10 sposobów jak motywować pracowników

[:pl]

Motywowanie pracowników to bardzo ważny proces, w tworzeniu zgranego i efektywnego zespołu. Niestety wielu pracodawców zapomina o tym, że trzeba motywować pracowników. Jest to klucz do sprawnej i wydajnej pracy. Jak skutecznie motywować pracowników? Jak zadbać o wewnętrzną motywację pracowników? Czy pieniądze motywują pracowników? Sprawdź poniższy artykuł.

jak motywować pracowników
[:]

SPIS TREŚCI:

Teoria motywacji, rodzaje motywacji

Motywacja to pojęcie, które można rozumieć na kilka sposobów. Nie ma jednoznacznej definicji. Mówiąc ogólnie, jest to nasza chęć do działania. Jest ona zmienna w czasie i przestrzeni. Motywacja to stan, w którym możemy osiągnąć swój cel mimo porażek. To siła, która napędza człowieka do działania. Każdego z nas motywują inne rzeczy, przez co nie ma na to jednego sposobu.

Jakie są rodzaje motywacji?

  • motywacja wewnętrzna — czyli taka, która powstaje z naszych własnych potrzeb. Wykonanie  zadania dostarcza nam wewnętrznej satysfakcji i podnosi poczucie własnej wartości. Są to czynności, które wykonujemy bez używania naszej siły woli, robimy to z przyjemności lub ciekawości. Korzyścią nie są rzeczy materialne, lecz satysfakcja i spełnienie. 
  • motywacja zewnętrzna — to taka, która pochodzi z czynników zewnętrznych, czyli np. gdy motywuje nas nagroda, jaką dostaniemy. Motywacja ta zachęca do działania przez stosowanie kar i nagród. Robimy coś, nie bo chcemy, tylko mamy z tego jakieś korzyści. Stymuluje nas nie sam proces, ale wynik. 

Czynniki motywujące pracowników

  • Ciekawość — ludzie chcą poznawać nowe rzeczy, zaskakiwać się i uczyć czegoś, co nam nieznane 
  • Pieniądze — jeden z częstszych powodów, dzięki którym nasza motywacja do pracy wzrasta. Każdy z nas chce mieć za swoją pracę odpowiednio zapłacone. 
  • Rozwój osobisty i rozwój zawodowy — życie zawodowe często zachęca do pracy nad sobą i na odwrót. Pragniemy podnosić swoje kompetencje i dążyć do tego, aby być lepszymi ludźmi. 
  • Władza — niektórzy z nas mogą czerpać przyjemność z roli lidera. Czują, że dzięki nim mogą wnieść zespół na wyższy poziom.
  • Wolność i niezależność — pracownicy lubią być samodzielni. Stanie nad głową i ciągła kontrola jest bardzo demotywująca. 
  • Prestiż, pozycja — będzie ważna dla osób, które dążą do uzyskania odpowiedniego statusu w firmie.
  • Stabilizacja i bezpieczeństwo — stabilność zatrudnienia będzie dobrym motywatorem dla osób, które mają rodzinę, czy pewne zobowiązania. 
  • Atmosfera — bardzo ważna, dla tworzenia więzi w miejscu pracy. Spędzamy w niej większość naszego życia, warto zadbać o przyjemne spędzanie czasu. 
  • Uznanie i szacunek — brak pochwal i doceniania obniża naszą motywację do pracy. 
  • Work Life Balance — równowaga między pracą a życiem prywatnym powinna zostać zachowana.
  • Warunki pracy — odpowiednie wyposażenie, premie, możliwości rozwoju, benefity sprawią, że pracownicy chętniej zaczną przychodzić do pracy.
  • Dodatkowe benefity — zniżki na lekcje językowe, karta na siłownię, bony pracownicze zawsze będą motywatorem dla pracowników. 
  • Elastyczny czas pracy — poczucie wykonywania obowiązków swobodnie, w odpowiednim dla nich czasie jest ściśle związane ze stylem work life balance. Motywowanie pracowników poprzez możliwość pracy w godzinach dogodnych dla nich, wpływa na lepsze zaangażowanie pracowników.

