Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

[:pl]

Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?

ergofobia
[:]

SPIS TREŚCI

Ergofobia — co to jest? Czym charakteryzuje się?

Ergofobia to zaburzenie lękowe, rodzaj fobii społecznej. Słowo pochodzi od greckiego „ergon“ (praca) i „phobos“ (strach). Określenie to po raz pierwszy użyte zostało przez Williama Upsona w 1933 roku jako „sztuka lenistwa“. Ten stan został nazwany chorobliwym strachem i nienawiścią do pracy. Za konsekwencję ergofobii uważa się wypalenie zawodowe, które wiąże się ze stresem związanym z pracą. Irracjonalny strach ten dotyczy wszystkich aspektów mających związek z zatrudnieniem, np. szukanie pracy, rozmowa o pracę itp. Nie jest to realne zagrożenie, z czego osoby dotknięte ergofobią zdają sobie sprawę.p

Przyczyny ergofobii

Przyczyny fobii społecznych wciąż są niejasne, jednak zazwyczaj spowodowane są czynnikami biologicznymi lub środowiskowymi. Osoby, u których w rodzinie występowały przypadki zaburzeń lękowych, mogą mieć większe ryzyko samodzielnego rozwoju tych zaburzeń. Zwiększoną podatność mają również osoby, które doświadczyły w swoim życiu jakiś ciężkich dla psychiki wydarzeń. Często ergofobia bywa kontynuacją fobii szkolnej, może też wynikać z deficytu uwagi, poczucia bezpieczeństwa w domu lub przykrych sytuacji w relacjach rówieśniczych. Lęk związany z pracą może mieć wiele czynników, a poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:

 • genetyka
 • mobbing
 • niskie poczucie własnej wartości
 • lęk przed krytyką i oceną
 • zbyt duża presja
 • złe doświadczenia w poprzednich miejscach pracy, trauma związana z pracą
 • odrzucenie w przeszłości przez rodziców lub rówieśników

Czytaj też: Pracoholizm — objawy, przyczyny, jak sobie radzić?

ergofobia

Czytaj też: Co to jest system ATS?

Ergofobia a wypalenie zawodowe

Ergofobia, czyli lęk przed pracą, może być jednym z czynników prowadzących do wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe jest stanem psychicznym, który charakteryzuje się uczuciem przemęczenia, braku motywacji oraz chęci do pracy. To często skutek chronicznego napięcia związanego z dużą ilością obowiązków, presją czasu itp.

Dla osób dotkniętych ergofobią, samo myślenie o pracy lub wykonywanie obowiązków zawodowych może być silnie stresujące i przytłaczające. Ciągła niepewność i lęk przed sytuacjami związanymi z pracą mogą prowadzić do chronicznego stresu, który z kolei może doprowadzić do wypalenia zawodowego, ale też i na odwrót.

Unikanie pracy z powodu ergofobii może prowadzić do spadku wydajności zawodowej, konfliktów w miejscu pracy oraz braku satysfakcji z pracy, co z kolei zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego.


Jak objawia się ergofobia?

W przypadku ergofobii lęk koncentruje się wokół pracy. Osoby cierpiące na ergofobię mogą odczuwać strach przed pracą, podejmowaniem ważnych decyzji czy wykonywaniu konkretnych obowiązków. Lęk może pojawiać się nie tylko w trakcie pracy, ale również na samą myśl o pracy, czy pójściem do niej. Dana przypadłość jest rodzajem zaburzenia lękowego, a więc jego objawy będą podobne do innych zaburzeń nerwicowych.

Ergofobia objawy:

 • zaburzenia snu, bezsenność, problemy z zaśnięciem
 • kołatanie serca
 • problemy z oddychaniem
 • bóle głowy, kręgosłupa, brzucha
 • ataki paniki
 • prokrastynacja
 • chroniczne zmęczenie
 • zawroty głowy, zaburzenia równowagi
 • drżenie rąk
 • nudności
 • problemy z apetytem
 • uderzenia gorąca, chłodu
 • niepokój, rozdrażnienie, nerwowość

Czytaj też: Kontrola ZUS z powodu zwolnienia L4

ergofobia

Czytaj też: Urlop sabatowy — na czym polega?

Ergofobia — jak ją leczyć?

Fobia przed pracą to bardzo męcząca przypadłość. W pracy spędzamy większość swojego życia, warto zadbać oto, aby czuć się w niej komfortowo. Ciągły stres może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie. Warto zastanowić się nad tym, skąd pojawił się problem lęku przed pracą, dlaczego odczuwamy nieprzyjemne emocje i w jakich konkretnie sytuacjach. Znajomość przyczyn ergofobii może pomóc w jej leczeniu.

Życie z ergofobią będzie wpływać na wykonywanie pracy, z czasem może pojawić się więcej objawów somatycznych, które będą uprzykrzać nam żywot. Pokonanie lęku można rozpocząć od identyfikacji problemu, próby jego rozwiązania samemu, a jeśli to nie przyniesie skutków, warto zaciągnąć porady specjalisty.

Jak pokonać lęk przed pracą?

 • terapia poznawczo-behawioralna — polega na identyfikacji i zmienianiu negatywnych przekonań i zachowań związanych z pracą, które wywołują lęk. Przez współpracę z terapeutą, osoba cierpiąca na ergofobię uczy się rozpoznawać irracjonalne lub szkodliwe myśli związane z pracą oraz ich wpływ na zachowanie i samopoczucie. Następnie opracowuje się strategie i techniki zmiany tych myśli i zachowań, co prowadzi do stopniowego zmniejszania lęku związanego z pracą i powrotu do normalnego funkcjonowania w życiu zawodowym.
 • techniki radzenia sobie ze stresem i lękiem — polegają na stopniowym eliminowaniu stresu poprzez naukę skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem. Wykorzystuje się techniki relaksacyjne, które redukują napięcie fizyczne i emocjonalne, a także techniki oddechowe, medytacja i mindfulness, które pomagają w obniżeniu poziomu stresu i poprawie zdolności radzenia sobie z trudnościami. Techniki kognitywne umożliwiają identyfikację i zmianę negatywnych myśli związanych z pracą, a zwiększenie świadomości ciała pomaga w zrozumieniu związków między emocjami a odczuwanymi objawami stresu.

Ergofobia to nasilony lęk w pracy, który może doprowadzić do wielu problemów na tle psychicznym, fizycznym i społecznym. Warto najpierw zrobić test ergofobii, który pokaże, czy faktycznie się z tym zmagamy. Większość pracowników doświadcza stresu w miejscu pracy, jednak osoby dotknięte ergofobią charakteryzują się tym, że stres ten utrzymuje się długotrwale i pojawia się bez wyraźnego powodu. Dlatego też bardzo ważne jest zapobieganie ergofobii oraz jej leczenie. Warto wypróbować powyższe techniki radzenia sobie ze stresem bądź zasięgnąć porad i terapii specjalisty.

Sprawdź też: Zdrowie psychiczne pracowników — dlaczego warto inwestować?


Podobne wpisy

 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • zawody przyszłości

  Zawody przyszłości — kto będzie poszukiwany?

  Rynek pracy zmienia się wciąż wraz z postępem technologicznym. W niektórych branżach przybywa specjalistów, a w innych ubywa. Czy da się przewidzieć, co będzie za parę lat? Kto będzie najbardziej poszukiwany? Przeczytaj, a dowiesz się jakie zawody przyszłości i jakie umiejętności będą kluczowe w nadchodzących latach.


  20.03.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024
 • praca w zawodzie

  Praca w zawodzie — jak ją znaleźć?

  Po ukończeniu studiów rozpoczyna się nowy rozdział, który dla wielu absolwentów staje się prawdziwym wyzwaniem. Nadszedł moment, aby przekuć zdobytą wiedzę w praktykę i znaleźć wymarzoną pracę. Jednak proces poszukiwania zatrudnienia po studiach często okazuje się trudny i przytłaczający. Praca w zawodzie — jak ją znaleźć? Gdzie szukać sprawdzonych ofert pracy w zawodzie?


  15.03.2024