Dress code w pracy — jak się ubierać?

[:pl]

Dress code odnosi się do wytycznych dotyczących odpowiedniego ubioru w różnych sytuacjach, w tym w miejscu pracy. Jest to także aspekt kultury osobistej, obecny we wszystkich kulturach na świecie. Jak dress code wpływa na postrzeganie pracownika? Jak powinno się ubierać do pracy? O czym należy pamiętać?

dress code
[:]

SPIS TREŚCI

Co to jest dress code?

Dress code to pewnego rodzaju zbiór zasad i norm dotyczących stroju w danym miejscu i okazji. Może on różnić się w zależności od okoliczności, kultury, religii czy kraju. W niektórych miejscach pracy dress code jest dość oczywisty, np. w dużych korporacjach. Ciężko by było zapanować przy tak dużej ilości osób nad ich wizerunkiem. Wszystko jednak zależy od charakteru firmy. W jednej firmie może panować konkretny dress code, a w innej luźniejsze podejście.

Dress code w pracy

Dress code w miejscu pracy to temat, który budzi wiele kontrowersji i wątpliwości. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej firm decyduje się na luźniejsze podejście do ubioru pracowników, ciężko jest czasem określić, co jest odpowiednie, a co nie, gdy chodzi o strój do pracy. Dress code w dużej mierze zależy od branży, kultury organizacyjnej firmy oraz określonych oczekiwań pracodawcy.

Tradycyjnie, w niektórych sektorach, takich jak bankowość czy prawo, oczekuje się, że pracownicy będą ubrani elegancko i profesjonalnie. W takich miejscach, kostiumy, garnitury, eleganckie sukienki czy spódnice są normą, a zbyt swobodne czy ekstrawaganckie stroje mogą być postrzegane jako nieodpowiednie.

W wielu nowoczesnych firmach, szczególnie w branżach kreatywnych, technologicznych czy start upowych, dress code może być znacznie bardziej elastyczny. Pracownicy często mają większą swobodę w doborze stroju, co może obejmować noszenie jeansów, t-shirtów czy nawet ubrań sportowych.

Dress code w pracy a przepisy

Każdy pracodawca chce, aby jego pracownicy wyglądali schludnie i profesjonalnie. Jednak w polskim prawie nie ma przepisów, które wprost narzucają, jak się ubierać do pracy. Regulacje odsyłają do wewnętrznych uregulowań danej firmy. To głównie od regulaminu zakładu pracy zależy, jak powinno się wyglądać w miejscu pracy. Przepisy mówią jedynie o odzieży roboczej i ochronnej, która potrzebna jest na określonych stanowiskach pracy.

Wymaganie odpowiedniego ubioru powinno być umotywowane. Obecnie większość firm na rynku stosuje zasady w regulaminie, które precyzują oczekiwania co do wyglądu pracowników na danym stanowisku. Niektórzy umieszczają takie informacje nawet w umowach o pracę. Taki krok pozwala im nawet na nakładanie kar porządkowych czy nagan. W wyjątkowych sytuacjach zapis ten może być nawet podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.

Czytaj też: Podwyżki dla nauczycieli 2024

dress code

Czytaj też: Culture book, czyli księga kultury organizacji

Znaczenie dress codu dla wizerunku firmy

Dress code ma istotne znaczenie dla wizerunku firmy, ponieważ wpływa na pierwsze wrażenie, jakie odnosi się do pracowników oraz samej organizacji. Poprawnie dostosowany dress code może podkreślić profesjonalizm, spójność i prestiż firmy. Zapewnia również spójność wizerunku w kontaktach z klientami, kontrahentami i partnerami biznesowymi, co buduje zaufanie i pozytywne skojarzenia z marką. W konsekwencji odpowiednio dobrany dress code może przyczynić się do budowy pozytywnego wizerunku firmy i wzmacniać jej markę. Dzięki niemu pracownicy mogą bardziej utożsamiać się z firmą.

Dress code — rodzaje stroju biznesowego, do biura

Narzucony dress code często zależy od ilości interakcji z innymi ludźmi. Jeśli w pracy ma się kontakt z klientem biznesowym, to z pewnością dress code wymaga stroju formalnego lub klasycznego stroju biznesowego. Jeśli nie ma się kontaktu z klientem, to również w firmie może panować elegancki strój, ale często pracodawcy nic nie narzucają. Jakie są rodzaje dress code’u?

 • Casual dress code — to swobodny styl, który pozwala zachować dobry wygląd i wygodę noszenia. W przypadku mężczyzn może to być ubranie koszuli męskiej casual bez krawata w połączeniu z jeansami lub bawełnianymi spodniami. Kobieta może ubrać prostą sukienkę lub elegancką bluzkę z jeansami.
 • Strój biznesowy — to pewnego rodzaju sztywny dress code, który polega na eleganckim, schludnym stroju. W stylu biznesowym ubiera się zazwyczaj garnitur, marynarkę, eleganckie spodnie lub spódnicę, białą koszulę oraz eleganckie buty.
 • Strój na spotkania na wysokim szczeblu — dotyczy głównie osób w sferze polityki i dyplomacji. Ma swój odpowiednik dzienny i wieczorowy. Mężczyźni zazwyczaj ubierają czarny lub ciemny garnitur, jasną koszulę i buty typu Oxford. Kobiety zaś zakładają ciemną sukienkę lub komplet oraz szpilki.
 • Strój formalny — to strój na ważne okazje biznesowe czy bankiety. Mężczyzna powinien założyć czarny frak, smoking lub szary garnitur. Kobiety zakładają długie suknie balowe itp. Nie jest to oczywiście reguła.

