Efektywne zarządzanie czasem

[:pl]

Zarządzanie czasem jest bardzo istotne dla zachowania prawidłowej efektywności i produktywności w pracy. Dbałość o to, jak spędzamy każdą chwilę w pracy, może prowadzić do osiągnięcia równowagi między wykonywaniem zadań a dbaniem o własny rozwój i zadowolenie. Warto zgłębić sprawdzone techniki, narzędzia i strategie, które pomogą w efektywnym wykorzystaniu czasu. Co to znaczy efektywne zarządzenie…

zarządzanie czasem
[:]

SPIS TREŚCI

Co to znaczy efektywne zarządzanie czasem?

Efektywne zarządzanie czasem oznacza umiejętność skutecznego planowania, organizowania i wykorzystywania dostępnego czasu w sposób, który pozwala osiągać zamierzone cele i zadania z maksymalną produktywnością i efektywnością. Polega na świadomym podejściu do czasu, eliminowaniu marnowania go na nieistotne działania oraz skupianiu się na zadaniach, które generują wartość i przynoszą pozytywne rezultaty.

Trudności z zarządzaniem czasu — z czego wynikają?

Problem z planowaniem i wykonywaniem zadań jest częsty wśród większości ludzkości. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko zależy od czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Może być to bardzo indywidualne, lecz większość z nas ma problem z przeciążeniem. Przebodźcowanie prowadzi do prokrastynacji, czyli odkładania zadań w czasie przez brak motywacji, źle dobrany cel lub problem z koncentracją. Nadmiar obowiązków wpływa na naszą frustrację, przez co oddalamy je od siebie świadomie, zajmując się mniej ważnymi rzeczami.

Rozpoczęcie zarządzania czasem może być trudne, ale dzięki niemu mamy możliwość na efektywne wykonywanie zadań. Nieprawidłowe zarządzanie czasem może prowadzić do negatywnych konsekwencji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Spowolniona wydajność, brak osiągnięcia celów, wzrost stresu, konflikty z zespołem czy niedostateczna równowaga między pracą a życiem prywatnym może doprowadzić do wypalenia zawodowego, które jest bardzo wyczerpujące.

Niewłaściwe zarządzanie czasem to skutek rozpraszaczy, które marnują czas na bezsensowne sprawdzanie mediów społecznościowych. Przez to tracimy długie godziny na przeglądanie internetu, a to prowadzi do chaosu. Co do nich należy?

 • brak motywacji
 • odkładanie pracy na później
 • hałas
 • brak priorytetów
 • przedłużające się spotkania
 • brak kontroli nad delegowanymi zadaniami
 • marnowanie czasu na przeglądanie internetu
 • systematyczne wykonywanie zbyt dużej ilości zadań do ilości czasu
 • problem z komunikacją
 • nieplanowane przerwy

Umiejętności zarządzania czasem przydają się każdemu i pozwalają ustalić priorytety w zarządzaniu.

Czytaj też: Czas pracy — jak go ustalać i rozliczać?

zarządzanie czasem

Jak zarządzać czasem w pracy?

Skuteczne zarządzanie czasem w pracy jest kluczowe dla osiągnięcia wyższej produktywności i redukcji stresu. Jak zarządzać czasem w pracy?

 • Sprawdź, na co tracisz czas — planowanie czasu pracy należy rozpocząć od obserwacji własnego siebie. Przyglądaj się swojej pracy i zapisuj codzienne czynności. Dzięki temu będziesz mógł zidentyfikować, na co ucieka Ci najwięcej czasu.
 • Planuj i ustalaj priorytety — twórz harmonogram dnia i listy zadań, w których ustalisz swoje najważniejsze zadania do zrobienia. Na początek wybierz, to co najważniejsze i najtrudniejsze. Na koniec sobie zostaw łatwe, przyjemne zadania.
 • Określ limity czasowe dla poszczególnych zadań — dzięki temu będzie Ci łatwiej zarządzać swoim czasem. Spróbuj określić czas, jaki chcesz przeznaczyć na konkretne działania. Szacowanie czasu zadań pomoże Ci zaoszczędzić czas na niepotrzebne czynności.
 • Pamiętaj o przerwach — nie samą pracą człowiek żyje, trzeba robić przerwy, aby nasz organizm się zrelaksował i nabrał większej produktywności.
 • Odpuść sobie wielozadaniowość — multitasking na pierwszy rzut oka brzmi dobrze, bo możemy robić wiele zadań naraz, ale tak naprawdę żadne z nich w większości nie zostanie zrobione do końca. Skup się na jednym zadaniu i je zrealizuj, a następnie przejdź do kolejnego.
 • Bądź asertywny — naucz się mówić nie i odmawiać, wtedy kiedy naprawdę nie masz możliwości wykonać kolejnych zadań. Zaplanowane działania mają swój termin, odpowiednie planowanie i delegowanie zadań może Ci pomóc w zarządzaniu swoim czasem.
 • Wypróbuj techniki zarządzania czasem — wypróbuj poniższe techniki, które pomagają skupić się na jednym zadaniu przez określony czas, z przerwami na regenerację.

