Zawody przyszłości — kto będzie poszukiwany?
[:pl]Rynek pracy zmienia się wciąż wraz z postępem technologicznym. W niektórych branżach przybywa specjalistów, a w innych ubywa. Czy da się przewidzieć, co będzie za parę lat? Kto będzie najbardziej poszukiwany? Przeczytaj, a dowiesz się jakie zawody przyszłości i jakie umiejętności będą kluczowe w nadchodzących latach.
SPIS TREŚCI
- Czym są zawody przyszłościowe?
- Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy
- Jakie zawody będą znikać z rynku?
- Jakie jest aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy?
- Lista zawodów przyszłości
- Jakie umiejętności warto rozwijać, aby wykonywać zawody przyszłości?
Czym są zawody przyszłości?
Zawody przyszłości to takie, które według badaczy będą miały duże zapotrzebowanie w najbliższych latach. Charakteryzują się one dynamicznym rozwojem oraz wysoką wartością specjalistów w tych dziedzinach, co często przekłada się na atrakcyjne wynagrodzenie. Choć nie da się przewidzieć, jakie wyzwania przyniesie rynek pracy, niektóre branże są odporne na zmiany, negatywne czynniki i recesję.
Zawody te mogą obejmować szeroki zakres dziedzin, takich jak informatyka, sztuczna inteligencja, robotyka, zdrowie publiczne, zrównoważony rozwój, cyberbezpieczeństwo, analiza danych, czy też branże związane z ekologią i energią odnawialną. Kluczowe jest to, że osoby posiadające umiejętności związane z tymi zawodami będą miały większe szanse na sukces zawodowy oraz elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych.
Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy
Aktualnie świat opanowuje sztuczna inteligencja, która bardzo szybko się rozwija. Zmienia ona sposób, w jaki ludzie pracują, usprawniając ich pracę lub zastępując całkowicie człowieka. AI (ang. artificial intelligence) może wprowadzić na rynek pracy wiele zalet, ale również zagrożeń. Przyczynia się do automatyzacji wielu zadań, co z czasem może prowadzić do zmniejszenia się liczby miejsc pracy lub powstawania nowych zawodów.
Sztuczna inteligencja może doprowadzić do redukcji miejsc pracy, w sektorach, w których wykonuje się powtarzalne czynności, takie jak: produkcja, obsługa klienta, czy administracja. Może przyczynić się do poprawy kontroli jakości, głębszego rozumienia wymagań rynku oraz wzrostu satysfakcji klientów.
Zmiany wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji, mogą być również widoczne w obrębie analizy danych, co będzie prowadzić do zapotrzebowania rynku pracy na analityków, naukowców i informatyków.
Czytaj też: Etyka zawodowa — jakie są zasady?
Czytaj też: Outplacement — jak zadbać o pracownika po zwolnieniu?
Jakie zawody będą znikać z rynku?
Już od jakiegoś czasu obserwujemy silną automatyzację w obszarach: transportu, sprzedaży, logistyki, finansów itp. Wprowadzane zmiany przyspieszają i usprawniają procesy związane z powtarzalnością i ryzykiem. Niektóre zawody mogą zostać całkowicie zastąpione przez maszyny, a inne mogą ulec znacznym zmianom. Jakie zawody mogą zniknąć w najbliższej przyszłości?
- Obsługa klienta — coraz częściej możemy spotkać się, z tym że rozmawia z nami robot, a nie prawdziwy człowiek. Mocno to widać w obszarze call center, gdzie, zanim przejdzie się do prawdziwego konsultanta, najpierw odbywamy rozmowę z robotem. Podobnie jest z automatyzacją w sklepach czy restauracjach. Już jakiś czas temu pojawiły się ekrany, które umożliwiły samodzielne składanie zamówień, czy kupowanie zakupów.
- Produkcja — roboty i systemy automatyzacji mogą zastąpić pracowników wykonujących powtarzalne zadania w fabrykach. Większość produkcji oparta już jest na maszynach, które robią pracę za ludzi i z czasem będzie się to pogłębiać, aż do całkowitego wyeliminowania człowieka z produkcji.
- Kierowca/ Kurier — postęp technologiczny doprowadził do zautomatyzowania samochodów, które potrafią same parkować czy zmieniać biegi. Z czasem coraz bardziej powszechne może stać się korzystanie z pojazdów, które poruszają się bez udziału kierowcy, gdzie obsługa i nawigacja odbywa się automatycznie.
