Urlop okolicznościowy — kiedy przysługuje?

[:pl]

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która wymaga wolnego dnia pracy — czy to z powodu ważnego wydarzenia rodzinnego, czy też nieprzewidzianej sytuacji losowej. Kiedy i komu przysługuje urlop okolicznościowy? Czy trzeba składać wniosek o urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowego?

urlop okolicznościowy
[:]

SPIS TREŚCI

Urlop okolicznościowy — co to jest?

Urlop okolicznościowy to potoczna nazwa dni wolnych przysługujących w określonych przypadkach. Dni urlopu okolicznościowego przysługują pracownikowi zatrudnionemu wyłącznie na umowę o pracę. Nie wlicza on się do urlopu wypoczynkowego.

Kiedy i w jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Pracownikowi przysługuje 1 dzień roboczy urlopu okolicznościowego w sytuacji:

 • ślubu dziecka
 • zgonu bliskiej osoby: siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka

Pracownikowi przysługują 2 dni robocze urlopu okolicznościowego w sytuacji:

 • ślubu własnego
 • urodzenia dziecka
 • zgonu najbliższej osoby: małżonka, matki, ojca, ojczyma lub macochy

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka dla ojca

Przepisy prawa pracy mówią, że prawo do urlopu okolicznościowego w przypadku urodzenia dziecka ma również ojciec. Najczęściej to on korzysta z tego rodzaju urlopu, ponieważ matka dziecka wraz z dniem porodu zaczyna korzystać z urlopu macierzyńskiego. Po zakończeniu tego urlopu kobieta zazwyczaj korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Po powrocie z tych urlopów nie ma możliwości skorzystania z urlopu okolicznościowego związanej z narodzeniem dziecka.

Urlop okolicznościowy czy jest płatny?

Tak, urlop okolicznościowy jest płatny. Pracownik podobnie jak przy urlopie wypoczynkowym ma prawo do 100% swojego wynagrodzenia za ten dzień.

Czytaj też: Świadectwo pracy — co musi zawierać?

urlop okolicznościowy

Czytaj też: Pracoholizm — objawy, przyczyny, jak sobie radzić?

Urlop okolicznościowy, gdy do wydarzenia nie doszło

Jeżeli uroczystość, na którą pracownik wykorzystał urlop okolicznościowy nie dojdzie do skutku, wówczas powinien złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Jeśli tego nie zrobi, jego nieobecność będzie nieusprawiedliwiona i nie zachowa wtedy za ten czas wynagrodzenia.

Jeśli określona sytuacja miała zdarzenie w dni wolne od pracy — podczas urlopu wypoczynkowego, to nie ma możliwości zamieniania dni na urlop okolicznościowy. 

Wykorzystanie urlopu okolicznościowego w innym dniu niż ważne wydarzenie

Nie trzeba wykorzystywać urlopu w dniu, w którym odbywa się ważne wydarzenie. Można go zużyć w inny dzień, powiązany z wydarzeniem, które uprawnia do urlopu okolicznościowego. Pracownik może nawet wykorzystać go do spraw związanych z dekoracją ślubu lub spraw związanych z organizacją pogrzebu.

Urlop okolicznościowy tylko na ślub o skutkach cywilnych

Urlop okolicznościowy należy się tylko na ślub cywilny lub konkordatowy (ślub wyznaniowy ze skutkami ślubu cywilnego). W konsekwencji pracownikowi nie przysługuje dodatkowy urlop okolicznościowy na ślub wyznaniowy po zawarciu małżeństwa cywilnego.

Wniosek o urlop okolicznościowy

Pracownik musi poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy oraz podać przyczynę, niezależnie od tego, czy jest to sytuacja planowana, czy nagła. W przypadku nagłej sytuacji, powiadomienie pracodawcy powinno nastąpić jak najszybciej, jednak nie później niż w drugim dniu nieobecności. Komunikat może być przekazany osobiście, telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem innego pracownika.