Metody zarządzania czasem

Techniki zarządzania czasem są narzędziami i praktykami, które pomagają efektywnie organizować czas i zwiększać produktywność. Każdy może doskonalić umiejętności zarządzania czasem i każdy może się tego nauczyć. Jak zarządzać czasem? Jak realistycznie podejść do czasu? Sprawdź poniższe możliwości zarządzania czasem:

Metoda SMART

Polega na wyznaczaniu celów, które są: Specific (konkretne), Measurable (mierzalne), Achievable (osiągalne), Relevant (istotne) oraz Time-bound (ograniczone czasowo), co ułatwia skoncentrowanie się na istotnych zadaniach.

Metoda ALPEN

To akronim pochodzący od niemieckich słów: Aufgaben (zadania), Länge (długość), Puffer (planowanie przerw), Entscheidung (podejmowanie decyzji) oraz Nachkontrolle (kontrola). Jest to skuteczna technika zarządzania czasem, opracowana przez Lothara Seiwerta, która pomaga skupić się na efektywnym planowaniu i wykonywaniu zadań.

Poszczególne kroki metody ALPEN:

 • Aufgaben (zadania) – rozpocznij od zapisania wszystkich zadań, które masz do wykonania. Właściwe ich zidentyfikowanie jest kluczowe.
 • Länge (długość) – określ szacunkowy czas, jaki potrzebujesz na wykonanie każdego zadania. Bądź realistyczny i oszacuj czas w minutach lub godzinach.
 • Puffer (planowanie przerw) – To czas zapasowy, który ma pomóc w kontrolowaniu niespodziewanych opóźnień lub dodatkowych zadań.
 • Entscheidung (decyzja) – na podstawie ocenionego czasu i planu przerw, zdecyduj, które zadania możesz wykonać w danym okresie czasu.
 • Nachkontrolle (kontrola późniejsza)- po wykonaniu zadania, przeprowadź kontrolę. Sprawdź, ile czasu rzeczywiście zajęło jego wykonanie w porównaniu do oszacowanego czasu. Wykorzystaj te informacje do nauki na przyszłość i dokładniejszego planowania.

Metoda POMODORO

Praca w cyklach 25-minutowej pracy (tzw. „pomodoro“) z 5-minutowymi przerwami oraz dłuższą przerwą po kilku cyklach, co pomaga utrzymać skupienie i efektywność.

Metoda Eisenhowera

Znana również jako macierz Eisenhowera lub matryca priorytetów, to skuteczna technika zarządzania czasem i priorytetami, opracowana na podstawie koncepcji byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Dwighta D. Eisenhowera. Metoda ta pomaga w skutecznym priorytetyzowaniu zadań i podejmowaniu decyzji na podstawie ich pilności i ważności.

Metoda 2 minutowa

Natychmiastowe wykonanie zadań, które zajmują mniej niż dwie minuty, zamiast odkładania ich na później.

Zasada Pareto 80/20

Ta zasada mówi, że około 80% efektów pochodzi z około 20% przyczyn. W kontekście zarządzania czasem i produktywnością zasada ta jest często stosowana do analizy i priorytetyzacji zadań oraz efektywności działań.