- Gastronomia — rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją może dotknąć również branżę kucharzy oraz kelnerów. W niektórych restauracjach na świecie można już spotkać roboty przyjmujące zamówienie. Podobnie jest z gotowaniem. Coraz więcej osób posiada w domu thermomixy, które z czasem mogą za nas gotować.
- Rolnik — w rolnictwie coraz częściej wykorzystuje się maszyny do prac polowych, takie jak maszyny do siewu, zbioru czy nawożenia. Rozwój robotów rolniczych może prowadzić do dalszej automatyzacji takich zadań, co zmniejsza potrzebę zatrudnienia ręcznej siły roboczej.
- Pracownik sprzątający — w dziedzinie sprzątania coraz częściej wykorzystuje się roboty sprzątające do odkurzania, mycia podłóg czy czyszczenia powierzchni. Te inteligentne urządzenia mogą wykonywać wiele zadań sprzątających bez udziału ludzi.
Jakie jest aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy?
Barometr Zawodów opublikował, jakie branże deficytowe są potrzebne na aktualnym rynku pracy. Jakie są zawody najbardziej poszukiwane?
- Cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, robotnicy budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze
- Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
- Kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- Kucharze
- Lekarze
- Magazynierzy
- Mechanicy pojazdów samochodowych
- Nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
- Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających
- Pielęgniarki i położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, fizjoterapeuci i masażyści
- Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi
- Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
- Pracownicy służb mundurowych
- Psycholodzy i psychoterapeuci
- Spawacze, ślusarze
Czytaj też: Model zarządzania Agile — czy warto wdrożyć?
Czytaj też: Rynek pracownika — na czym polega?
Lista zawodów przyszłości
Zawody przyszłości to te, które będą rozwijać się wraz z postępem technologicznym i społecznym oraz odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynku pracy. Wiele z tych zawodów będzie łączyć nowoczesne technologie z umiejętnościami miękkimi oraz kreatywnością. Jaka przyszłość czeka rynek pracy? Jakie zawody przyszłościowe będą potrzebne za kilka lat? W jakie zawody przyszłości warto inwestować?
- Specjalista z branży IT (specjalista bezpieczeństwa danych, etyczny haker, specjalista AI)
- Analityk big data / Data scientist
- Biotechnolog
- Nauczyciel
- Logistyk
- Analityk biznesowy
- Lekarz/ Pracownik usług medycznych
- Psycholog
- Specjalista ds. analizy rynku
- Pracownik e-commerce
- Specjalista ds. marketingu cyfrowego
- Dietetyk
- Doradca ubezpieczeniowy, zawodowy, finansowy, emerytalny, inwestycyjny
- Trener
- Grafik komputerowy
- Inżynier automatyki
- Inżynier elektrotechnologii
- Naukowiec
- Pracownik fizyczny, pracownik budowlany
- Weterynarz
- Fotograf
Jakie umiejętności warto rozwijać, by wykonywać zawody przyszłości?
Rozwijając umiejętności przydatne w zawodach przyszłości, można zwiększyć swoje szanse na sukces zawodowy. Zawody przyszłości kształtują się w oparciu o zmieniające się trendy, rosnącą rolę technologii oraz nowe wyzwania, takie jak zmiany klimatu czy rosnące zróżnicowanie społeczne.
Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów oraz zmianami w strukturze gospodarki, wiele tradycyjnych zawodów ulega przekształceniom, a nowe ścieżki kariery stają się coraz bardziej widoczne. W związku z tym niezależnie od dziedziny, w której ktoś pracuje lub planuje pracować, istnieje szereg uniwersalnych umiejętności, które mogą być kluczem do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. Wciąż możemy mieć przewagę nad robotami. Mimo że sprawdzą się one w powtarzalnych pracach, my będziemy wciąż dobrzy w kreatywnych zadaniach, wymagających ludzkich zachowań takich jak empatia, inspiracja itp.
Jakie umiejętności wartościowe będą w przyszłości?
- rozwiązywanie złożonych problemów
- kreatywność
- krytyczne myślenie
- umiejętność pracy w zespole
- inteligencja emocjonalna
- zdolności adaptacyjne
- charyzma
- zarządzanie ludźmi
- komunikatywność
W związku ze zmianami rynku pracy powstają nowe możliwości zatrudnienia i kształtują się nowe zawody, które określamy jako zawody przyszłości. Zmiany na rynku pracy w zakresie rozwoju technologii, systemów sztucznej inteligencji dają nowe możliwości rozwoju zawodowego, nowe stanowiska pracy, dzięki czemu można kształtować swoją przyszłość zawodową w określonym kierunku.
Sprawdź też: START UP — czym jest i jak działa?