Gap year — czy warto?

[:pl]

W życiu pełnym codziennych rutyn i ciągłego pośpiechu zdarza się, że pragniemy chwili oddechu. Chwili, by oderwać się od biurka, odłożyć służbowe ubrania na wieszak i wybrać się na niezapomnianą podróż. Gap year to nie tylko przerwa od nauki dla młodych osób, może być to również przerwa od pracy na rzecz zebrania nowych sił i…

gap year
[:]

SPIS TREŚCI

Geneza gap year

Gap year to tzw. przerwa roczna pomiędzy ważnymi etapami w życiu. Najczęściej dotyczy przerwy od nauki pomiędzy maturą a studiami. Ma być czasem na zbudowanie swojej przyszłości poprzez podróż życia i poznanie świata. Na gap year decydują się również osoby, które są po studiach lub aktywne zawodowo, aby zrobić przerwę od pracy na odpoczynek i zwiedzanie świata. Niekoniecznie musi ona trwać rok, zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do roku, ale zdarza się, że niektórzy decydują się na dłuższy okres.

Gap year jest bardzo popularny za granicą, ale coraz częściej znajduje uznanie również w Polsce. Jego powstanie ściśle związane jest z II wojną światową oraz Wielką Brytanią. Młode pokolenie, które przeżyło niebezpieczne czasy, zaczęło podróżować po świecie, aby poznawać inne kultury i zdobywać doświadczenie. Gap year często porównywany był do idei Grand Tour, która była «Wielką podróżą» dla arystokratów, którzy podróżowali po Europie przez 3 lata, aby poznawać inne kultury. Trend ten ponownie wrócił w latach 60 XX w., kiedy absolwenci szkół brali przykład z subkultury hipisowskiej i pragnęli poznawać lokalną ludność w krajach azjatyckich i nie tylko. W latach 90 XX w. gap year znowu zaczął być popularny, przez co młodzi ludzie wyjeżdżali, aby rok przerwy wykorzystać na zdobycie doświadczenia.

Czym powodowany jest gap year?

Powodów do podjęcia się rocznej przerwy może być wiele. Zdarza się, że młodzi ludzie po szkole nie wiedzą, w którym kierunku chcą iść, a rok przerwy ma być dla nich czasem na poszukiwanie swojej ścieżki kariery. Niektórzy chcą zdawać ponownie maturę, aby dostać się na wymarzone studia lub chcą zarobić na swoją edukację. Inni zaś robią przerwę od pracy, aby odpocząć, zdobyć nowe umiejętności lub przebranżowić się. Ile ludzi, tyle powodów. Podróże są nie tylko atrakcją, ale również możliwością edukacji do poznawania nowych kultur, czy nauki języka.

Wady i zalety gap year

Gap year, czyli rok przerwy od obowiązków służbowych i edukacji, to decyzja, która niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania. Jakie są dobre i złe strony gap year?

Zalety gap year

 • zdobywanie doświadczenia życiowego
 • samorozwój
 • nauka nowych umiejętności
 • odpoczynek
 • wzrost niezależności
 • odkrycie motywacji wewnętrznej
 • doświadczenie zawodowe
 • pozbycie się problemów zdrowotnych
 • lepsze zrozumienie swojej ścieżki zawodowej
 • odkrywanie pasji
 • zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy
 • rozbudowywanie sieci kontaktów
 • poszerzanie horyzontów kulturowych
 • spojrzenie na życie z innej perspektywy

Wady gap year:

 • długa przerwa może powodować trudności w powrocie do codziennych obowiązków
 • przerwa w karierze zawodowej może mieć negatywny odbiór dla pracodawców
 • źle wykorzystany czas może prowadzić do dezorientacji
 • może powodować lenistwo
 • duże koszty finansowe, które przeznacza się na podróże, szkolenia i po prostu życie bez pracy
 • strata kontaktu z rynkiem pracy
 • opóźnienie w osiągnięciu celów zawodowych
 • brak stabilności
 • ryzyko straty czasu

Sprawdź też: Pracoholizm — objawy, przyczyny, jak sobie radzić?

gap year

Czytaj też: Urlop sabatowy — na czym polega?

Co robić podczas gap year?

Podczas gap year, czyli roku przerwy od obowiązków służbowych lub edukacyjnych, masz wiele możliwości, co robić. Wybór zależy od Twoich zainteresowań, celów i dostępnych środków finansowych. Jak najlepiej wykorzystać czas w roku przerwy? Jakie są pomysły na gap year za granicą i w Polsce?