Czytaj też: Dyskryminacja w zatrudnieniu — na czym polega?

dress code

Czytaj też: Dlaczego nie potrzebuje urlopu?

Jak powinno się ubierać do pracy?

Ubiór do pracy zależy od wielu czynników takich jak kultura firmy, branża czy oczekiwania pracodawcy. Jakie są zasady dress code? O czym należy pamiętać?

 • Znajomość dress codu — zapoznaj się z polityką ubioru w Twojej firmie. Jeśli istnieje oficjalny dress code, dostosuj swoje ubrania zgodnie z tymi wytycznymi.
 • Profesjonalizm — wybieraj ubrania, które prezentują się schludnie i profesjonalnie. Unikaj zbyt luźnych czy wyzywających strojów, które mogą być nieodpowiednie dla środowiska pracy.
 • Dostosowanie do sytuacji — dobierz strój do charakteru pracy oraz planowanych działań na dany dzień. Na przykład, spotkanie z klientami może wymagać bardziej formalnego stroju niż zwykłe dni w biurze.
 • Komfort — wybieraj ubrania, w których czujesz się swobodnie i komfortowo przez cały dzień pracy. Unikaj zbyt ciasnych czy niewygodnych ubrań, które mogą przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków.
 • Dostosowanie do kultury firmy — jeśli Twoja firma ma bardziej swobodną kulturę pracy, możesz mieć większą elastyczność w wyborze stroju, ale zawsze pamiętaj o zachowaniu profesjonalizmu.

Dress code latem — co ubierać?

Gdy temperatury za oknem są wysokie, ciężko jest nosić ciemne, grube i zakrywające ubrania. Warto wtedy postawić na przewiewne materiały (bawełna, len czy jedwab) i jasne kolory, aby w pracy było komfortowo. Warto pamiętać o tym, aby ubrania nie były zbyt krótkie czy odkrywające duże części ciała. Można postawić na koszulki z krótkim rękawem, czy spodnie typu chinos. Sukienki i spódnice również są odpowiednim wyborem, jeśli nie odkrywają zbyt wiele.

Niezależnie od tego, jaki dress code obowiązuje w danej firmie, istnieją pewne uniwersalne zasady, które warto przestrzegać. Należy zawsze dbać o schludny wygląd, unikać zbyt wyzywających czy nieodpowiednich ubrań oraz dostosować swój strój do charakteru i wymagań pracy.

Sprawdź też: Nonkonformizm pracownika — co to jest?


Podobne wpisy

 • badanie satysfakcji pracowników

  Badanie satysfakcji pracowników — czy warto?

  Każdy pracodawca powinien zwracać uwagę na zadowolenie z pracy swoich pracowników. Służy do tego badanie satysfakcji pracowników. Czy warto je wykonywać?


  10.05.2024
 • urlop na żądanie

  Urlop na żądanie — ile dni przysługuje?

  Urlop na żądanie to urlop, który można wziąć w kryzysowych sytuacjach. Jakie są zasady udzielania urlopu? Ile dni przysługuje?


  25.04.2024
 • CV dla specjalisty HR

  CV dla specjalisty HR — wzór i praktyczne wskazówki

  Szukasz sposobu, jak stworzyć skuteczne CV dla specjalisty HR? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zdobądź wymarzoną pracę!


  24.04.2024
 • audyt personalny

  Audyt personalny — dlaczego warto go przeprowadzić?

  Pomocnym narzędziem w analizie i ocenie każdego przedsiębiorstwa jest audyt personalny. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest ważny?


  17.04.2024
 • kreatywność w pracy

  Kreatywność w pracy — jak ją rozwijać?

  Kreatywność w pracy to kluczowy czynnik wpływający na innowacyjność i efektywność działania firmy. Jak zwiększyć kreatywność?


  16.04.2024
 • umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo

  Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy, który pozwala na znalezienie zastępstwa pracownika. Co trzeba wiedzieć?


  11.04.2024
 • integracja pracownicza

  Integracja pracownicza — dlaczego jest ważna?

  Integracja pracownicza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jakie korzyści niesie ze sobą?


  10.04.2024
 • umowa B2B

  Umowa B2B – co trzeba wiedzieć?

  Coraz więcej osób stawia na rozwój zawodowy i otwiera swoją własną firmę. Współpraca na podstawie tej umowy coraz częściej stanowi alternatywę dla zwykłego stosunku pracy. Na czym polega umowa B2B? Jak wypowiedzieć umowę B2B? Umowa o pracę a B2B – co należy widzieć? Jakie są cechy umowy B2B?


  29.03.2024
 • luka w CV

  Luka w CV — jak o niej mówić?

  Luka w CV to dziura w doświadczeniu zawodowym, która może mieć różne przyczyny. Przyjęło się, że jest to coś negatywnego, przez co pracownicy zatajają te dane w swoim CV. Czasem zdarza się, że pracodawca zapyta o luki w CV na rozmowie o pracę. Jak wyjaśnić przerwę w zatrudnieniu? Jak uzasadnić lukę w CV? Czy można ukryć lukę w życiorysie?


  27.03.2024
 • praca przy komputerze

  Praca przy komputerze — ile przysługuje przerwy?

  Praca przy komputerze może wydawać się mało obciążającą pracą dla organizmu, ale to przekonanie to duży błąd. Długotrwałe siedzenie przed monitorem może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Jak zadbać o bezpieczną pracę przed komputerem? Czy przysługują dodatkowe przerwy w pracy przy komputerze?


  26.03.2024