Luka w CV — jak o niej mówić?

[:pl]

[:pl]Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można…

luka w CV
[:]

SPIS TREŚCI

Czy rekruter bądź pracodawca może zapytać o lukę w CV?

Idąc na rozmowę o pracę możemy spodziewać się wielu pytań dotyczących naszego życia i doświadczenia zawodowego w tym o przerwę w zatrudnieniu. To pytanie jest dość niewygodne, ze względu na to, że może nie każdy chce ujawniać przyczyny przerw w CV. Niestety czasem zdarza się, że pracodawca bądź rekruter poprosi o wyjaśnienie przerwy w CV. Pracodawca może być zainteresowany zrozumieniem, co kandydat robił w tym czasie oraz dlaczego wystąpiła luka w CV. Z jego punktu widzenia zbyt częste zmienianie miejsca pracy i wiele przerw w pracy może być niekorzystne. Dobrze jest być przygotowanym na takie pytania i mieć gotową odpowiedź, która wyjaśni przyczyny przerwy w karierze oraz pokaże, co kandydat robił w tym czasie, aby rozwijać się zawodowo lub osobowo (o ile był w stanie)

Jakie mogą być przyczyny przerwy w zatrudnieniu?

Warto pamiętać, że luka w CV wynikająca z dłuższej przerwy w pracy może się zdarzyć każdemu i jest to zjawisko całkowicie normalne. Duża luka w CV może być spowodowana przerwą na podnoszenie kwalifikacji, powodami osobistymi, takimi jak przerwa zdrowotna, urlop macierzyński, wychowawczy, gap year, urlop bezpłatny, sabatowy, opieka nad członkiem rodziny, czy rozkręcanie własnego biznesu.

Zarówno krótka luka jak i długa luka w CV może być czymś normalnym, co może zdarzyć się każdemu. Dłuższy czas na poszukiwanie pracy czy przerwa w zatrudnieniu nie powinna być powodem do wstydu. Mając okresy bez pracy w swoim życiorysie, możemy spodziewać się, że pracodawca zapyta nas o przyczyny przerw w CV, dlatego bardzo ważne jest, aby się do tego przygotować.

Czytaj też: Nonkonformizm pracownika — co to jest?

Czytaj też: Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej?

Luka w CV — jak o niej mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Posiadanie luki w CV może być przyczyną niepewności na rozmowie kwalifikacyjnej. Kandydat może obawiać się, że luka w zawodowym życiu odbije się negatywnie na jego zdobycie pracy. Warto podczas rozmowy być szczerym i przygotowanym na podanie powodu luki w CV. Wszelkie kłamstwa są nieopłacalne, ponieważ bardzo szybko mogą zostać zweryfikowane.

Wiele osób zastanawia się jak ukryć lukę w CV. Przedłuża swoje okresy zatrudnienia lub dodaje nieprawdziwe aktywności. Nie zaleca się takich zachowań, ponieważ dociekliwy pracodawca może zauważyć, że podczas rozmowy coś kręcimy. Będzie to negatywnie o nas świadczyć i najprawdopodobniej odpadniemy z procesu rekrutacji.

Jak mówić o luce w CV?

  • Bądź szczery — nie próbuj ukrywać luki w CV. Zamiast tego, otwarcie i uczciwie wyjaśnij, dlaczego pojawiła się przerwa w Twojej historii zawodowej.
  • Zwróć uwagę na pozytywy — jeśli byłeś na dłuższym bezrobociu, to opowiedz o tym, co robiłeś w czasie luki, aby rozwijać się zawodowo. Może to być wolontariat, kursy, czy podróże edukacyjne. Możesz powiedzieć, że czytałeś książki lub uzupełniałeś swoją wiedzę.
  • Wykaż inicjatywę — jeśli przeznaczyłeś ten czas na naukę nowych umiejętności lub samorozwój, podkreśl to. To pokazuje, że jesteś osobą proaktywną i skłonną do ciągłego rozwoju.
  • Pokaż, że jesteś gotowy na powrót do pracy — wyraź chęć i determinację do wrócenia do aktywności zawodowej. Możesz powiedzieć, że jesteś podekscytowany możliwością nowych wyzwań i chcesz wykorzystać swoje umiejętności na nowym stanowisku.
  • Unikaj negatywnych komentarzy — nie krytykuj ani nie skarż się na przeszłe doświadczenia, które doprowadziły do luki w CV. Zamiast tego, skup się na przyszłości i na tym, co możesz zaoferować jako pracownik.