 • work and travel — to międzynarodowy program podróży i wyjazdów głównie do Stanów Zjednoczonych dla studentów innych krajów. Ich celem jest poznanie nowych kultur, krajów i języków. Umożliwia uzyskanie studenckiej wizy pracowniczej i pozwolenia do pracy w USA. Aby skorzystać z tego programu, trzeba spełnić kilka warunków — najczęstszy z nich to bycie studentem.
 • praktyki zagraniczne/ wolontariusz za granicą — możesz podjąć pracę lub staż w dziedzinie, która Cię interesuje. To pozwoli Ci zdobyć doświadczenie zawodowe i rozwijać umiejętności związane z daną branżą. Dobrowolna praca społeczna to również świetny sposób na poświęcenie czasu na pomaganie innym i zdobycie cennego doświadczenia. Możesz pracować w organizacjach charytatywnych, schroniskach, projektach ekologicznych czy programach edukacyjnych.
 • kurs językowy/ doskonalenie języka — przebywając w innym kraju, chcąc nie chcąc trzeba się jakoś komunikować z innymi. Taki wyjazd potrafi otworzyć nas na komunikację w innym języku.
 • program erasmus+ – to częściowo sfinansowany wyjazd ze środków Unii Europejskiej, który oferują często uczelnie. Polega na pracy jako wolontariusz lub praktykant za granicą.
 • zmiana branży — gap year to dobry czas na przebranżowienie się, naukę nowego zawodu, szkolenia oraz poszukiwanie swojej ścieżki zawodowej.
 • zwiedzanie świata — to jeden z najczęstszych powodów gap year. Mamy wtedy czas na podróże i poznawanie świata.
 • poprawienie matury — gap year to również czas na zdobycie środków na swoją edukację lub poprawienie wyników matury, aby dostać się na wymarzone studia.
 • kursy i szkolenia — to dobry czas, aby rozwijać się osobiście i zawodowo. Możesz uczyć się nowych języków, rozwijać umiejętności artystyczne, brać udział w kursach czy zdobywać wiedzę w dziedzinach, które Cię fascynują.
 • praca sezonowa — praca w sezonie letnim lub zimowym, na przykład w turystyce, gastronomii lub rolnictwie, może dostarczyć cennego doświadczenia i pozwolić na zarobienie pieniędzy.

Czytaj też: Quiet quitting, czyli cicha rezygnacja z pracy

gap year

Czytaj też: Multitasking — czy jest efektywny?

Kiedy jest najlepszy czas na gap year?

Najlepszy czas na gap year może być mocno indywidualny. Zależy od indywidualnych celów, sytuacji życiowej i edukacyjnej. Najlepiej jest go zrobić między ważnymi etapami w życiu. Może to być zaraz po maturze, po studiach lub w ich trakcie. Można się na niego zdecydować właściwie w każdym momencie życia, nawet podczas aktywnej ścieżki zawodowej. Wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy zrobić przerwę. Ważne jest, aby starannie przemyśleć swoje cele i potrzeby, a także stworzyć plan gap year. Niezależnie od momentu w życiu, w którym decydujesz się na niego, to może być okazja do samorozwoju, eksploracji i odkrywania nowych ścieżek.

Gap year, czyli rok przerwy od obowiązków służbowych, szkolnych lub edukacyjnych, to czas, który ma potencjał zmienić nasze życie. To okres, w którym możemy odważyć się marzyć, eksplorować i odkrywać. Bez względu na to, czy wybieramy się w świat, by poznawać nowe kultury, czy też skupiamy się na wolontariacie, zdobywaniu doświadczenia zawodowego czy własnym rozwoju, gap year daje nam nieocenioną możliwość osobistego i zawodowego wzrostu.To także czas wyzwań, w którym możemy napotkać trudności i przeciwności, ale właśnie dzięki nim rozwijamy się i uczymy się radzić sobie w różnych sytuacjach. Daje nam przestrzeń na refleksję nad naszymi celami i pasjami, a także na eksplorację świata i samych siebie.

Dla niektórych gap year może być przekształcającym doświadczeniem, które wpływa na ich wybory zawodowe i życiowe. Dla innych może być okazją do wyciszenia się i znalezienia balansu w życiu. Warto pamiętać, że nie ma jednej właściwej ścieżki ani jednego właściwego momentu na gap year. To indywidualna decyzja, która zależy od naszych unikalnych potrzeb i aspiracji. Niech będzie to czas, który pozostawi w naszej pamięci niezapomniane chwile, cenne doświadczenia i inspirację do dalszego rozwoju. Bez względu na to, jaką drogę wybieramy, gap year może być kluczem do odkrywania nowych horyzontów i spełnienia naszych marzeń.


Podobne wpisy

 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • ergofobia

  Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

  Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?


  21.03.2024