Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

[:pl]

[:pl]Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?[:]

ergofobia
[:]

SPIS TREŚCI

Ergofobia — co to jest? Czym charakteryzuje się?

Ergofobia to zaburzenie lękowe, rodzaj fobii społecznej. Słowo pochodzi od greckiego «ergon» (praca) i «phobos» (strach). Określenie to po raz pierwszy użyte zostało przez Williama Upsona w 1933 roku jako «sztuka lenistwa». Ten stan został nazwany chorobliwym strachem i nienawiścią do pracy. Za konsekwencję ergofobii uważa się wypalenie zawodowe, które wiąże się ze stresem związanym z pracą. Irracjonalny strach ten dotyczy wszystkich aspektów mających związek z zatrudnieniem, np. szukanie pracy, rozmowa o pracę itp. Nie jest to realne zagrożenie, z czego osoby dotknięte ergofobią zdają sobie sprawę.p

Przyczyny ergofobii

Przyczyny fobii społecznych wciąż są niejasne, jednak zazwyczaj spowodowane są czynnikami biologicznymi lub środowiskowymi. Osoby, u których w rodzinie występowały przypadki zaburzeń lękowych, mogą mieć większe ryzyko samodzielnego rozwoju tych zaburzeń. Zwiększoną podatność mają również osoby, które doświadczyły w swoim życiu jakiś ciężkich dla psychiki wydarzeń. Często ergofobia bywa kontynuacją fobii szkolnej, może też wynikać z deficytu uwagi, poczucia bezpieczeństwa w domu lub przykrych sytuacji w relacjach rówieśniczych. Lęk związany z pracą może mieć wiele czynników, a poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:

  • genetyka
  • mobbing
  • niskie poczucie własnej wartości
  • lęk przed krytyką i oceną
  • zbyt duża presja
  • złe doświadczenia w poprzednich miejscach pracy, trauma związana z pracą
  • odrzucenie w przeszłości przez rodziców lub rówieśników

Czytaj też: Pracoholizm — objawy, przyczyny, jak sobie radzić?

ergofobia

Czytaj też: Co to jest system ATS?

Ergofobia a wypalenie zawodowe

Ergofobia, czyli lęk przed pracą, może być jednym z czynników prowadzących do wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe jest stanem psychicznym, który charakteryzuje się uczuciem przemęczenia, braku motywacji oraz chęci do pracy. To często skutek chronicznego napięcia związanego z dużą ilością obowiązków, presją czasu itp.

Dla osób dotkniętych ergofobią, samo myślenie o pracy lub wykonywanie obowiązków zawodowych może być silnie stresujące i przytłaczające. Ciągła niepewność i lęk przed sytuacjami związanymi z pracą mogą prowadzić do chronicznego stresu, który z kolei może doprowadzić do wypalenia zawodowego, ale też i na odwrót.

Unikanie pracy z powodu ergofobii może prowadzić do spadku wydajności zawodowej, konfliktów w miejscu pracy oraz braku satysfakcji z pracy, co z kolei zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego.


Jak objawia się ergofobia?

W przypadku ergofobii lęk koncentruje się wokół pracy. Osoby cierpiące na ergofobię mogą odczuwać strach przed pracą, podejmowaniem ważnych decyzji czy wykonywaniu konkretnych obowiązków. Lęk może pojawiać się nie tylko w trakcie pracy, ale również na samą myśl o pracy, czy pójściem do niej. Dana przypadłość jest rodzajem zaburzenia lękowego, a więc jego objawy będą podobne do innych zaburzeń nerwicowych.

Ergofobia objawy:

  • zaburzenia snu, bezsenność, problemy z zaśnięciem
  • kołatanie serca
  • problemy z oddychaniem
  • bóle głowy, kręgosłupa, brzucha
  • ataki paniki
  • prokrastynacja
  • chroniczne zmęczenie
  • zawroty głowy, zaburzenia równowagi
  • drżenie rąk
  • nudności
  • problemy z apetytem
  • uderzenia gorąca, chłodu
  • niepokój, rozdrażnienie, nerwowość

Czytaj też: Kontrola ZUS z powodu zwolnienia L4

ergofobia

Czytaj też: Urlop sabatowy — na czym polega?

Ergofobia — jak ją leczyć?

Fobia przed pracą to bardzo męcząca przypadłość. W pracy spędzamy większość swojego życia, warto zadbać oto, aby czuć się w niej komfortowo. Ciągły stres może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie. Warto zastanowić się nad tym, skąd pojawił się problem lęku przed pracą, dlaczego odczuwamy nieprzyjemne emocje i w jakich konkretnie sytuacjach. Znajomość przyczyn ergofobii może pomóc w jej leczeniu.