Czytaj też: Kontrola pracy zdalnej 2023

Czytaj też: Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

3 poziomy motywacji

Poziom motywacji pracownika zależy od jego celu. Współcześnie, pracodawcy mają za zadanie motywować pracowników i dbać o potrzeby pracowników. Jeśli nie będą tego robić, mogą być nieefektywni. Jest to ogromne wyzwanie dla większości firm, które muszą obrać indywidualne podejście do każdej z zatrudnianych osób. Wyróżnia się trzy poziomy motywacji:

  • Podporządkowanie — czyli robienie tego, co trzeba. Pracownik pracuje wtedy, gdy przełożony wydaje polecenia. Pracodawca nie daje możliwości wykazania się.
  • Identyfikacja celu — ma wzbudzać pragnienie jego osiągnięcia. Pracodawca ogłasza korzyści z płynące z osiągnięcia danego celu, przez co w pracownikach wzbudza się chęć jego zdobycia.
  • Zaangażowanie — motywacja jest tak duża, tylko wtedy, gdy pracownik czuje, że to jest jego cel. Musi pojąć, że to on jest stworzony do tego zadania. Warto wskazać mu jego zalety, a wtedy poczuje się pewny siebie.

Jak motywować pracowników pozytywnie 

Pracowników można motywować do pracy pozytywnie i negatywnie. Zazwyczaj w rzeczywistości wychodzi lepiej sposób pierwszy. Zasady te możemy porównać do metody kija i marchewki.

Motywowanie pozytywne polega na dawaniu nagród za osiągnięte sukcesy. Umożliwia pracownikowi dostanie podwyżki, premii czy awansu. Warto zwrócić uwagę, że pozytywne motywatory, które powinny być dobrane indywidualnie pod człowieka. Nie każdego ucieszy ta sama rzecz. Jakie są pozytywne metody na motywację pracowników?

  • motywatory finansowe — wszystkie nagrody finansowe, które uzależnione są od wyników pracownika. Może być to premia, podwyżka. 
  • motywatory pozapłacowe — wszystkie dodatkowe benefity: pakiety na ubezpieczenie, karnet na siłownie, dofinansowanie nauki języków itp. 

Dawanie nagród za prawidłową pracę wpłynie nie tylko na motywację pracowników, ale też czerpanie przyjemności z tego, co robią. 

Jak motywować pracowników negatywnie 

Motywowanie negatywne polega na tym, że zachęca się pracowników stawiając ich w sytuacji zagrożenia. Mówi się o karach, za niewykonanie zadań, groźbach utraty pracy. Negatywne motywowanie pracowników może doprowadzić do nieprzyjemnej atmosfery i stresu. Ludzie mogą stracić motywację do pracy, a nawet poczuć się wypaleni zawodowo. Pracownicy skupią się jedynie na utrzymaniu swojej pozycji, a nie na próbowaniu nowych rozwiązań. W dzisiejszych czasach coraz bardziej odchodzi się od motywowania w taki sposób. 

Czytaj też: Prokrastynacja — jak ją zwalczać?

jak motywować pracowników

Czytaj też: Rutyna w pracy – jak ją pokonać?

10 sposobów na to, jak motywować pracowników do pracy

Inwestuj w rozwój pracowników

To bardzo ważne, aby mogli mieć poczucie, że nie stoją w miejscu. Podnoś ich kompetencje, organizuj szkolenia i kursy. Dzięki temu zwiększy się ich poziom wiedzy oraz poziom własnej wartości. 

Dbaj o atmosferę w pracy

Integruj pracowników między sobą i między przełożonymi. Wpłynie to na lepszą komunikację między nimi, a to odbije się na korzystniejszym funkcjonowaniu firmy. Organizuj spotkania pracownicze, zabawy, świętuj urodziny. Zachęcaj do wspólnych wyjść poza pracę. 

Doceniaj swój zespół

Do pracy nie tylko motywują pieniądze, ale również pochwały. Dawaj swoim pracownikom odpowiedź zwrotną. Każdy z nas chce wiedzieć, czy zrobione zadanie spełnia oczekiwania innych. Jeśli jesteś zadowolony ze swoich pracowników, powiedz o tym!

Pozwól na swobodę

Nie stój nad każdym pracownikiem. Pozwól mu działać samemu. Ciągła kontrola może wywołać stres i zmniejszenie efektywności. To może doprowadzić do utraty motywacji do pracy.

