Jak się przebranżowić?

[:pl]

Przebranżowienie, czyli zmiana kierunku zawodowego, może być ekscytująca, ale także być ogromnym wyzwaniem. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmienia swój kierunek zawodowy. Dzieje się tak, ponieważ ludzie szukają nowych dróg sukcesu. Chcą czuć, że nie stoją w miejscu, a często przy jednej pracy szybko można doznać wypalenia zawodowego. Czy przekwalifikowanie zawodowe jest opłacalne? Jak…

jak się przebranżowić
[:]

SPIS TREŚCI

Przebranżowienie się — sytuacja na rynku pracy

Rynek pracy bardzo szybko się zmienia. Coraz więcej osób planuje bądź myśli o zmianie swojej profesji. Według raportu Barometr Rynku Pracy 2023 stworzonego przez Gi Group 42% osób odpowiedziało, że rozważa przebranżowienie zawodowe. Niestabilna gospodarka, coraz szybsza automatyzacja sprawiają, że prognozowane jest w niedalekiej przyszłości zwiększenie odsetku osób, które będą rozważać zmianę zawodu.

Odsetek osób, które obawiają się o swoje zatrudnienie i planują zmianę w przyszłości, jest jeszcze wyższy i wynosi 71%. Patrząc na dane, statystycznie większość kobiet jest skłonna do zmiany pracy (45% kobiet, 39% mężczyzn). Chęci do zmiany zawodu mają zazwyczaj młodzi ludzie, w wieku 18-24 lata — tak odpowiedziało 57% badanych. Często są to osoby na stanowiskach kierowniczych, ponieważ wiedzą, że muszą wciąż się rozwijać, aby nie stracić swojej pozycji.

Kiedy warto się przebranżowić?

Najczęściej myśli o zmianie zawodu pojawiają się, gdy mamy jakieś problemy lub niekorzystną sytuację zawodową. Jednym z ważniejszych powodów, aby zmienić ścieżkę kariery jest:

 • wypalenie zawodowe
 • zmęczenie zawodowe
 • brak możliwości rozwoju zawodowego
 • znudzenie obowiązkami
 • uczucie stagnacji
 • brak szans na podwyżkę
 • niskie wynagrodzenie
 • frustracja zawodowa, uczucie, że robi się coś bezsensu
 • praca nie daje satysfakcji

Jeśli odczuwamy powyższe objawy, warto rozważyć przekwalifikowanie zawodowe. Najpierw można spróbować rozwiązać ten problem inaczej, np. znaleźć sens i pozytywy swojej pracy, spróbować dokształcić się, poszukać nowych rozwiązań lub ewentualnie zmienić firmę.

Ryzyko przebranżowienia — co stoi na przeszkodzie zmiany branży?

Ryzyko przebranżowienia odnosi się do potencjalnych zagrożeń związanych z decyzją o zmianie zawodu lub branży, które osoba wykonywała dotychczas. Zmiana zawodowa może być wyzwaniem, a ryzyko przebranżowienia wynika z różnych czynników, które mogą wpływać na sukces takiej zmiany. Jakie jest ryzyko przebranżowienia się?

 • Brak doświadczenia — przejście do zupełnie nowej branży może oznaczać brak doświadczenia w tym obszarze. To może być utrudnieniem w zdobyciu odpowiedniej pracy i konkurowaniu z osobami, które mają już doświadczenie w danej dziedzinie.
 • Spadek wynagrodzenia — zmiana zawodu może skutkować niższym wynagrodzeniem, zwłaszcza jeśli osoba przenosi się do branży, w której jest mniej doświadczenia lub konkurencja jest większa.
 • Konieczność nauki i przekwalifikowania się — przebranżowienie może wymagać dodatkowej nauki, szkoleń lub zdobywania certyfikatów, co może wiązać się z kosztami czasowymi i finansowymi.
 • Rynek pracy — niektóre branże mogą być bardziej stabilne i poszukiwane przez pracodawców, podczas gdy inne mogą być mniej przewidywalne lub nasycone. Zmiana na mniej stabilny rynek pracy może zwiększyć ryzyko bezrobocia lub trudności w znalezieniu pracy.

