Coworking — co to jest i jak wygląda praca?

[:pl]

Coworking to zjawisko, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób pracujących na różnych stanowiskach. Coworking to nie tylko wynajmowanie przestrzeni biurowej, to przede wszystkim nowa jakość pracy, która stawia na współpracę, elastyczność i tworzenie inspirującego otoczenia. Coworking space — na czym polega? Kto korzysta z coworkingu? Jakie są wady i zalety coworkingu?

coworking
[:]

SPIS TREŚCI

Na czym polega coworking?

Termin coworking, czyli inaczej wspólna praca oznacza współdzielone biuro. Jest to coraz częstsza forma pracy, w której wynajmuje się przestrzeń biurową. Osoby z różnych firm korzystają z biur coworkingowych, by pracować, wymieniać pomysły i nawiązywać kontakty. To środowisko zapewnia elastyczność, społeczność oraz dostęp do sal konferencyjnych i narzędzi, przyciągając freelancerów, przedsiębiorców i pracowników zdalnych.

Historia coworkingu

Coworking wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec, gdzie został zapoczątkowany. Po raz pierwszy użyto tego słowa w 1995 roku, a Bernard DeKoven zdefiniował to pojęcie jako współpracę na równi. Freelancers i osoby zatrudnione u różnych pracodawców mogli wspólnie dzielić się swoimi pomysłami.

W 2005 roku w San Francisco powstała jedna z pierwszych przestrzeni coworkingowych — San Francisco Coworking Space. Założył ją Brad Neuber, który uważał, że zwykłe biura i home office nie są społeczne i dają odwrotny skutek. Współdzielone biuro oferowało miejsca do pracy, bezpłatne WiFi, wspólne obiady oraz zamykało się równo o 17:45.

W 2007 roku słowo coworking pierwszy raz pojawiło się w Google, a sam termin zaczął być bardzo popularny w angielskiej wersji Wikipedii. Z roku na rok przestrzenie coworkingowe zaczęły być coraz bardziej popularne. Firmy współdzielące przestrzeń wzajemnie wykorzystywały swoje talenty i nawiązywały kontakty.

Rozwój coworkingu wciąż idzie naprzód. W Polsce takich przestrzeni coworkingowych ciągle przybywa. Są one rozmieszczone głównie w największych miastach.

Czytaj też: Czas pracy — jak go ustalać i rozliczać?

coworking

Komu potrzebne jest biuro coworkingowe?

Przestrzenie coworkingowe mogą być korzystne dla różnych grup zawodowych. Każda z nich jest trochę inna, dostosowuje się ją do potrzeb konkretnych pracowników. Jedni wolą pracę w cichym miejscu, w którym będą mogli się skupić, a drudzy poszukują open space, w którym będą mogli poznawać nowych ludzi i nawiązywać relacje.

Kto korzysta z coworkingu?

 • Freelancerzy — najczęściej nie mają stałego miejsca pracy. Chcą uniknąć izolacji domowej pracy i nawiązywać kontakty.
 • Cyfrowi nomadzi — to osoby, które pracują zdalnie i podróżują.
 • Start upy i małe firmy — nowe firmy często korzystają z biur coworkingowych jako tańszego i bardziej elastycznego rozwiązania niż wynajmowanie tradycyjnych biur.
 • Wolontariusze i organizacje non profit — osoby angażujące się w działalność wolontariacką lub prace non-profit mogą korzystać z biur coworkingowych jako miejsca, gdzie mogą skupić się na swoich działaniach i działać poza domem.
 • Osoby pracujące zdalnie — mogą skorzystać z przestrzeni coworkingowej, które może być alternatywą dla zmiany środowiska — często wtedy produktywność wzrasta.
 • Studenci

Przestrzeń coworkingowa — co można w niej znaleźć?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju elastycznego biura. Przestrzenie coworkingowe oferują:

 • biurko coworkingowe
 • prywatne biuro w przestrzeni zamkniętej (miejsce pracy dzielone, aby każdy mógł pracować w spokoju)
 • w pełni wyposażone biuro (drukarka, skaner, dostęp do sal konferencyjnych, recepcja)
 • kuchnia z wyposażeniem
 • łazienka
 • serwis sprzątający
 • miejsce parkingowe

Praca zdalna a coworking

Coworking to nowoczesne podejście do organizacji pracy, które łączy elastyczność pracy zdalnej z korzyściami wynikającymi z fizycznego bycia w profesjonalnym środowisku. Praca zdalna umożliwia pracę z dowolnego miejsca, dając swobodę i wygodę, ale może prowadzić do izolacji. Coworking oferuje rozwiązanie tego problemu, tworząc przestrzeń, w której profesjonaliści mogą pracować razem, wymieniać się pomysłami i budować relacje, jednocześnie zachowując elastyczność pracy zdalnej. Dzięki temu pracownicy mogą korzystać z profesjonalnego środowiska, wsparcia społeczności i nowych możliwości networkingowych, zyskując przy tym swobodę wyboru, gdzie i jak pracować.

Czytaj też: Dlaczego docenianie pracownika w pracy jest ważne?

coworking

Czytaj też: Benefity dla pracowników — co można oferować?

Wady i zalety coworkingu

Coworking oferuje szereg zalet, ale z pewnością nie będzie to model pracy dla każdego.

Jakie są zalety pracy w trybie coworking?

