Powitanie nowego pracownika — o czym warto pamiętać?

Odpowiednie powitanie nowego pracownika w pierwszy dzień w pracy jest ważne, aby stworzyć pozytywne wrażenie i ułatwić mu adaptację do nowego środowiska. Pierwszy dzień w nowej pracy — jakie informacje powinien otrzymać nowy pracownik? Jak zadbać o nowego pracownika?

SPIS TREŚCI

Pierwszy dzień w pracy — korzyści z powitania nowego pracownika

Powitanie nowego pracownika w pierwszy dzień pracy to pierwszy krok do prawidłowego onboardingu. To okazja, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracowniku. Pracodawca powinien zadbać, aby poczuł się mile widziany, zrozumiał kulturę nowej firmy, poznał nowych współpracowników oraz nowe obowiązki. Odpowiednie wprowadzenie pracownika wpłynie na jego motywację, chęć do pracy oraz zrobi dobre wrażenie na nim, które da pozytywny obraz firmy już pierwszego dnia w pracy. Jakie jeszcze mogą być korzyści z przywitania nowego pracownika?

 • redukcja stresu pierwszego dnia — nowe środowisko, nowi współpracownicy mogą wywołać stres u nowej osoby. Dobrze przygotowane przyjęcie wpłynie na redukcję tych negatywnych odczuć, przez co pracownik będzie czuł się pewniej przez pierwsze dni. To wpłynie na pozytywny odbiór firmy już pierwszego dnia.
 • lepsza integracja z zespołem — poznanie nowej kultury pracy oraz współpracowników sprzyja budowaniu relacji i dobrej atmosfery współpracy.
 • szybsza adaptacja do firmy — dostarczenie informacji na temat firmy, jej kultury organizacyjnej, wartości i struktury organizacyjnej pomaga nowemu pracownikowi szybciej zrozumieć miejsce, w jakim będzie pracować.
 • pozytywny wizerunek firmy — wpływa on na to, jak my jako firma jesteśmy postrzegani jako pracodawca. Pozytywny odbiór zakładu pracy będzie przyciągać nowych pracowników i utrzymywać tych aktualnych.

Metody powitania nowego pracownika

Przygotowywanie się do przyjęcia do pracy nowej osoby powinno odbyć się znacznie wcześniej. Trzeba pamiętać o takich aspektach jak formalności, sprawy techniczne, przygotowanie stanowiska pracy przed rozpoczęciem pracy nowego pracownika. W zależności od stanowiska i kultury organizacyjnej firmy, wprowadzenie przeprowadza dział HR, sam pracodawca lub kierownik odpowiedzialny za dział. Jakie są metody powitania nowego pracownika?

 • spotkanie powitalne — aby powitać nowego pracownika można zorganizować oficjalne spotkanie, na którym pojawią się wszystkie osoby z firmy. Kierownictwo może wtedy przedstawić nową osobę reszcie zespołu. To okazja do krótkiego wprowadzenia w firmę, jej misję, wartości, cele, kulturę itp.
 • film powitalny — w zależności od charakteru wykonywanej pracy (praca zdalna, praca stacjonarna) można stworzyć film, który będzie zawierać zwiedzanie firmy, wypowiedzi pracowników i wskazówki dotyczące pracy. To efektywny sposób dla pracowników pracujących zdalnie, umożliwiający zaznajomienie się z kulturą firmy i jej funkcjonowaniem, nawet bez fizycznego bycia na miejscu.
 • księga kultury organizacji – to dobry sposób na przekazanie wszystkich najważniejszych informacji za jednym razem. Powinna być w niej opisana struktura firmy, kultura organizacyjna, dress code, zasady panujące w zakładzie pracy, historia firmy, misja i wizja, benefity, cele i strategie firmy, możliwości rozwoju oraz sposób komunikacji.
 • pakiet powitalny — to miły gest ze strony pracodawcy, aby nowego pracownika przywitać różnymi firmowymi gadżetami, takimi jak: kubek, notes, koszulka, smycz do kluczy itp.
 • przyozdobienie biurka — sympatycznym przywitaniem może być również przyozdobienie stanowiska w pracy w balony, słodki poczęstunek czy karteczki od zespołu. Buduje to przyjazną atmosferę.
 • przewodnik po biurze — zorganizuj krótką wizytę po biurze, podczas której nowy pracownik pozna najważniejsze obszary, takie jak biuro, sala konferencyjna, toalety, kuchnia, itp. Można również zrobić krótką podróż po działach, aby przedstawić każdemu z osobna nową osobę.
 • list powitalny — dobrym sposobem na przywitanie pracownika w nowym zakładzie pracy jeszcze przed jego pojawieniem się jest wysłanie do niego maila bądź listu powitalnego. Można w nim zawrzeć ogólne informacje związane z tym, co może on oczekiwać w pierwszym dniu, tygodniu lub nawet miesiącu pracy. Warto zrobić krótką prezentację firmy, opisać cele, wartości, misję i wizję. Pozwoli to nowej osobie na pozytywne przetrwanie pierwszego dnia w pracy.