 Nagradzaj sukcesy

Jeden z największych motywatorów do pracy. Jeśli nam się udaje, chcemy widzieć tego efekty. Za osiągnięty sukces dawaj premię, podwyżkę czy awans. Wielu specjalistów uważa, że najbardziej skuteczne są te premie, które opiera się na wynikach pracy danego pracownika. Oferowanie pracownikom nagród, poprzez np. skrócenie czasu pracy to doskonały sposób, by bez konieczności wydania pieniędzy wynagrodzić ciężką pracę i osiągnięcia ludzi.

Zadbaj o przyjazne warunki pracy

Wygodny fotel, odpowiedni sprzęt, dostęp do światła. To wszystko wpływa na nasz komfort pracy. Jeśli czegoś brakuje, mniej chce się nam pracować. Aby zespół mógł sprawnie wykonywać swoje obowiązki, potrzebne jest dostarczenie mu odpowiednich narzędzi. Warto zapytać od czasu do czasu pracownika czy jest zadowolony ze swoich sprzętów. Pamiętaj, że zapewnienie pracownikom dostęp do odpowiednich materiałów i narzędzi powinno być oczywiste.

Obierz sposób komunikacji

Spróbuj znaleźć odpowiedni rodzaj komunikacji ze swoim zespołem. Najlepiej jest komunikować się na żywo, ale narzędzia online na pewno się przydadzą. Spróbuj to jakoś zrównoważyć ze sobą. 

Stwarzaj wyzwania pracownikom

Powtarzalne, rutynowe czynności mogą z czasem być nudne. Pracownicy potrzebują wyzwań, aby móc poczuć, że coś robią. Zachęcaj ich do realizacji trudniejszych projektów. 

Elastyczny czas pracy

W obecnych czasach zwraca się uwagę na tzw. work-life balance. Pracownicy chcą zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym. Warto wprowadzić, jeśli jest taka możliwość pracę zdalną lub pracę hybrydową. Możesz też zaproponować elastyczne godziny pracy.

Informacja zwrotna

Każdy z nas chce wiedzieć, czy wykonane zadanie było zrobione dobrze czy nie. Dawaj regularnie odpowiedź zwrotną swoim pracownikom. Dzięki temu będą wiedzieć, czy coś mogą w swojej pracy poprawić. 


Po co motywować pracowników? – dlaczego to ważne?

Obniżona motywacja pracowników ma wpływ na samopoczucie pracowników, ich organizację czasu pracy, a to się przekłada na wyniki firmy. Odpowiednie motywowanie pracowników wpływa nie tylko na nich samych, ale również na środowisko pracy. Zwiększa się poczucie wartości pracownika oraz zaangażowanie, aby dawać z siebie więcej. Pracodawca, jeśli chce stworzyć wydajny zespół, powinien pomyśleć o wprowadzeniu systemu motywacyjnego w swojej firmie. Dzięki niemu zachęci pracowników do efektywnej pracy. System motywacyjny powinien być tak skonstruowany, żeby pracownik wiedział jak i dlaczego jego wysiłek i efekt pracy został doceniony przez kierownika.

Efektywność w pracy ma na celu zwiększenie zysków, a także usprawnienie wszystkich procesów. Należy pamiętać również, że pracownicy potrzebują swobody w wykonywaniu zadań. Ciągła kontrola może być bardzo stresująca. Pracownicy muszą czuć, że ich wynagrodzenie jest adekwatne do wykonywanej pracy. Jeśli pracodawcy nie mają możliwości finansowego motywowania pracowników, powinni pamiętać o innej, bezkosztowej możliwości – pochwałach. Podnoszą one na duchu i sprawiają, że czujemy się bardziej pewni siebie.

Skuteczne motywowanie pracowników powinno odbywać się w przyjaznej atmosferze. Coraz rzadziej wykorzystuje się w firmach negatywną motywację. Może ona wprowadzić odwrotny skutek. Motywowanie pracowników warto rozpocząć od drobnych rzeczy, takich jak docenianie, dawanie swobody, stwarzanie wyzwań, później można przejść w bardziej materialne nagrody. Trzeba również pamiętać, że dla danej osoby coś może być motywujące, a dla drugiej nie. Warto przygotować taki system, który będzie dbał za wewnętrzną motywację pracowników każdego rodzaju.