Należy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy, który powinien być złożony na piśmie i zawierać dokumenty potwierdzające przyczynę nieobecności, takie jak akty zgonu, małżeństwa czy urodzenia.

Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zawierać takie informacje jak: 

 • dane pracownika (imię nazwisko, adres),
 • dane pracodawcy, 
 • powód nieobecności,
 • liczba dni urlopu, 
 • termin wykorzystania urlopu.

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, które można wykorzystać w określonych sytuacjach. Skorzystać z urlopu może każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Jest to płatny urlop, a więc wynagrodzenie w trakcie tego urlopu jest takie samo jak podczas standardowego urlopu wypoczynkowego. Ten rodzaj wolnego przysługuje pracownikom w przypadku ważnych życiowych wydarzeń, takich jak śmierć bliskich, narodziny dziecka czy ślub. Należy również pamiętać, że pracodawca nie ma prawa odmówić urlopu okolicznościowego.

Sprawdź też: Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie


Podobne wpisy

 • urlop od siły wyższej

  Urlop od siły wyższej — kiedy przysługuje?

  Urlop od siły wyższej to prawo pracownika do zwolnienia z pracy w nagłych, nieprzewidywalnych sytuacjach. Czym dokładnie jest?


  25.06.2024
 • urlop na poszukiwanie pracy

  Urlop na poszukiwanie pracy — ile dni przysługuje?

  Utrata pracy może być bardzo stresująca, dlatego też Kodeks pracy przewidział urlop na poszukiwanie pracy. Ile dni przysługuje?


  23.05.2024
 • urlop na żądanie

  Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

  Urlop na żądanie to urlop, który można wziąć w kryzysowych sytuacjach. Jakie są zasady udzielania urlopu? Ile dni przysługuje?


  25.04.2024
 • rodzaje umów o pracę w polsce

  Rodzaje umów o pracę w Polsce

  Obecnie pracodawca może ze swoim pracownikiem zawierać umowę o pracę w różnej formie. Dzięki temu obie strony umowy mogą między sobą określić i dopasować warunki pracy. Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie są pozostałe formy zatrudnienia? Jak wygląda wypowiedzenie umowy? SPIS TREŚCI Podstawowa forma zatrudnienia Czym jest forma zatrudnienia? Otóż forma zatrudnienia to nic […]


  20.04.2024
 • wypadek w drodze do pracy lub z pracy

  Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

  Czym różni się wypadek w drodze do pracy od wypadku przy pracy? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za takie zdarzenie? Sprawdź!


  17.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024
 • urlop uzupełniający

  Urlop uzupełniający — czym jest?

  Przywilejem każdej osoby zatrudnionej na umowie o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy wzrasta on o kilka dni, co nazywa się urlopem uzupełniającym. Kiedy przysługuje urlop uzupełniający? Kiedy wykorzystać urlop uzupełniający? Kto nabywa urlop uzupełniający?


  22.03.2024
 • porzucenie pracy

  Porzucenie pracy. Jakie ma konsekwencje.

  Porzucenie pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Nieuzasadnione porzucenie obowiązków może pociągać za sobą poważne skutki, takie jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Jakie są skutki porzucenia pracy? Czy grozi za to zwolnienie dyscyplinarne? Co zrobić, zanim porzucisz pracę? Jaka jest kara za opuszczenie miejsca pracy?


  13.03.2024
 • staż z urzędu pracy

  Staż z urzędu pracy

  Staż z urzędu pracy, jako forma wsparcia dla osób poszukujących pierwszych doświadczeń zawodowych, odgrywa istotną rolę w procesie wejścia na rynek pracy. Jest to nie tylko okazja do zdobycia praktycznych umiejętności, ale także szansa na wzbogacenie własnego CV i rozwinięcie sieci kontaktów zawodowych. Jakie są warunki stażu i czas jego trwania? Ile wynosi stypendium stażowe?


  13.02.2024