Czytaj też: Rynek pracownika — na czym polega?

Czytaj też: Offboarding — jak zadbać o pożegnanie pracownika?

Jak powitać nowego pracownika? O czym pamiętać?

Powitanie nowego pracownika jest bardzo ważnym etapem, w którym pracownik wyrabia sobie opinię na temat miejsca pracy. W pierwszy dzień pracy pracownik powinien czuć się zaopiekowany. Pracodawca bądź osoba przeprowadzająca onboarding powinna okazywać wsparcie i być otwarta na pytania. W pierwszym tygodniu pracy powinny zostać przekazane wszystkie najważniejsze informacje dotyczące firmy i stanowiska pracy. Nowy pracownik powinien wiedzieć, co ma robić, jakie są cele firmy, kto i za co odpowiada oraz z kim ma współpracować.

Warto zwrócić uwagę na ilość przekazywanych informacji w pierwszy dzień pracy nowej osoby. Zbyt duża ilość danych może obciążyć i powodować większy stres w kolejnych dniach pracy. Bardzo ważne jest również dopięcie wszystkich formalności (podpisanie umowy, szkolenia BHP, polityka firmy), które powinny być spełnione na samym początku. Istotne jest też poinformowanie reszty zespołu, o tym, że zostanie przyjęty nowy pracownik, aby nie wprowadzić niepotrzebnego chaosu. Wszystkie te rzeczy wpływają na pozytywny nowego pracownika, który wpłynie na jego dalsze postrzeganie firmy.

Błędy popełniane podczas powitania nowego pracownika

Wiele firm nadal nie przywiązuje większej wagi do tego, w jaki sposób powitany będzie nowy pracownik. To pomijane działanie może wpłynąć negatywnie na doświadczenia pracownika i problem z dalszą adaptacją. Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas powitania nowego pracownika?

 • brak organizacji i planu na pierwszy dzień pracy — nieprzygotowanie się do przyjęcia nowego pracownika może spowodować powstanie chaosu w firmie.
 • nieprzygotowane miejsce pracy — brak gotowego miejsca pracy, narzędzi czy potrzebnych materiałów może sprawić, że nowy pracownik poczuje się zdezorientowany i niedoceniony.
 • brak prezentacji firmy — pominięcie prezentacji na temat firmy, jej kultury organizacyjnej czy historii, może sprawić, że nowy pracownik nie będzie czuł, w jakim miejscu pracuje.
 • brak osoby odpowiedzialnej za onboarding — nieprzypisanie mentora lub osoby, która mogłaby pomóc w pierwszych dniach, może utrudnić nowemu pracownikowi orientację w firmie.
 • zbyt formalne podejście — nadmierne zastosowanie formalności podczas powitania może sprawić, że nowy pracownik będzie czuł się niepewnie i niezręcznie.
 • brak przedstawienia zespołowi — to duży błąd, który wpłynie na poczucie izolacji pracownika i braku integracji z zespołem. Warto również odpowiednio wcześniej poinformować zespół, o tym, że pojawi się nowa osoba, aby mógł się do tej informacji przygotować.

Odpowiednie powitanie nowego pracownika jest bardzo ważne dla przeciwdziałania dużej rotacji pracowników oraz tworzenia pozytywnego wizerunku firmy na rynku pracy. Dobrze zorganizowane powitanie nie tylko ułatwia adaptację pracownika, ale także buduje pozytywną atmosferę w zespole, co wpływa korzystnie na efektywność i zaangażowanie pracownika. Pamiętajmy o serdeczności, klarowności i dostarczeniu niezbędnych informacji, aby nowy członek zespołu poczuł się mile widziany i gotowy do efektywnej współpracy. Dbałość o skuteczne powitanie to inwestycja w długotrwałe relacje i sukces organizacji.

Sprawdź też: Candidate nurturing — jak pielęgnować odrzuconych kandydatów?


Podobne wpisy

 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • ergofobia

  Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

  Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?


  21.03.2024
 • zawody przyszłości

  Zawody przyszłości — kto będzie poszukiwany?

  Rynek pracy zmienia się wciąż wraz z postępem technologicznym. W niektórych branżach przybywa specjalistów, a w innych ubywa. Czy da się przewidzieć, co będzie za parę lat? Kto będzie najbardziej poszukiwany? Przeczytaj, a dowiesz się jakie zawody przyszłości i jakie umiejętności będą kluczowe w nadchodzących latach.


  20.03.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024