Czytaj też: Jak zaplanować karierę, by osiągnąć sukces?

Na jaki zawód warto się przebranżowić?

Większość osób uważa zmianę zawodu jako rozwiązanie na lepsze warunki życia. Głównie poszukuje się lepiej płatnej pracy, ponieważ ciągły wzrost inflacji przeraża nawet tych bogatych. Duży procent ludzkości celuje, w takie kierunki jak IT, ponieważ sektor ten gwarantuje dobre wynagrodzenie. Warto jednak zwracać uwagę na pracę, która odpowiada naszym zainteresowaniom. Nie każdej osobie będzie taki rodzaj pracy odpowiadać. Nauka jego również jest dosyć czasochłonna i wymagająca dużego wysiłku. Spróbować zawsze można, ale warto pomyśleć nad branżą, która faktycznie będzie odpowiadać naszej osobowości.

Wybór odpowiedniego zawodu do przebranżowienia zależy od wielu czynników, takich jak Twoje umiejętności, zainteresowania, wartości, cele zawodowe, zapotrzebowanie na rynku pracy oraz perspektywy rozwoju w danej branży. Poniżej przedstawiamy kilka zawodów, które cieszą się dużym zapotrzebowaniem i dobrymi zarobkami:

 • Inżynieria oprogramowania i technologie informatyczne — w dobie ciągłego rozwoju technologicznego branża IT oferuje szerokie możliwości zatrudnienia oraz dobrze płatne stanowiska. Programiści, analitycy danych, specjaliści od sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa są obecnie bardzo poszukiwani.
 • Zawody związane z danymi — analiza danych, nauka maszynowa i sztuczna inteligencja stają się kluczowymi obszarami dla wielu firm i instytucji, co generuje zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach.
 • Edukacja i szkolenia online — wirtualne nauczanie, kursy internetowe i szkolenia zdalne zdobywają popularność, co tworzy możliwości kariery dla nauczycieli online i twórców treści edukacyjnych.
 • Ekologia i ochrona środowiska — w trosce o planetę, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie zrównoważonego rozwoju, recyklingu, zarządzania odpadami i innych dziedzin ekologicznych.
 • Specjalista ds. marketingu internetowego — zwiększająca się obecność firm w przestrzeni online wymaga ekspertów od marketingu internetowego, reklamy w mediach społecznościowych i analizy danych marketingowych.
 • Branża transportowa — na rynku pracy wciąż brakuje zawodowych kierowców. Potrzeba jedynie uprawnień takich jak prawo jazdy różnych kategorii, w zależności od wybranego pojazdu. Jest to praca dobrze płatna, ale w ciągłym ruchu, a transport czasem zajmuje kilka dni — nie będzie więc to opcja dla każdego.

Jak się skutecznie przebranżowić? Jak zmienić ścieżkę kariery?

Przebranżowienie może być fascynującym, ale również wymagającym procesem. Wybór ścieżki zawodowej to nie lada wyzwanie. Pamiętaj, żeby nie podejmować decyzji pochopnie. Warto się kilka razy zastanowić, w którym kierunku iść i zaplanować swoją przyszłą karierę zawodową. Jak skutecznie się przebranżowić?