Pamiętaj, że jeśli Twoja przerwa w pracy byłą spowodowana powodami osobistymi, to nie musisz się z tym dzielić z pracodawcą. Wiedz jednak, że może to wypaść na Twoją niekorzyść.

Wyjaśnienie luki w CV

Lukę w CV można opisać krótko już w samym dokumencie. Dzięki temu z pewnością zrobimy dobre wrażenie na pracodawcy, któremu nie pozostawimy cienia wątpliwości. Zamiast zostawiać przerwę w CV, można wytłumaczyć swoją lukę, wpisując tam kolejną pozycję z wyjaśnieniem.

Jeśli miałeś przerwę na przebranżowienie się, możesz wspomnieć tam wszelkie zdobyte kursy, certyfikaty, czy zrealizowane projekty.

Jak zrobić dobre, pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy bardzo ważne jest zrobienie dobrego, pierwszego wrażenia. W dużej mierze to od niego zależy, jak będziemy postrzegani przez pracodawcę i jaki będzie wynik rekrutacji. Aby osiągnąć ten cel, należy odpowiednio przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, dokładnie zapoznać się z firmą oraz ofertą pracy, na jaką aplikujemy. Warto również zadbać o dress code i ogólny wygląd zewnętrzny, aby wyglądać profesjonalnie. Podczas rozmowy należy wykazać się pozytywną postawą i pewnością siebie, starając się utrzymać kontakt wzrokowy i stosowne gesty. Ważne jest także wysłuchiwanie uważnie pytań i udzielanie konkretnych, zwięzłych odpowiedzi, które pokazują nasze umiejętności oraz doświadczenie.

Ważne jest, aby kandydat podchodził do luki w CV otwarcie i był przygotowany. Omówienie tej kwestii może być kluczowym momentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pozwalającym zbudować zaufanie i pozytywne wrażenie u pracodawcy. Warto pokazać elastyczność, zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami oraz determinację w dążeniu do zawodowych celów. Ostatecznie, uczciwe podejście do omówienia luki w CV może przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku kandydata i zwiększyć jego szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym.

Sprawdź nasze wzory CV:

CV marketing — wzór, jak napisać?

CV dla pracownika biurowego — wzór

CV dla księgowej — wzór, jak napisać?

A jeśli masz problem ze stworzeniem swojego CV. Wykorzystaj nasz KREATOR CV, który pomoże Ci zyskać nową pracę!


Podobne wpisy

  • CV dla grafika komputerowego

    CV dla grafika komputerowego — jakie stworzyć?

    Tworzenie CV dla grafika komputerowego to szansa, by wyróżnić się na tle konkurencji. Jak stworzyć CV dla grafika komputerowego?


    24.10.2024
  • CV dla każdego

    CV dla każdego — sprawdź nasze szablony!

    Zastanawiasz się, jak napisać idealne CV, które przyciągnie uwagę rekruterów? Sprawdź nasze porady, jak napisać CV dla każdego!


    28.09.2024
  • CV dla rekrutera

    CV dla rekrutera — jak stworzyć?

    Tworzenie CV dla rekrutera to wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Jak stworzyć CV dla rekrutera?


    13.06.2024
  • CV dla programisty

    CV dla programisty — jak powinno wyglądać?

    Przygotowanie idealnego CV dla programisty to kluczowy krok w zdobyciu wymarzonej pracy w branży IT. Jak powinno wyglądać CV programisty?


    16.05.2024
  • badanie satysfakcji pracowników

    Badanie satysfakcji pracowników — czy warto?

    Każdy pracodawca powinien zwracać uwagę na zadowolenie z pracy swoich pracowników. Służy do tego badanie satysfakcji pracowników. Czy warto je wykonywać?


    10.05.2024
  • klauzula w CV

    Klauzula w CV — czy jest potrzebna?

    Wiele osób, tworząc CV zastanawia się, czy klauzula w CV jest ważna. My odpowiadamy na to pytanie! Sprawdź najważniejsze informacje!


    08.05.2024
  • urlop na żądanie

    Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

    Urlop na żądanie to urlop, który można wziąć w kryzysowych sytuacjach. Jakie są zasady udzielania urlopu? Ile dni przysługuje?


    25.04.2024
  • CV dla specjalisty HR

    CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

    Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


    24.04.2024
  • audyt personalny

    Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

    Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


    17.04.2024
  • kreatywność w pracy

    Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

    Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


    16.04.2024