowników przyznaje, że zdarza się im odebrać wówczas służbowy telefon, a 43 % odpisuje w tym czasie na maile. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć tutaj: Monitor Rynku Pracy.