Powyższe metody motywowania pracowników należą do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych — dają możliwość rozwoju firmy. Zdrowy i zrelaksowany pracownik lepiej i efektowniej wykonuje swoją pracę! Bardzo ważne, aby każdy pracodawca znał techniki motywacji pracowników i wdrażał je w swojej firmie. Wszelkie techniki motywowania pracowników stosuje się po to, aby wszystkim pracowało się lepiej.


Sprawdź też: 8 zasad, jak skutecznie zarządzać zespołem w pracy?


Podobne wpisy

  • success fee

    Success fee — czym jest?

    W Polsce coraz bardziej popularne staje się wynagrodzenie success fee. Na czym polega success fee? Czy jest legalne?


    27.05.2024
  • workation

    Workation — na czym polega?

    Workation to specyficzny rodzaj pracy, która pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Na czym dokładnie polega?


    22.05.2024
  • FOMO

    Czym jest syndrom FOMO?

    W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


    16.03.2024
  • typy motywacji pracowników

    Jakie są typy motywacji pracowników?

    Motywowanie pracowników to ciągły proces, który wpływa na wydajność pracowników w miejscu pracy. Dzięki temu firmy osiągają sukcesy i prężnie się rozwijają. Jakie są metody motywowania pracowników? Jak badać zaangażowanie pracowników? Jakie są typy motywacji pracowników?


    08.02.2024
  • potrzeby maslowa

    Hierarchia potrzeb Maslowa, czyli piramida Maslowa

    Piramida Maslowa, psychologa Abrahama Maslowa stanowi jedną z najczęściej cytowanych koncepcji dotyczących zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia Maslowa, znana na globalną skalę, wciąż pełni istotną rolę w różnych dziedzinach. Jak wygląda hierarchia potrzeb Maslowa? Jakie są główne założenia teorii motywacji człowieka według Maslowa?


    17.01.2024
  • pracoholizm

    Pracoholizm — objawy, przyczyny, jak sobie radzić?

    Pracoholizm stał się coraz powszechniejszym zjawiskiem, które może mieć poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jaka jest definicja pracoholizmu? Czy pracoholizm to choroba psychiczna? Jak zwalczyć pracoholizm? Jakie mogą być skutki pracoholizmu?


    18.09.2023
  • urlop sabatowy

    Urlop sabatowy – na czym polega?

    Coraz więcej osób zaczyna doceniać znaczenie równowagi między pracą a życiem osobistym. Niedawno pojawiła się koncepcja urlopu sabatowego, który ma umożliwić pracownikom regeneracje sił poza sferą zawodową. Urlop typu sabbatical — jakie ma wady zalety? Kto może wziąć urlop sabbatical? Czy warto robić dłuższą przerwę w karierze? Jak rozmawiać z przełożonym na temat urlopu w wymiarze ponad miesiąca? Jak wykorzystać urlop sabatowy?


    30.08.2023
  • multitasking

    Multitasking — czy jest efektywny?

    W dzisiejszym szybkim tempie życia wielozadaniowość, czyli multitasking, zdaje się być nieodłącznym elementem. Jednak czy tak naprawdę przyczynia się do efektywności? Jak zarządzanie czasem wpływa na wykonywanie zadań? Czy wielozadaniowość w pracy jest ważna?


    29.08.2023
  • docenianie pracowników

    Dlaczego docenianie pracownika w pracy jest ważne?

    Jednym z najpopularniejszych sposobów, jakie mają wpływ na kulturę w organizacji jest docenianie pracownika. Dzięki temu pracodawca może zwiększyć nie tylko ich wydajność ale również zwiększyć satysfakcję z pracy. Czy warto doceniać ludzi? Od czego zacząć docenianie pracowników? Jaka forma doceniania pracowników jest najlepsza? Czy docenianie pracowników wpływa na ich wydajność i motywację do pracy? Sprawdźmy!


    04.07.2023
  • zarządzanie stresem

    Zarządzanie stresem — jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?

    Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony stresem, który wpływał na twoje samopoczucie i efektywność? Zarządzanie stresem jest kluczowym umiejętnością, która może pomóc ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem i osiągnąć równowagę. Czym jest zarządzanie stresem? Jakie są techniki radzenia sobie ze stresem?


    29.06.2023