Umiejętność efektywnego zarządzania czasem jest kluczowym narzędziem w dzisiejszym szybkim tempie życia i pracy. Pozwala zwiększyć produktywność, skupić się na istotnych zadaniach oraz osiągnąć równowagę między pracą a życiem osobistym. Planowanie zadań może być szybkie i proste, trzeba jedynie wybrać odpowiednią metodę dla siebie, która będzie pomagać nam w efektywnym wykonywaniu zadań. Przez nieprawidłowe zarządzanie czasem możemy mieć problemy zarówno w pracy jak i życiu osobistym. Warto przetestować, którąś z powyższych metod.

Czytaj też: Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

zarządzanie czasem

Organizacja czasu pracy — zalety zarządzania czasem

Organizacja czasu pracy ma wiele zalet, które przyczyniają się do zwiększenia produktywności, redukcji stresu i poprawy ogólnej jakości życia. Jakie są zalety zarządzania czasem w pracy?

 • Pozwala wyeliminować błędy.
 • Planowanie długoterminowe może przyczynić się do lepszego zarządzania czasem.
 • Zwiększa produktywność.
 • Redukuje stres.
 • Pozwala na kontrolę czasu, dzięki czemu jesteśmy zrobić więcej i szybciej.
 • Zwiększenie kreatywności — dobra organizacja czasu pozwala na wygospodarowanie czasu na kreatywne myślenie, rozwijanie pomysłów i innowacyjne podejście do problemów.
 • Uniknięcie przeciążenia — skuteczne zarządzanie czasem pozwala unikać nadmiernego przeciążenia pracą, co może prowadzić do wyczerpania i spadku wydajności.
 • Zwiększenie zadowolenia ze swojej pracy.
 • Szansa na osiągnięcie lepszych wyników w pracy.
 • Czas dostępny na relaks i regenerację.

Efektywne zarządzanie czasem jest kluczem do osiągania większej produktywności, redukcji stresu i osiągania wyznaczonych celów. To umiejętność, którą można ciągle doskonalić, dostosowując ją do swojego stylu pracy, potrzeb i zmieniających się okoliczności. Poprzez planowanie, priorytetyzację, eliminowanie marnowania czasu i konsekwentne działania, możemy zwiększyć wydajność, lepiej wykorzystać dostępny czas i czerpać większą satysfakcję z osiągniętych rezultatów.

Pamiętajmy, że efektywne zarządzanie czasem nie polega na maksymalnym wypełnianiu każdej minuty, lecz na skupieniu się na tym, co naprawdę ma znaczenie. To umiejętność, która przekłada się nie tylko na lepszą wydajność zawodową, ale także na lepszą jakość życia osobistego. Dając sobie czas na odpoczynek, rozwijanie pasji i spędzanie czasu z bliskimi, tworzymy równowagę między pracą a życiem, co ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i sukcesy.

Sprawdź też: Zarządzanie stresem — jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?


Podobne wpisy

 • badanie satysfakcji pracowników

  Badanie satysfakcji pracowników — czy warto?

  Każdy pracodawca powinien zwracać uwagę na zadowolenie z pracy swoich pracowników. Służy do tego badanie satysfakcji pracowników. Czy warto je wykonywać?


  10.05.2024
 • CV dla specjalisty HR

  CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

  Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


  24.04.2024
 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • ergofobia

  Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

  Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?


  21.03.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024
 • autoprezentacja

  Autoprezentacja — czym jest i jakie są zasady?

  Umiejętność zaprezentowania się jest bardzo cenna w codziennych sytuacjach życia zawodowego. Pozwala zrobić dobre pierwsze wrażenie oraz lepiej komunikować się z innymi. Jakie są zasady efektywnej autoprezentacji? Jak rozwijać umiejętności autoprezentacji? Jakie są narzędzia do autoprezentacji siebie?


  14.03.2024
 • porzucenie pracy

  Porzucenie pracy. Jakie ma konsekwencje.

  Porzucenie pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nieuzasadnione porzucenie obowiązków może pociągać za sobą poważne skutki, takie jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Jakie są skutki porzucenia pracy? Czy grozi za to zwolnienie dyscyplinarne? Co zrobić, zanim porzucisz pracę? Jaka jest kara za opuszczenie miejsca pracy?


  13.03.2024