CV dla księgowej — wzór, jak napisać?

[:pl]

Stworzenie profesjonalnego CV dla księgowej to kluczowy krok w zapewnieniu sobie miejsca na rynku pracy w dziedzinie finansów i rachunkowości. Odpowiednio skonstruowany dokument może być decydującym czynnikiem w dostaniu się na stanowisko księgowej. Co należy do obowiązków księgowej? Ile zarabia główna księgowa? CV dla księgowej — jak napisać? Jak dobrze opisać doświadczenie zawodowe w CV…

CV dla księgowej
[:]

SPIS TREŚCI

CV księgowa — jak zostać księgową?

Praca na stanowisku księgowej wymaga dużej wiedzy na temat finansów. Zawód księgowego jest wymagający i odpowiedzialny, a osoby, które chcą iść w tym kierunku, powinny się zastanowić, czy są skrupulatne, lubią analizować dane liczbowe i wciąż podnosić swoje umiejętności. Praca jako księgowa to nieustanna nauka cały czas zmieniających się przepisów podatkowych, które trzeba zagłębiać systematycznie, aby być na bieżąco. Aby móc zdobywać doświadczenie w księgowości potrzebne są odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie średnie lub wyższe związane z finansami i rachunkowością.

Co należy do obowiązków księgowej?

Praca w dziale księgowości nie jest dla każdego. Zakres obowiązków obejmuje odpowiedzialne zadania, które wymagają nie tylko dogłębnej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości, lecz także doskonałej organizacji oraz umiejętności analitycznego myślenia. Jaki jest zakres obowiązków w pracy księgowej?

 • rozliczanie podatku VAT
 • rozliczanie projektów unijnych
 • wystawianie i księgowanie faktur VAT
 • prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów podatkowych
 • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów
 • wypełnianie ksiąg rachunkowych
 • przygotowywanie analizy finansowej przedsiębiorstwa
 • mailowy i telefoniczny kontakt z klientami
 • reprezentacja spółek przed organami skarbowymi
 • sporządzanie raportów oraz współpraca z instytucjami zewnętrznymi
 • wyliczanie i odprowadzanie do ZUS-u składek ubezpieczeniowych za przedsiębiorcę oraz pracowników
 • nadzór nad sprawnym obiegiem dokumentów

Ile zarabia księgowa?

Praca w zakresie księgowości może mieć różne zarobki. Wszystko zależy od doświadczenia księgowej, wielkości firmy oraz województwa, w którym podejmuje się pracy. Mediana zarobków wynosi 6290 zł brutto.

Czytaj też: Pokolenia w rekrutacji

CV dla księgowej

Czytaj też: Queit quitting, czyli cicha rezygnacja z pracy

Księgowa — CV a dane osobowe

Tworząc CV dla księgowej, trzeba wpisać swoje dane osobowe, aby rekruter mógł nas odróżnić od innych i się z nami skontaktować. Obecnie nie używa się już szczegółowych danych, takich jak data urodzenia, dokładny adres zamieszkania czy stan cywilny. Nie powinno się również opisywać swojego stanu zdrowia czy sytuację rodzinną. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, numer telefonu oraz mail. Czasami przydaje się wpisanie miasta, w którym się mieszka, informacja może być istotna dla samego pracodawcy.

CV księgowa — podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to krótki opis zawodowego doświadczenia, umiejętności oraz osiągnięć. Można opisać krótko swoje cele zawodowe, aby pokazać pracodawcy swoje motywacje. Jak można napisać podsumowanie zawodowe księgowej? Poniżej przedstawiamy przykłady:

 • Doświadczona księgowa z ponad 5-letnim stażem w obszarze finansów korporacyjnych. Specjalizuję się w prowadzeniu kompleksowej księgowości, analizie finansowej oraz wdrażaniu skutecznych strategii optymalizacji podatkowej.
 • Precyzyjna księgowa z doskonałą znajomością przepisów podatkowych i rachunkowości. Skupiam się na zapewnieniu zgodności finansowej oraz optymalizacji procesów księgowych, co przyczynia się do efektywnego zarządzania finansami firmy.
 • Ambitna księgowa posiadająca bogate doświadczenie w obszarze audytu finansowego. Moje umiejętności analityczne pozwalają mi na skuteczne przeprowadzanie kompleksowych audytów oraz identyfikację potencjalnych zagrożeń i możliwości poprawy efektywności działalności finansowej.
 • Sumienna księgowa, biegła we wszelkiego rodzaju rachunkowości i z profesjonalną znajomością programów księgowych. Potrafię zwiększyć dochody firmy tak, aby była ze mnie zadowolona.
 • Jestem Główną Księgową z 8-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiadam umiejętności księgowe w obszarze prowadzenia rozliczeń podatkowych, w tym podatku VAT i CIT. Jestem gotowa do podejmowania nowych wyzwań w dynamicznym środowisku finansowym.
 • Kreatywna księgowa z pasją do znajdowania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie kontroli kosztów i optymalizacji procesów finansowych. Zdolna do skutecznego prowadzenia audytów wewnętrznych i zewnętrznych, zapewniając pełną zgodność z przepisami i standardami branżowymi.

CV księgowego — wykształcenie, kursy, certyfikaty

Przy tworzeniu CV do biura rachunkowego, korporacji bądź księgowości wewnętrznej firmy warto wpisywać swoje wykształcenie w odwrotnej chronologii. Na początku trzeba umieścić najnowszą pozycję, a na końcu dać najstarszą. Jest to bardziej przejrzyste i czytelne. Ważne jest, aby wpisać dokładne daty rozpoczęcia i ukończenia szkół, kursów czy studiów oraz podać nazwę instytucji, u której zdobyliśmy wykształcenie.

