Urlop okolicznościowy — kiedy przysługuje?
[:pl][:pl]Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która wymaga wolnego dnia pracy — czy to z powodu ważnego wydarzenia rodzinnego, czy też nieprzewidzianej sytuacji losowej. Kiedy i komu przysługuje urlop okolicznościowy? Czy trzeba składać wniosek o urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowego?[:]
SPIS TREŚCI
- Urlop okolicznościowy — co to jest?
- Kiedy i w jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?
- Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka dla ojca
- Urlop okolicznościowy — czy jest płatny?
- Urlop okolicznościowy, gdy do wydarzenia nie doszło
- Urlop okolicznościowy tylko na ślub o skutkach cywilnych
- Wniosek o urlop okolicznościowy
Urlop okolicznościowy — co to jest?
Urlop okolicznościowy to potoczna nazwa dni wolnych przysługujących w określonych przypadkach. Dni urlopu okolicznościowego przysługują pracownikowi zatrudnionemu wyłącznie na umowę o pracę. Nie wlicza on się do urlopu wypoczynkowego.
Kiedy i w jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?
Pracownikowi przysługuje 1 dzień roboczy urlopu okolicznościowego w sytuacji:
- ślubu dziecka
- zgonu bliskiej osoby: siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka
Pracownikowi przysługują 2 dni robocze urlopu okolicznościowego w sytuacji:
- ślubu własnego
- urodzenia dziecka
- zgonu najbliższej osoby: małżonka, matki, ojca, ojczyma lub macochy
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka dla ojca
Przepisy prawa pracy mówią, że prawo do urlopu okolicznościowego w przypadku urodzenia dziecka ma również ojciec. Najczęściej to on korzysta z tego rodzaju urlopu, ponieważ matka dziecka wraz z dniem porodu zaczyna korzystać z urlopu macierzyńskiego. Po zakończeniu tego urlopu kobieta zazwyczaj korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Po powrocie z tych urlopów nie ma możliwości skorzystania z urlopu okolicznościowego związanej z narodzeniem dziecka.
Urlop okolicznościowy czy jest płatny?
Tak, urlop okolicznościowy jest płatny. Pracownik podobnie jak przy urlopie wypoczynkowym ma prawo do 100% swojego wynagrodzenia za ten dzień.
Czytaj też: Świadectwo pracy — co musi zawierać?
Czytaj też: Pracoholizm — objawy, przyczyny, jak sobie radzić?
Urlop okolicznościowy, gdy do wydarzenia nie doszło
Jeżeli uroczystość, na którą pracownik wykorzystał urlop okolicznościowy nie dojdzie do skutku, wówczas powinien złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Jeśli tego nie zrobi, jego nieobecność będzie nieusprawiedliwiona i nie zachowa wtedy za ten czas wynagrodzenia.
Jeśli określona sytuacja miała zdarzenie w dni wolne od pracy — podczas urlopu wypoczynkowego, to nie ma możliwości zamieniania dni na urlop okolicznościowy.
Wykorzystanie urlopu okolicznościowego w innym dniu niż ważne wydarzenie
Nie trzeba wykorzystywać urlopu w dniu, w którym odbywa się ważne wydarzenie. Można go zużyć w inny dzień, powiązany z wydarzeniem, które uprawnia do urlopu okolicznościowego. Pracownik może nawet wykorzystać go do spraw związanych z dekoracją ślubu lub spraw związanych z organizacją pogrzebu.
Urlop okolicznościowy tylko na ślub o skutkach cywilnych
Urlop okolicznościowy należy się tylko na ślub cywilny lub konkordatowy (ślub wyznaniowy ze skutkami ślubu cywilnego). W konsekwencji pracownikowi nie przysługuje dodatkowy urlop okolicznościowy na ślub wyznaniowy po zawarciu małżeństwa cywilnego.
Wniosek o urlop okolicznościowy
Pracownik musi poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy oraz podać przyczynę, niezależnie od tego, czy jest to sytuacja planowana, czy nagła. W przypadku nagłej sytuacji, powiadomienie pracodawcy powinno nastąpić jak najszybciej, jednak nie później niż w drugim dniu nieobecności. Komunikat może być przekazany osobiście, telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem innego pracownika.
Należy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy, który powinien być złożony na piśmie i zawierać dokumenty potwierdzające przyczynę nieobecności, takie jak akty zgonu, małżeństwa czy urodzenia.
Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zawierać takie informacje jak:
- dane pracownika (imię nazwisko, adres),
- dane pracodawcy,
- powód nieobecności,
- liczba dni urlopu,
- termin wykorzystania urlopu.
Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, które można wykorzystać w określonych sytuacjach. Skorzystać z urlopu może każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Jest to płatny urlop, a więc wynagrodzenie w trakcie tego urlopu jest takie samo jak podczas standardowego urlopu wypoczynkowego. Ten rodzaj wolnego przysługuje pracownikom w przypadku ważnych życiowych wydarzeń, takich jak śmierć bliskich, narodziny dziecka czy ślub. Należy również pamiętać, że pracodawca nie ma prawa odmówić urlopu okolicznościowego.
Sprawdź też: Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie