Ergofobia — jak poradzić sobie z lękiem przed pracą?

[:pl]

Ergofobia, czyli lęk przed pracą zawodową może znacząco uprzykrzać życie. Często myli się go z lenistwem lub chęcią unikania obowiązków. Czym charakteryzuje się ergofobia? Jakie są przyczyny ergofobii? Co należy do objawów ergofobii? Jak wygląda leczenie ergofobii?

ergofobia
[:]

SPIS TREŚCI

Ergofobia — co to jest? Czym charakteryzuje się?

Ergofobia to zaburzenie lękowe, rodzaj fobii społecznej. Słowo pochodzi od greckiego „ergon“ (praca) i „phobos“ (strach). Określenie to po raz pierwszy użyte zostało przez Williama Upsona w 1933 roku jako „sztuka lenistwa“. Ten stan został nazwany chorobliwym strachem i nienawiścią do pracy. Za konsekwencję ergofobii uważa się wypalenie zawodowe, które wiąże się ze stresem związanym z pracą. Irracjonalny strach ten dotyczy wszystkich aspektów mających związek z zatrudnieniem, np. szukanie pracy, rozmowa o pracę itp. Nie jest to realne zagrożenie, z czego osoby dotknięte ergofobią zdają sobie sprawę.p

Przyczyny ergofobii

Przyczyny fobii społecznych wciąż są niejasne, jednak zazwyczaj spowodowane są czynnikami biologicznymi lub środowiskowymi. Osoby, u których w rodzinie występowały przypadki zaburzeń lękowych, mogą mieć większe ryzyko samodzielnego rozwoju tych zaburzeń. Zwiększoną podatność mają również osoby, które doświadczyły w swoim życiu jakiś ciężkich dla psychiki wydarzeń. Często ergofobia bywa kontynuacją fobii szkolnej, może też wynikać z deficytu uwagi, poczucia bezpieczeństwa w domu lub przykrych sytuacji w relacjach rówieśniczych. Lęk związany z pracą może mieć wiele czynników, a poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:

 • genetyka
 • mobbing
 • niskie poczucie własnej wartości
 • lęk przed krytyką i oceną
 • zbyt duża presja
 • złe doświadczenia w poprzednich miejscach pracy, trauma związana z pracą
 • odrzucenie w przeszłości przez rodziców lub rówieśników

Czytaj też: Pracoholizm — objawy, przyczyny, jak sobie radzić?

ergofobia

Czytaj też: Co to jest system ATS?

Ergofobia a wypalenie zawodowe

Ergofobia, czyli lęk przed pracą, może być jednym z czynników prowadzących do wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe jest stanem psychicznym, który charakteryzuje się uczuciem przemęczenia, braku motywacji oraz chęci do pracy. To często skutek chronicznego napięcia związanego z dużą ilością obowiązków, presją czasu itp.

Dla osób dotkniętych ergofobią, samo myślenie o pracy lub wykonywanie obowiązków zawodowych może być silnie stresujące i przytłaczające. Ciągła niepewność i lęk przed sytuacjami związanymi z pracą mogą prowadzić do chronicznego stresu, który z kolei może doprowadzić do wypalenia zawodowego, ale też i na odwrót.

Unikanie pracy z powodu ergofobii może prowadzić do spadku wydajności zawodowej, konfliktów w miejscu pracy oraz braku satysfakcji z pracy, co z kolei zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego.


Jak objawia się ergofobia?

W przypadku ergofobii lęk koncentruje się wokół pracy. Osoby cierpiące na ergofobię mogą odczuwać strach przed pracą, podejmowaniem ważnych decyzji czy wykonywaniu konkretnych obowiązków. Lęk może pojawiać się nie tylko w trakcie pracy, ale również na samą myśl o pracy, czy pójściem do niej. Dana przypadłość jest rodzajem zaburzenia lękowego, a więc jego objawy będą podobne do innych zaburzeń nerwicowych.

Ergofobia objawy:

 • zaburzenia snu, bezsenność, problemy z zaśnięciem
 • kołatanie serca
 • problemy z oddychaniem
 • bóle głowy, kręgosłupa, brzucha
 • ataki paniki
 • prokrastynacja
 • chroniczne zmęczenie
 • zawroty głowy, zaburzenia równowagi
 • drżenie rąk
 • nudności
 • problemy z apetytem
 • uderzenia gorąca, chłodu
 • niepokój, rozdrażnienie, nerwowość

Czytaj też: Kontrola ZUS z powodu zwolnienia L4

ergofobia

Czytaj też: Urlop sabatowy — na czym polega?

Ergofobia — jak ją leczyć?

Fobia przed pracą to bardzo męcząca przypadłość. W pracy spędzamy większość swojego życia, warto zadbać oto, aby czuć się w niej komfortowo. Ciągły stres może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie. Warto zastanowić się nad tym, skąd pojawił się problem lęku przed pracą, dlaczego odczuwamy nieprzyjemne emocje i w jakich konkretnie sytuacjach. Znajomość przyczyn ergofobii może pomóc w jej leczeniu.

Życie z ergofobią będzie wpływać na wykonywanie pracy, z czasem może pojawić się więcej objawów somatycznych, które będą uprzykrzać nam żywot. Pokonanie lęku można rozpocząć od identyfikacji problemu, próby jego rozwiązania samemu, a jeśli to nie przyniesie skutków, warto zaciągnąć porady specjalisty.

Jak pokonać lęk przed pracą?

 • terapia poznawczo-behawioralna — polega na identyfikacji i zmienianiu negatywnych przekonań i zachowań związanych z pracą, które wywołują lęk. Przez współpracę z terapeutą, osoba cierpiąca na ergofobię uczy się rozpoznawać irracjonalne lub szkodliwe myśli związane z pracą oraz ich wpływ na zachowanie i samopoczucie. Następnie opracowuje się strategie i techniki zmiany tych myśli i zachowań, co prowadzi do stopniowego zmniejszania lęku związanego z pracą i powrotu do normalnego funkcjonowania w życiu zawodowym.
 • techniki radzenia sobie ze stresem i lękiem — polegają na stopniowym eliminowaniu stresu poprzez naukę skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem. Wykorzystuje się techniki relaksacyjne, które redukują napięcie fizyczne i emocjonalne, a także techniki oddechowe, medytacja i mindfulness, które pomagają w obniżeniu poziomu stresu i poprawie zdolności radzenia sobie z trudnościami. Techniki kognitywne umożliwiają identyfikację i zmianę negatywnych myśli związanych z pracą, a zwiększenie świadomości ciała pomaga w zrozumieniu związków między emocjami a odczuwanymi objawami stresu.

Ergofobia to nasilony lęk w pracy, który może doprowadzić do wielu problemów na tle psychicznym, fizycznym i społecznym. Warto najpierw zrobić test ergofobii, który pokaże, czy faktycznie się z tym zmagamy. Większość pracowników doświadcza stresu w miejscu pracy, jednak osoby dotknięte ergofobią charakteryzują się tym, że stres ten utrzymuje się długotrwale i pojawia się bez wyraźnego powodu. Dlatego też bardzo ważne jest zapobieganie ergofobii oraz jej leczenie. Warto wypróbować powyższe techniki radzenia sobie ze stresem bądź zasięgnąć porad i terapii specjalisty.

Sprawdź też: Zdrowie psychiczne pracowników — dlaczego warto inwestować?


Podobne wpisy

 • skuteczne CV

  Skuteczne CV — jak stworzyć?

  Skuteczne CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. Jak sprawić, by wyróżniało się wśród setek innych?


  26.06.2024
 • badanie satysfakcji pracowników

  Badanie satysfakcji pracowników — czy warto?

  Każdy pracodawca powinien zwracać uwagę na zadowolenie z pracy swoich pracowników. Służy do tego badanie satysfakcji pracowników. Czy warto je wykonywać?


  10.05.2024
 • urlop na żądanie

  Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

  Urlop na żądanie to urlop, który można wziąć w kryzysowych sytuacjach. Jakie są zasady udzielania urlopu? Ile dni przysługuje?


  25.04.2024
 • CV dla specjalisty HR

  CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

  Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


  24.04.2024
 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • dress code

  Dress code w pracy — jak się ubierać?

  Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?


  29.03.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024