Jeśli skończyliśmy kurs bądź szkolenia wiele lat temu to niestety może to nie być istotna informacja dla pracodawcy. Wszelkie przepisy zmieniają się cały czas, przez co osoba będzie wydawać się niekompetentna.

Jak opisać doświadczenie zawodowe księgowego?

Jedno z najistotniejszych informacji w CV, decydujących o tym, czy ktoś się nadaje na dane stanowisko, jest sekcja doświadczenia zawodowego. Umiejętności księgowe są kluczowe dla każdego kandydata starającego się o pracę w dziale finansów. To właśnie te umiejętności decydują, czy pracodawca zwróci uwagę na danego kandydata. Często jednak to praktyczne doświadczenie stanowi ostateczny czynnik decydujący o przyjęciu danej osoby do pracy.

Doświadczenie zawodowe to opis wcześniej zajmowanych stanowisk pracy. Warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami pracodawcy, aby skupić się w nich na tym, czego wymaga. Nie trzeba opisywać tam wszystkich swoich obowiązków, wystarczy skupić się na tych, które odpowiadają wymaganiom. Doświadczenie zawodowe księgowego warto również rozpisać w odwróconej chronologii. Najnowsze pozycje niech będą u góry. Podobnie jak przy sekcji wykształcenie, trzeba podać konkretne daty zatrudnienia oraz nazwę firmy. Można krótko i zwięźle opisać, jakie miało się obowiązki oraz na jakich programach się pracowało.

Czytaj też: Dofinansowanie i refundacja okularów

CV dla księgowej

Czytaj też: Jak napisać list motywacyjny?

Jakie umiejętności księgowego wpisać do CV?

Do CV księgowej warto wpisać w głównej mierze umiejętności twarde. Pracodawcy bardzo zwracają uwagę na to, co potrafi księgowa. Przygotowując sekcję umiejętności księgowej / księgowego trzeba starać się być konkretnym. Co można wpisać?

 • Kadry i płace
 • Wsparcie zarządu
 • Zdolność do pracy pod presją terminów
 • Elastyczność w reagowaniu na zmiany
 • Budowanie relacji biznesowych
 • Finanse i rachunkowość
 • Zarządzanie księgowością
 • Znajomość przepisów prawa
 • Znajomość programów do księgowości

Księgowa bez doświadczenia — jak napisać CV?

CV dla księgowej bez doświadczenia nie musi być puste! Jeśli nie posiadasz bogatego doświadczenia, możesz napisać o swoich praktykach, celach lub umiejętnościach miękkich i specjalistycznych, jakie posiadasz. Wspomnij o swoich osiągnięciach, które nie muszą być związane bezpośrednio z pracą księgową, ale mogą świadczyć o Twoich umiejętnościach i cechach osobistych. Nie zapomnij podkreślić swojej motywacji do pracy w dziedzinie księgowości oraz chęci zdobycia praktycznego doświadczenia w branży. Wszystko to pokaże potencjalnemu pracodawcy, że jesteś gotowy do nauki i rozwoju, co może być kluczowe dla Twojego sukcesu w przyszłej pracy.

CV dla księgowej — jak napisać skuteczne CV?

CV dla księgowej, aby było skuteczne, powinno być dobrze zorganizowane, przejrzyste i dostosowywać się do wymagań pracodawcy. Istotne jest, aby przedstawiało cechy księgowej, umiejętności zawodowe, wykształcenie kursy, umiejętności obsługi programów oraz doświadczenie. O czym należy pamiętać przy tworzeniu CV dla księgowej?

 • Poprawność językowa — sprawdź CV pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych. Staraj się używać języka fachowego związanego z rachunkowością i finansami.
 • Dbałość o estetykę — zadbaj o wygląd CV, używając profesjonalnego szablonu i unikając nadmiernych ozdobników. Skup się na zawartości i czytelności.
 • Nazwa i format pliku — po stworzeniu CV księgowej należy pamiętać, jak zapisać swój plik. Warto wybrać format PDF, ponieważ cały dokument zostanie wysłany w takiej formie, w jakiej był zrobiony. Jeśli wybierzemy plik WORD, może nam się wszystko poprzesuwać. Należy również zwrócić uwagę na nazwę pliku. Powinna być profesjonalna i prosta. Przykład: CV księgowa pdf, można w nazwie również napisać swoje imię i nazwisko.
 • Bądź konkretny — staraj się pisać konkretnie, unikając ogólników i zbędnych informacji. Pamiętaj też, że CV nie powinno być dłuższe niż 2 strony. Nie należy pisać w nich kłamstw, ponieważ szybko mogą zostać ujawnione już na rozmowie o pracę.
 • Użyj języka branżowego — używaj terminologii związanej z branżą księgowości, co pokaże Twoje zrozumienie zagadnień zawodowych i dostosowanie do środowiska pracy.

Wzór CV księgowej

Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór CV młodszej księgowej:

CV dla księgowej

Chcesz stworzyć CV dla księgowej, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Wypróbuj nasz KREATOR CV, który pomoże Ci stworzyć skuteczny dokument aplikacyjny.

Sprawdź też: Wypowiedzenie umowy zlecenia

Podobne wpisy

 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • ergofobia

  Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

  Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?


  21.03.2024