Życie z ergofobią będzie wpływać na wykonywanie pracy, z czasem może pojawić się więcej objawów somatycznych, które będą uprzykrzać nam żywot. Pokonanie lęku można rozpocząć od identyfikacji problemu, próby jego rozwiązania samemu, a jeśli to nie przyniesie skutków, warto zaciągnąć porady specjalisty.

Jak pokonać lęk przed pracą?

  • terapia poznawczo-behawioralna — polega na identyfikacji i zmienianiu negatywnych przekonań i zachowań związanych z pracą, które wywołują lęk. Przez współpracę z terapeutą, osoba cierpiąca na ergofobię uczy się rozpoznawać irracjonalne lub szkodliwe myśli związane z pracą oraz ich wpływ na zachowanie i samopoczucie. Następnie opracowuje się strategie i techniki zmiany tych myśli i zachowań, co prowadzi do stopniowego zmniejszania lęku związanego z pracą i powrotu do normalnego funkcjonowania w życiu zawodowym.
  • techniki radzenia sobie ze stresem i lękiem — polegają na stopniowym eliminowaniu stresu poprzez naukę skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem. Wykorzystuje się techniki relaksacyjne, które redukują napięcie fizyczne i emocjonalne, a także techniki oddechowe, medytacja i mindfulness, które pomagają w obniżeniu poziomu stresu i poprawie zdolności radzenia sobie z trudnościami. Techniki kognitywne umożliwiają identyfikację i zmianę negatywnych myśli związanych z pracą, a zwiększenie świadomości ciała pomaga w zrozumieniu związków między emocjami a odczuwanymi objawami stresu.

Ergofobia to nasilony lęk w pracy, który może doprowadzić do wielu problemów na tle psychicznym, fizycznym i społecznym. Warto najpierw zrobić test ergofobii, który pokaże, czy faktycznie się z tym zmagamy. Większość pracowników doświadcza stresu w miejscu pracy, jednak osoby dotknięte ergofobią charakteryzują się tym, że stres ten utrzymuje się długotrwale i pojawia się bez wyraźnego powodu. Dlatego też bardzo ważne jest zapobieganie ergofobii oraz jej leczenie. Warto wypróbować powyższe techniki radzenia sobie ze stresem bądź zasięgnąć porad i terapii specjalisty.

Sprawdź też: Zdrowie psychiczne pracowników — dlaczego warto inwestować?


Podobne wpisy

  • CV a list motywacyjny

    CV a list motywacyjny — jakie są różnice?

    CV a list motywacyjny to dwa podstawowe dokumenty aplikacyjne, które kandydaci składają w procesie rekrutacyjnym. Jakie są różnice?


    03.12.2024
  • CV dla każdego

    CV dla każdego — sprawdź nasze szablony!

    Zastanawiasz się, jak napisać idealne CV, które przyciągnie uwagę rekruterów? Sprawdź nasze porady, jak napisać CV dla każdego!


    28.09.2024
  • kierunki studiów

    Kierunki studiów — które są opłacalne i przyszłościowe?

    Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Jakie kierunki studiów są opłacalne i przyszłościowe?


    13.09.2024
  • jak pisać maile w pracy

    Jak pisać maile w pracy?

    Pisanie maili w pracy to codzienna czynność, która ma ogromny wpływ na efektywność komunikacji. Jak pisać maile w pracy?


    29.08.2024
  • CV specjalisty obsługi klienta

    CV specjalisty obsługi klienta — jak napisać?

    Stworzenie idealnego CV to klucz do sukcesu zawodowego i zdobycia wymarzonej pracy. Jak stworzyć CV specjalisty obsługi klienta?


    14.08.2024
  • kariera po studiach

    Kariera po studiach — jak znaleźć pracę?

    Kariera po studiach to kolejny etap życia młodych ludzi, którzy podążają do sukcesu. Jak zadbać o karierę po studiach? Jak znaleźć pracę?


    19.07.2024
  • skuteczne CV

    Skuteczne CV — jak stworzyć?

    Skuteczne CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. Jak sprawić, by wyróżniało się wśród setek innych?


    26.06.2024
  • badanie satysfakcji pracowników

    Badanie satysfakcji pracowników — czy warto?

    Każdy pracodawca powinien zwracać uwagę na zadowolenie z pracy swoich pracowników. Służy do tego badanie satysfakcji pracowników. Czy warto je wykonywać?


    10.05.2024
  • urlop na żądanie

    Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

    Urlop na żądanie to urlop, który można wziąć w kryzysowych sytuacjach. Jakie są zasady udzielania urlopu? Ile dni przysługuje?


    25.04.2024
  • CV dla specjalisty HR

    CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

    Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


    24.04.2024