 • Nie rzucaj od razu obecnej pracy — najpierw znajdź nową ofertę pracy, a dopiero później zdecyduj się na zwolnienie z pracy. Naukę nowego zawodu możesz rozpocząć już podczas swojej obecnej pracy. Nie warto jest rzucać wszystkiego od razu, bo szybko można zostać z niczym. Decyzja o przebranżowieniu powinna zostać podjęta rozważnie. Lepiej zaplanować i wszystko przemyśleć.
 • Podsumuj swoją karierę zawodową — planowanie kariery rozpocznij od analizy zawodowej. Zastanów się, które stanowiska dawały Ci największą satysfakcję. Pomyśl również o umiejętnościach, jakie posiadasz. Łatwiej Ci będzie nakreślić wybór ścieżki zawodowej.
 • Badanie rynku pracy — sprawdź, jaka branża lub zawód odpowiada Twoim zainteresowaniom i umiejętnościom. Zbadaj trendy na rynku pracy, zapotrzebowanie na konkretne stanowiska oraz perspektywy rozwoju zawodowego.
 • Edukacja i szkolenia — skoncentruj się na zdobyciu umiejętności niezbędnych w nowej branży. Możesz podjąć studia podyplomowe, kursy, szkolenia online lub uczestniczyć w warsztatach, które pomogą Ci nabyć wymagane kompetencje.
 • Postaw na rozwój kariery zawodowej — czytaj dużo książek branżowych, szukaj informacji w internecie na temat branż, które Cię interesują, podpytaj znajomych, którzy pracują na podobnych stanowiskach. Szukaj, ucz się i postaw na zdobywanie nowych kompetencji.
 • Praktyki i staż — jeśli to możliwe, spróbuj zdobyć doświadczenie zawodowe w nowej branży. Wolontariat, staże lub praktyki mogą pomóc Ci zrozumieć, jak wygląda praca na danym stanowisku i czy spełnia Twoje oczekiwania.
 • Cierpliwość i zaangażowanie — przebranżowienie może zająć trochę czasu i wymagać wysiłku. Bądź cierpliwy i zaangażowany w swoje działania. Postaw sobie krótkoterminowe cele, które będą Cię motywować do kontynuowania wysiłków.
 • Dostosowanie CV i listu motywacyjnego — zaktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne, podkreślając umiejętności i doświadczenie, które są wartościowe w nowej branży. Skoncentruj się na tym, jak Twoje dotychczasowe doświadczenie może być przeniesione na nowe stanowisko.

Czy warto przebranżowić się?

Pewnie chcesz usłyszeć odpowiedź na pytanie, czy warto się przebranżowić na jakiś zawód? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych cech każdej osoby, kierunku, w jakim chce podążyć oraz od aktualnej sytuacji rynku pracy. Jeśli czujesz brak zadowolenia ze swojej obecnej pracy, w której jest brak możliwości rozwoju zawodowego, warto rozważyć przebranżowienie lub zmianę zawodu, ale musi być to decyzja przemyślana. Takie działanie może być korzystne, ale pełne wyzwań. Dużą zaletą z pewnością jest elastyczność zawodowa, którą będziesz cechować się po przebyciu zmiany do nowej branży. Zawód warto przebranżowić, jeśli naprawdę go nie czujemy, a każdy dzień w pracy jest dla nas męką.

Zmiany są dobre, ale muszą być przemyślane. Spójrz na przeszkody do zmiany branży, jakie mogą wystąpić w trakcie nauki nowego zawodu. Czasami oczekiwania od nowej pracy są ogromne, a rzeczywistość wcale nie jest taka kolorowa. Warto mieć na uwadze, że zdobywanie nowych umiejętności nie jest takie proste. Jeśli jednak odpowiednio zaplanujesz swoją karierę i będziesz starannie podchodzić do zdobywania nowej wiedzy, to możesz osiągnąć swój upragniony sukces!

Jak się przebranżowić w wieku 30 lat i więcej?

Przebranżowienie w wieku 30 lat i więcej jest całkowicie możliwe i coraz częściej spotykane. W rzeczywistości wiek 30 lat to nadal stosunkowo młody wiek, a wiele osób w tym wieku podejmuje decyzję o zmianie zawodu z powodów osobistych, rozwojowych lub ekonomicznych. Jakie są szanse rozwoju zawodowego w wieku 30 lat i więcej? Jak się przebranżowić?