 • Społeczność i networking — coworking tworzy otoczenie, w którym profesjonaliści z różnych dziedzin mogą się spotkać, wymieniać pomysłami i budować relacje biznesowe. To może prowadzić do ciekawych współprac, inspirujących projektów oraz nowych możliwości.
 • Profesjonalne środowisko — biura coworkingowe oferują dostęp do profesjonalnie wyposażonej przestrzeni pracy, w której znajdują się sale konferencyjne, wygodne stanowiska pracy i narzędzia biurowe, co zwiększa produktywność i efektywność.
 • Elastyczność — członkowie coworkingu mogą wybierać rodzaj członkostwa, czas spędzany w biurze i harmonogram pracy, co daje im elastyczność dostosowania pracy do swoich potrzeb.
 • Work – life balance – może być korzystnie wspierany przez korzystanie z przestrzeni coworkingowej. Łatwiej jest zarządzać swoim czasem, dzięki korzystaniu z elastycznego biura.
 • Przerwa od izolacji — dla pracowników zdalnych lub freelancerów, którzy czują izolację, pracując z domu, coworking oferuje szansę na pracę w towarzystwie innych osób i uniknięcie poczucia samotności.
 • Wspólna kreatywność — dzięki zróżnicowanym profesjom i projektom w coworkingach, istnieje możliwość wymiany pomysłów, inspiracji i zdobywania nowej perspektywy.

Jakie są wady coworkingu?

 • Koszty — wynajem przestrzeni coworkingowej może być kosztowny, szczególnie w przypadku osób pracujących na niskim budżecie lub freelancerów.
 • Hałas i zakłócenia — wspólne biura coworkingowe mogą być zgiełkliwe i czasem trudno skoncentrować się, gdy wokół jest wiele osób pracujących.
 • Brak prywatności — współpraca i otwarta przestrzeń mogą ograniczać prywatność i poufność pracy, szczególnie jeśli pracuje się nad wrażliwymi projektami.
 • Dostępność miejsca — w niektórych przestrzeniach coworkingowych może być ograniczona dostępność miejsc pracy w określonych godzinach.

Ile kosztuje coworking?

Na rynku pracy coraz więcej firm oferuje wynajem przestrzeni coworkingowej. W zależności od miejsca, miasta i udogodnień ceny są różne. Ile mniej więcej kosztuje coworking?

Wynajem biur coworkingowych może się wahać od 300 do 1000 zł za miesiąc.

Nowoczesne biura coworkingowe oferują dynamiczne i elastyczne przestrzenie pracy, które dostosowują się do potrzeb dzisiejszych profesjonalistów. To innowacyjne środowiska, w których można pracować, rozwijać projekty i nawiązywać kontakty. Możliwość pracy w takiej formie daje szansę na elastyczność, pozyskiwanie nowych kontaktów i większą kreatywność.

Sprawdź też: Praca hybrydowa — jakie są plusy i minusy?


Podobne wpisy

 • skuteczne CV

  Skuteczne CV — jak stworzyć?

  Skuteczne CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. Jak sprawić, by wyróżniało się wśród setek innych?


  26.06.2024
 • CV dla rekrutera

  CV dla rekrutera — jak stworzyć?

  Tworzenie CV dla rekrutera to wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Jak stworzyć CV dla rekrutera?


  13.06.2024
 • style zarządzania przedsiębiorstwem

  Style zarządzania przedsiębiorstwem — jakie są?

  Zarządzanie zespołem to bardzo ważne zadanie, od którego zależy efektywność pracy całej organizacji. Jakie są style zarządzania przedsiębiorstwem?


  11.06.2024
 • ocena pracownicza

  Ocena pracownicza — jakie przynosi korzyści?

  Ocena pracownicza to narzędzie umożliwiające rozwój zarówno pracowników, jak i całej organizacji. Jakie przynosi korzyści?


  31.05.2024
 • success fee

  Success fee — czym jest?

  W Polsce coraz bardziej popularne staje się wynagrodzenie success fee. Na czym polega success fee? Czy jest legalne?


  27.05.2024
 • urlop na poszukiwanie pracy

  Urlop na poszukiwanie pracy — ile dni przysługuje?

  Utrata pracy może być bardzo stresująca, dlatego też Kodeks pracy przewidział urlop na poszukiwanie pracy. Ile dni przysługuje?


  23.05.2024
 • workation

  Workation — na czym polega?

  Workation to specyficzny rodzaj pracy, która pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z wakacjami. Na czym dokładnie polega?


  22.05.2024
 • rodzaje umów o pracę w polsce

  Rodzaje umów o pracę w Polsce

  Obecnie pracodawca może ze swoim pracownikiem zawierać umowę o pracę w różnej formie. Dzięki temu obie strony umowy mogą między sobą określić i dopasować warunki pracy. Jakie są rodzaje umów o pracę? Jakie są pozostałe formy zatrudnienia? Jak wygląda wypowiedzenie umowy? SPIS TREŚCI Podstawowa forma zatrudnienia Czym jest forma zatrudnienia? Otóż forma zatrudnienia to nic […]


  20.04.2024
 • zawody przyszłości

  Zawody przyszłości — kto będzie poszukiwany?

  Rynek pracy zmienia się wciąż wraz z postępem technologicznym. W niektórych branżach przybywa specjalistów, a w innych ubywa. Czy da się przewidzieć, co będzie za parę lat? Kto będzie najbardziej poszukiwany? Przeczytaj, a dowiesz się jakie zawody przyszłości i jakie umiejętności będą kluczowe w nadchodzących latach.


  20.03.2024
 • FOMO

  Czym jest syndrom FOMO?

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem FOMO, czyli lęku przed przegapianiem istotnych wydarzeń czy możliwości zawodowych. W artykule przyjrzymy się temu zjawisku, jego wpływowi na efektywność pracownika oraz sposobom radzenia sobie z nim w miejscu pracy. Jak rozpoznać FOMO? Jak zapobiegać FOMO? Sprawdźmy!


  16.03.2024