 • Nie myśl, że już jest za późno – na zmiany zawsze jest czas. Jesteś bardziej doświadczony, wiesz jak działa rynek pracy, masz nadal duże szanse na zmianę branży i spróbowanie nowego zawodu.
 • Liczy się dobry plan – wiesz w czym jesteś dobry i co Cię interesuje. Postaraj się to wykorzystać! Zrób research zapotrzebowania na dobrze płatne stanowiska i sprawdź czy coś stoi na przeszkodzie zmiany branży.
 • Zapewnij sobie stabilność finansową – nie rezygnuj z pracy, jeśli nie masz niczego nowego na oku. Najpierw zdobądź odpowiednie kwalifikacje, znajdź nową pracę, a dopiero później zrezygnuj ze swojej.
 • Odśwież kontakty – znajomość osób, które są w branży, która Cię interesuje to duży krok do nowej branży. Sprawdź swoich znajomych i dowiedz się, gdzie pracują. Będziesz mógł im zadać kilka pytań.

Pamiętaj, że przebranżowienie wymaga czasu, nie jest to proces łatwy i szybki. Powinieneś podjąć decyzję o przebranżowieniu odpowiedzialnie i z głową. Unikaj błędów podczas przebranżowienia, zaanalizuj ryzyko jakie może wystąpić. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów. Postaw na planowanie kariery, analizę zawodową, znajdź szanse rozwoju zawodowego, zacznij swój rozwój kariery od małych kroków, a zmiana pracy przyjdzie sama. Pamiętaj, że musisz przygotować się do zmiany zawodu.

Jeśli czujesz frustrację zawodową, zmęczenie zawodowe, a każde z obowiązków wywołuje u Ciebie brak zaangażowania, powinieneś się przebranżowić. Miej jednak na uwadze, że może to być proces trudny i pełen wyzwań.

Sprawdź też: Dlaczego docenianie pracownika w pracy jest ważne?


Podobne wpisy

 • skuteczne CV

  Skuteczne CV — jak stworzyć?

  Skuteczne CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. Jak sprawić, by wyróżniało się wśród setek innych?


  26.06.2024
 • CV dla rekrutera

  CV dla rekrutera — jak stworzyć?

  Tworzenie CV dla rekrutera to wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Jak stworzyć CV dla rekrutera?


  13.06.2024
 • style zarządzania przedsiębiorstwem

  Style zarządzania przedsiębiorstwem — jakie są?

  Zarządzanie zespołem to bardzo ważne zadanie, od którego zależy efektywność pracy całej organizacji. Jakie są style zarządzania przedsiębiorstwem?


  11.06.2024
 • ocena pracownicza

  Ocena pracownicza — jakie przynosi korzyści?

  Ocena pracownicza to narzędzie umożliwiające rozwój zarówno pracowników, jak i całej organizacji. Jakie przynosi korzyści?


  31.05.2024
 • success fee

  Success fee — czym jest?

  W Polsce coraz bardziej popularne staje się wynagrodzenie success fee. Na czym polega success fee? Czy jest legalne?


  27.05.2024
 • urlop na poszukiwanie pracy

  Urlop na poszukiwanie pracy — ile dni przysługuje?

  Utrata pracy może być bardzo stresująca, dlatego też Kodeks pracy przewidział urlop na poszukiwanie pracy. Ile dni przysługuje?


  23.05.2024
 • workation

  Workation — na czym polega?

  Workation to specyficzny rodzaj pracy, która pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Na czym dokładnie polega?


  22.05.2024
 • CV dla specjalisty HR

  CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

  Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


  24.04.2024
 • rodzaje umów o pracę w polsce

  Rodzaje umów o pracę w Polsce

  Obecnie pracodawca może ze swoim pracownikiem zawierać umowę o pracę w różnej formie. Dzięki temu obie strony umowy mogą między sobą określić i dopasować warunki pracy. Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie są pozostałe formy zatrudnienia? Jak wygląda wypowiedzenie umowy? SPIS TREŚCI Podstawowa forma zatrudnienia Czym jest forma zatrudnienia? Otóż forma zatrudnienia to nic […]


  20.04.2024
 • ergofobia

  Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

  Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?


  21.03.2024